DOLAR
32,5700
EURO
34,7581
ALTIN
2.495,33
BIST
9.524,59


İçinde, Milas ile ilgili 1300 dolayında kitap, dergi, gazete haberi ve makalenin bilgisi var: MİLAS ÜZERİNE NE YAZILDIYSA BU KİTAPTA VAR

İçinde, Milas ile ilgili 1300 dolayında kitap, dergi, gazete haberi ve makalenin bilgisi var: MİLAS ÜZERİNE NE YAZILDIYSA BU KİTAPTA VAR
15.04.2019 17:24
0
A+
A-

Milas üzerine yazılmış, 1300 dolayındaki kitap, dergi, gazete haberi ve makalenin yer aldığı yerli ve yabancı yayınların yayın bilgilerini içeren bibliyografya yayınlandı. Bodrumlu araştırmacı yazar Cezmi Çoban tarafından hazırlanan ve Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Milas Havuzbaşı Kır Düğün Bahçesi, Turgutreis Kidsrium giyim mağazası ve Bodrum Halikarnas Radyo’nun destekleriyle yayınlanan “Milas Bibliyografyası” kitabında Milas üzerine yayınlanmış çeşitli yayınların bilgilerinin yanısıra bazı belgelerin ve gazete sayfalarının da görüntüleri yer alıyor. 160 sayfadan oluşan Milas Bibliyografyası kitabı Bodrum’da Ekin Ofset Matbaası tarafından basıldı.

            Milas Bibliyografyası kitabının ön sözü ise Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Güner tarafından yazıldı. Prof. Dr. İbrahim Güner sunuş yazısında kitabın “bugüne kadar Milas yöresi ile ilgili olarak yapılmış olan çalışmaları bir arada toplayan derli toplu bir kaynak olması bakımından büyük önem taşıdığını” belirterek eserde “yer verilen kaynakların, bilimsel literatürün zenginleşmesine büyük katkılar sağlayacağı” ifade edildi.

            Milas Bibliyografyası’nı hazırlayan araştırmacı yazar Cezmi Çoban da kitabın önsözünde “bibliyografya” sözcüğünün Yunanda kitap demek olan “biblion” ile yazmak demek olan “graphein” sözcüklerinden türetildiğini ifade ederek “Bu derlemede Milas ilçe merkezi ile çevre köy ve mahalleleri hakkında bilgi veren çalışmalar bibliyografik bir liste halinde sunulmaya çalışılmıştır” diye yazdı. Kitabın “Milas Kent Belleğini ortaya koymak ve bu literatür birikimini ilgililerin kullanımına sunmak amacıyla hazırlanmıştır” diye yazan Cezmi Çoban bibliyografyada 1300’ün üzerinde künye bilgisinin bulunduğunu ifade etti.

            Milas Bibliyografyası kitabının basılmasına destek veren MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, kitabın bundan sonra Milas hakkında yapılacak çeşitli araştırmalar ve araştırmacıların işini çok kolaylaştıracak çok önemli bir çalışma olduğunu belirterek “Milas için böylesine önemli bir başvuru kaynağının ortaya çıkmasına destek verdik. Ortaya çıkan bu değerli başvuru kaynağı için kitabın hazırlayıcısı araştırmacı, yazar sayın Cezmi Çoban’ı kutlar ve bundan sonraki çalışmalarında başarılar dilerim” dedi.