DOLAR
33,0857
EURO
36,0242
ALTIN
2.562,24
BIST
11.064,85


GEKA, MİTSODA PROJE DESTEKLERİNİ ANLATTI

GEKA, MİTSODA PROJE DESTEKLERİNİ ANLATTI
06.08.2013 17:48
0
A+
A-

Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan gelen uzmanlar MİTSO’da düzenlenen toplantıda ajanstan hibe desteği alabilmek koşullarını anlattılar. MİTSO’nun ev sahipliğinde yapılan toplantıya Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Beçin Belediye Başkanı Mehmet Balcı, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna, Başkan Yardımcısı Hüseyin Mat, Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yiğit, Meclis Üyesi Tayip Çakıroğlu ile bazı kurumların temsilcileri ve bazı işadamları katıldılar.

GEKA Uzmanları Songül Başar, Mustafa İlhan ve Metin Mert’in katıldığı toplantıda “Tarıma Dayalı Sanayide Katma Değerin Arttırılası Mali Destek Programı” tanıtıldı. GEKA adına projelere hibe desteği sağlanmasındaki tanıtım sunumunu Songül Başar yaptı.GEKA’dan hibe desteği yapılabilecek projelerin “kar amacı güden projeler” ve “kar amacı gütmeyen projeler” olmak üzere iki grupta değerlendirildiğini anlatan Songül Başer proje konularının ise “önceden belirlenmiş bir süre içerisinde, değişim yaratmayı hedefleyen, birbiriyle ilişkili amaç ve hedefleri olan uygulanması sonucunda çeşitli çıktıların elde edildiği faaliyetler topluluğu olduğunu” söyledi. Çeşitli proje örnekleri üzerinden GEKA’nın hibe desteğini anlatan Songül Başer hiçbir projenin sadece mal satın alımıyla sınırlandırılamayacağını ve yalnızca makine ve tesis yenilemeye yönelik projelerin desteklenemeyeceğini bildirdi.

Songül Başer; GEKA’ya başvurusu yapılan projelerin katma değeri yüksek ve istihdam yaratan, işleme ve paketleme süreçlerinde yeni yöntem ve teknolojilerin uygulanması ile ürün kalitesinin ve katma değerin arttırılmasını hedefleyen projeler olması gerektiğini ifade etti. Başer, projelere sağlanacak asgari destek miktarının 50 bin TL. azami tutarın ise 300 TL olduğunu bildirdi. GEKA tarafından sağlanacak mali kaynağın bu dönemde toplam 11 milyon 600 bin TL olduğunu anlattı. Başer ayrıca hiçbir destek, kar amacı güden kuruluşlar için projenin toplam uygun maliyetinin yüzde10’undan az, yüzde 50’sinden fazla olamayacağını, kar amacı gütmeyen kuruluşlar için ise yüzde 25’inden az, yüzde 75’inden çok olamayacağını anlattı. Songül Başer başvuruda bulunulan projelerin uygulama süresinin bir yıl olduğunu belirterek bu dönem proje başvurularının en son 7 Eylül 2012 tarihine dek yapılması gerektiğini de vurguladı.