DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65


İlk 6 ayı ödemesiz, sonrası 12 eşit taksitte ödenmek koşuluyla ve yıllık yüzde 17.50 faizle…TOBB VE 10 BANKANIN İŞBİRLİĞİNDE YENİDEN NEFES KREDİSİ…

İlk 6 ayı ödemesiz, sonrası 12 eşit taksitte ödenmek koşuluyla ve yıllık yüzde 17.50 faizle…TOBB VE 10 BANKANIN İŞBİRLİĞİNDE YENİDEN NEFES KREDİSİ…
28.05.2021 09:15
0
A+
A-

*TOBB ve 10 bankanın işbirliğinde 1 Haziran’da yeniden başlatılacak Nefes kredisinden 2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan ve 2020 yılı cirosunda, 2019 yılı cirosuna göre yüzde 25 kayıp yaşayan işletmeler yararlanabilecek.

*2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan KOBİ’ler en çok 50 bin TL, cirosu 1 – 10 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise en çok 200 bin TL’lik krediden yararlanabilecekler.

*MİTSO üyelerinin de 8’inci kez uygulamaya koyulan Nefes Kredisinden yararlanabilmesi için online ortamda TOBB veya MİTSO’nun sistemlerinden alacakları e-belge şeklindeki üyelik belgesiyle 1 Haziran’dan başlayarak ilgili bankalara başvurmaları gerekiyor.

 

Covid19 salgının işletmelere etkisini hafifletmek amacıyla TOBB ve 10 bankanın işbirliğinde ve Kredi Garanti Fonu’nun Hazine desteğiyle kefil olacağı Nefes Kredisi yeniden başlatılıyor. 8’inci kez uygulamaya koyulacak Nefes Kredisi için başvurular 1 Haziran‘da başlayacak.

TOBB ile Ziraat Bankası, Vakafbank, Halkbank, Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Akbank, Denizbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankası işbirliğinde, Kredi Garanti Fonu‘nun Hazine desteğiyle kredilere kefil olmasıyla KOBİ’lere yeniden Nefes Kredisi olanağı sağlandı. 8’inci kez uygulamaya koyulan ve 1 Hazirandan başlayarak başvuruların yapılacağı Nefes Kredisinden 2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan ve 2020 yılı cirosunda 2019 yılı cirosuna göre yüzde 25 kayıp yaşayan işletmeler yararlanabilecek. 2019 yılı sonrasında kurulmuş işletmelerde ciro kaybı koşulu aranmayacak.

2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan KOBİ’ler en çok 50 bin TL, cirosu 1 – 10 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise en çok 200 bin TL’lik krediden yararlanabilecekler. Alınacak kredilerin ilk 6 ayı ana para ve faiz geri ödemesi olmaksızın, sonrasında 12 ay eşit taksitler halinde geri ödenecek ve kredilere yüzde 17.50 yıllık faiz uygulanacak.

Nefes Kredisinden yararlanmak isteyen işletmelerin 1 Haziran’dan başlayarak Oda ve Borsalardan alacakları üyelik belgesi ile ilgili banka şubelerine başvurmaları gerekiyor. İşletmeler, oda ve borsalara gitmeden de online ortamda TOBB veya oda ve borsaların sistemlerinden e-belge alabilecekler.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu 1 Haziran’dan geçerli olmak üzere yeniden başlatılacak Nefes Kredisi için yaptığı açıklamada “TOBB ve 365 oda ve borsa olarak tüm kaynaklarımızı üyelerimizin emrine veriyoruz. Finansman ihtiyacına cevap verebilmek adına TOBB Nefes Kredisi’ni yeniden hayata geçiriyoruz” dedi. Projeye bankaların yoğun katılımı nedeniyle memnun olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Sağolsunlar, bankalarımız da bu projeye destek veriyor. Üyelerimiz, 10 bankanın Türkiye’nin her yerindeki şubelerinden kredi kullanabilecek. TOBB Nefes Kredisinin yıllık faizi yüzde 17.50 olacak. 6 aylık ödemesiz dönem şuan işletmelerimiz için en önemli husus. 6 ay boyunca ne anapara ne faiz ödemesi olmayacak. İnşallah o zaman aşılamanın da devreye girmesi ile işler normale dönecek, işletmelerimiz normal hayatlarına geri dönecekler”” diye konuştu.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de, oda üyelerine çağrıda bulunarak Nefes Kredisinden yararlanmak isteyen işletmelerin 1 Haziran’dan başlayarak 10 bankanın şubelerine Nefes Kredisi başvurusunda bulunabileceklerini söyledi. Özer, “Covid-19 salgını sürecinde olumsuz etkilenen üyelerimizin desteklenmesi amacıyla TOBB’a yaptığımız başvurular olumlu sonuç verdi. TOBB’un girişimiyle 10 banka ile protokol yapılarak ve Kredi Garanti Fonu’nun da desteği sağlanarak  Nefes Kredisi yeniden başlatılıyor. Üyelerimiz, bu krediden yararlanmak için 1 Haziran’dan başlayarak başvuruda bulunabilecekler” dedi.