DOLAR
32,5490
EURO
34,7341
ALTIN
2.492,91
BIST
9.524,59


MİTSO üyeleri süpermarketlerden şikayetçi: “SÜPERMARKETLER KAZANDIĞINI DIŞARIYA GÖTÜRÜYOR”

MİTSO üyeleri süpermarketlerden şikayetçi:  “SÜPERMARKETLER KAZANDIĞINI DIŞARIYA GÖTÜRÜYOR”
27.02.2017 12:15
0
A+
A-

Milas Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi oda çalışmalarına ilişkin üyelerinin görüş ve önerilerini almak üzere yaptığı ziyaretlerde üyelerinden en çok süpermarketlerin yerel ticareti olumsuz etkilediğine ilişkin şikayetlerle karşılaşıyor. Süpermarketlerin yerelde edindikleri kazancı tümüyle merkezlerine gönderdiğinden yakınan MİTSO üyeleri “Süpermarketler tüm kazançlarını gönderirken sadece buralarda çalışanların ücretleri yerelde kalıyor, ki o da gidenin yanında bir hiç sayılır” dediler.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ile Yönetim Kurulu Üyeleri Soner Çamlıbelen ve Hayati Çorbacı; oda üyelerinin eleştirilerini, beklentilerini ve önerilerini almak için yaptıkları ziyaretler sırasında oda üyeleri en çok süpermarketlerin yerel ekonomiye zarar verdiği şikayetiyle karşılaştılar. MİTSO üyeleri, süpermarketlerin günlük cirolarını olduğu gibi merkezlerine gönderdiklerini ifade ederek “süpermarketlerin sadece çalışanlarının ücretleri yerelde kalıyor, ki o da gidenin yanında bir hiç sayılır” dediler.

MİTSO’nun ziyaret ettiği ve süpermarketler konusunda eleştiride bulunan işyerlerinden Kıbrıs Pastanesi sahibi Feridun Bakçek ve aynı işi ikinci şube olarak kendilerine ait yeni pastanelerinde sürdüren kızı Merve Bakçek, süpermarketlerin tüm esnafla rekabet halinde olduğunu söylediler. Milas’ta süpemarketlerin sayılarının hızla artış gösterdiğini ve giderek şehir içinde yayıldıklarını anlatan Feridun Bakçek “Şehir içindeki süpermarketlerin sayısı 40’a yaklaştı. Esnafların sattığı her şeyi süpermarketler de satıyor. Üstelik süpermarketler sattıkları ürünlerini dışarıdan getiriyorlar, yerel üreticiye bir katkıları yok. Dışarıdan getirdiklerini sattıklarında da aldıkları parayı her gün merkezlerine gönderiyorlar. Yerelde sadece çalışanların maaşları kalıyor, ki o da gidenin yanında hiç sayılır. Odaların, belediyelerin bu konuda önlem almasını istiyoruz” dedi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de MİTSO olarak biz, süpermarketlere karşı yerel üreticilerin korunması amacıyla sürdürdüğümüz girişimlerin ardından önemli bir başarı kazandık. Perakende ticareti düzenleyen yasaya, bunların toplam raf alanının yüzde 1’inin yerel, markalı ürünlere tahsisini sağladık. Ayrıca yerel el sanatlarının korunması için yaptığımız başvurular sonucunda yok olmaya yüz tutan mesleklere de AVM’lerde yer tahsisini sağladık. Bunlar MİTSO’nun önemli bir başarısı oldu. Bu konudaki girişimlerimizi sürdüreceğiz. Üyelerimiz isteklerini ve şikayet ettiği konuları TOBB’ye ve TOBB kanalıyla ilgili bakanlıklara taşıyacağız” diye konuştu.