DOLAR
33,0413
EURO
35,9402
ALTIN
2.546,09
BIST
11.156,20


HER 10 KASIMDA ATATÜRKÜMÜZE ÖZLEMİMİZ VE SEVGİMİZ DAHA DA BÜYÜYOR.

HER 10 KASIMDA ATATÜRKÜMÜZE ÖZLEMİMİZ VE SEVGİMİZ DAHA DA BÜYÜYOR.
06.08.2013 17:52
0
A+
A-

HER 10 KASIM’DA
ATATÜRK’ÜMÜZE ÖZLEMİMİZ VE SEVGİMİZ DAHA DA BÜYÜYOR.
MİTSO

“Mısır’da 11 yıl kaldım. Fakat 11 saat daha kalsaydım artık çıldırırdım. Sana halisane bir fikrimi söyleyeyim: İnsanlık da Türkiye’de, milliyetçilik de Türkiye’de, hürriyetçilik de Türkiye’de… Eğer varsa, Allah benim ömrümden alıp Mustafa Kemal’e versin.”
İstiklal Marşı ve Çanakkale Şehitleri Destanı Yazarı Şair Mehmet Akif Ersoy

“Türkiye; Atatürk için Allah’a borçlusun. Geri kalan her şeyi de Atatürk’e…”
Daniel Dumolin
Belçika – Bürüksel Türk Kültürü ve Tarihini Yaşatma Derneği Başkanı)

“Ben de devrim gerçekleştirdim. Ama Atatürk’ün yaptıklarını yapamazdım. Türkler sağdan sola doğru yazarken Harf Devrimi ile tam tersi yönde yazmaya başladılar. Kıyafet devrimi ve Medeni Kanun ile kadınlara getirilen statü çok önemliydi. Ona ve devrimlerine hayranım. Kendinize başka önder aramayın.”
Küba’nın sosyalist devrimci lideri Fidel Castro

“O büyük insan yalnız Turkiye için degil, bütün doğu milletleri icin de en büyük önderdi.”
Afganistan Kralı Emanullah Han
O, yüce bir dağa benzer Eteğinde yaşayanlar bu yüceliği fark edemezler Bu dağın azametini kavrayabilmek için, O’na çok uzaklardan bakmak gerekir.
Türk dostu Fransız Yazar Claude Farrer
Bu, insanlığa denenmiş bir felsefe örneği olarak sunulabilir Atatürk yüzyıllara sığabilecek işleri on yılda tamamladı.
Fransız Yazar Gerrad Tongas
Atatürk adı insana bu yüzyılın büyük insalarından birinin tarihi başarılarını, Türk ulusuna ilham veren önderliğini, modern dünyayı anlayışındaki ileri görüşlülüğü ve bir askeri önder olarak kudret ve cesaretini hatırlatmaktadır. Şüphesiz ki, Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşu ve o zamandan beri Atatürk’ün ve Türkiye’nin giriştiği derin ve geniş devrimler kadar bir ulusun kendisine olan güvenini daha başarı ile belirten bir başka örnek gösterilemez.
John F. Kennedy ABD Başkanı, 1963
Ben şimdiye kadar on beş hükümdar ve cumhurbaşkanı ile özel ve resmi konuşmalar yaptım. Bu geceki kadar ezildiğimi hatırlamıyorum. Mustafa Kemal’de büyük bir ruh kudretinin esrarı var.
Sir Charles Townshend İngiliz Generali, 1922
Paşa, size nasıl hayran olmayayım? Ben Fransa’da laik bir hükümet kurmuştum. Bu hükümeti Papa’nın Paris’teki temsilcisinin yardımı ile papazlar devirdi. Siz ise bir Halifeyi kovdunuz ve gerçek anlamıyla laik bir devlet kurdunuz. Siz, bu taassup içinde laikliği bu topluma nasıl kabul ettirdiniz? Dehanızın büyük eseri laik bir Türkiye yaratmak olmuştur.
Edouard Herriot Fransa Eski Başbakanı, 1933
Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir… Bu olağanüstü işleri yapanlar, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmışlardır. Ve bundan dolayı Türkiye övünebilir.
Eleftherios Venizelos Yunanistan Başbakanı, 1933
Savaşta Türkiye’yi kurtaran, savaştan sonra da Türk Ulusu’nu yeniden dirilten Atatürk’ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır. Her sınıf halkın O’nun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahramana ve modern Türkiye’nin Ata’sına layık bir tezahürden başka bir şey değildir.
Winston Churchill İngiltere Başbakanı, 1938