DOLAR
33,0580
EURO
36,0954
ALTIN
2.571,95
BIST
11.064,85


MİLAS MÜZESİ UZUNYUVA EVLERİ İÇİN ESKİ EŞYA ARIYOR

MİLAS MÜZESİ UZUNYUVA EVLERİ İÇİN ESKİ EŞYA ARIYOR
28.04.2015 17:20
0
A+
A-

*Uzunyuva’da resrore edilen evlerin aslına uygun olarak döşenebilmesi amacıyla Milas Müze Müdürlüğü tarafından eski ev eşyası aranıyor. Bulunacak eşyalar bağış olarak kabul edilebileceği gibi gerekirse satın alınabilecek.

Milas Müze Müdürlüğü, restorasyonu tamamlanan Uzunyuva’daki evlerin döşenebilmesi amacıyla eski ev eşyası arıyor. MİTSO’yu ziyaret eden Müze Müdiresi Gülnaz Savran, eski ev eşyaları bulunabilmesi için oda yöneticilerinden yardım istedi. Evlerin kısa sürede dönem özelliklerine göre döşenerek ziyarete açılacağını belirten Gülnaz Savran bulunacak eşyaların bağış olarak kabul edilebileceği gibi gerekirse satın alınabileceğini de söyledi.

Milas Müze Müdiresi Gülnaz Savran MİTSO’yu ziyaret ederek Meclis Başkanı Mustafa Yüksel ve Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’den eski ev eşyası bulunması için yardım talep etti. Kaçak kazının ortaya çıkarılmasından sonra bulunan ve Perslerin Karia Satrabı Hekatomnos’a ait olduğu ileri sürülen lahdin ve Uzunyuva bölgesindeki evlerin yakında ziyarete açılacağını söyleyen Milas Müze Müdiresi Gülnaz Savran buradaki eski evlerin aslına uygun döşeneceğini söyledi. Evlerde dönemin ev içi yaşamının yansıtılabilmesi için mankenler kullanılacağını anlatan Gülnaz Savran gerek mankenlerin giydirilmesi için eski giysilere, gerekse evlerin aslına uygun döşenebilmesi için perdeden yatak örtüsüne, halıdan, kilimden mangala, konsoldan kap kacağa kadar her çeşit ev eşyasına ihtiyaç duyduklarını söyledi. Milaslılardan ellerindeki kullanılmayan eski ev eşyalarını müzeye bağışlamalarını isteyen Gülnaz Savran gerekirse bu eşyaları satın alabileceklerini de belirtti.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, oda üyelerine çağrıda bulunacaklarını ve evlerin döşenmesi için yardımcı olmaya çalışacaklarını belirterek MİTSO olarak Hekatomnos lahdinin tanıtımı için kendilerinin de porselen tabaklar hazırlatacaklarını söyledi.IMG_6202