DOLAR
32,9875
EURO
35,9827
ALTIN
2.568,27
BIST
11.064,85


İKİNCİ EL MOTORLU TAŞITLARIN ALIM SATIMINI YAPANLAR İÇİN MİTSO’DA MESLEKİ YETERLİLİK SINAVI YAPILDI

İKİNCİ EL MOTORLU TAŞITLARIN ALIM SATIMINI YAPANLAR İÇİN  MİTSO’DA MESLEKİ YETERLİLİK SINAVI YAPILDI
18.07.2019 17:24
0
A+
A-

*İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanları ve Sorumlularının almak zorunda oldukları mesleki yeterlilik belgesi için TOBB / MEYBEM ve MİTSO işbirliğinde sınav düzenlendi..

            TOBB’nin oluşturduğu Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme  Merkezi (MEYBEM) ile MİTSO işbirliğinde ikinci el motorlu kara taşıtlarını mesleki yeterlilik belgesi alması gerekenlerin katıldığı sınav düzenlendi. Yeterlilik belgesi almak için MİTSO’ya başvuran 35 kişinin katıldığı sınav, TOBB MEYBEM tarafından görevlendirilen değerlendirici Ali Büyükkök tarafından yapıldı.  Sınav, teorik ve uygulamalı olmak üzere iki aşamada yapıldı. Her iki sınava katılanlar arasında başarılı olanlar MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanacaklar.

            “6654 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” kapsamında bazı mesleklerde çalışanların mesleki yeterlilik sınavına girerek mesleki yeterlilik belgesi almasını zorunlu hale getirmişti. Bu kapsamda ikinci el motorlu kara taşıtları alım satım danışmanları ile sorumlularının da sınava girerek mesleki yeterlilik belgesi almaları zorunluluğu ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine MİTSO – TOBB / MEYBEM işbirliğinde Milas’ta ikinci el motorlu kara taşıtlarının alım, satımı ile uğraşanların mesleki yeterlilik belgesi edinebilmeleri için sınav düzenlendi. Teorik kısmı MİTSO’da, uygulamalı kısmı bir oto galerisinde yapılan sınav TOBB / MEYBEM’in görevlendirdiği Değerlendirisi Ali Büyükkök tarafından yapıldı. Sınava, MİTSO’ya başvurarak kayıtlarını yaptırmış olan 35 kişi katıldı. Sınavın ardından yapılacak değerlendirmede başarılı olanlar, ikinci el motorlu kara taşıtları alım satımı için zorunlu olan yetki belgesini alacaklar.

            MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ALMAK ZORUNLU

            Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanları ve Sorumlularının Mesleki Yeterlilik Belgesi almaları zorunlu hale getirilmişti. Getirilen uygulamaya göre, Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanları ile Alım Satım Sorumlularına bundan böyle İl Ticaret Müdürlülükleri tarafından “yetki belgesi” verilmiyor. Noterler ise mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyenlerin “alım satım işlemlerini” kabul etmezlerken Belediyeler de bu belgeyi ibra etmeyen işletmelere “ruhsat” vermiyorlar.  Mesleki Yeterlilik Belgesi alan işletmeler ise motosiklet, otomobil, arazi taşıtı, otobüs, kamyonet ve lastik tekerlekli traktör niteliğindeki taşıtların alım ve satımlarını yapabilmeye hak kazanacaklar. Her beş yılda bir yenilenmesi gereken yetki belgelerini ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan işletmenin bulunduğu yerdeki il müdürlükleri tarafından veriliyor. Mesleki yeterlilik belgesi ise TOBB MEYBEM tarafından TOBB’a bağlı odalar aracılığıyla verilecek.

cof