DOLAR
33,0067
EURO
35,9945
ALTIN
2.570,47
BIST
11.064,85


İŞ SAHİBİ OLMADA YENİ UMUT: UMEM – BECERİ 10 PROJESİ

İŞ SAHİBİ OLMADA YENİ UMUT: UMEM – BECERİ 10 PROJESİ
06.08.2013 17:38
0
A+
A-

*”Bu adreste iş gücü var”, Bu adreste nitelikli eleman var”, “Bu adreste umut var”, “Bu adreste gelecek var”, “Bu adreste hayallerin var”, “Bu adreste kazanç var” başlıklarıyla tanıtımı yapılan www.beceri10.org.tr adresinden ulaşılarak proje hakkında ayrıntılı bilgi edinilebiliyor.

Belirli bir mesleğe sahip olmayan kişileri bir meslek edindirerek iş sahibi yapmak amacıyla “Beceri 10” adıyla yeni bir proje başlatıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, TOBB ve TOBB’nin Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasında imzalanan protokol ile başlatılan proje başlangıçta deneme amaçlı olarak 19 ilde uygulamaya konuldu. Projeye göre; İŞKUR tarafından yürütülmekte olan meslek edindirme faaliyetlerinin ve özellikle de teknik alanlardaki mesleki eğitimin etkinlik ve verimliliğinin artırılması ve işgücü piyasasının ihtiyaçları ile uyumlu hale getirilmesine yönelik bir sistemin ortaya konulması amaçlanıyor. Projede ayrıca işsizlere yönelik temel mesleki eğitim, mesleki gelişim ve meslekte yenileme eğitimlerinin verilmesi, başarılı kursiyerlerin staja yerleştirilmesi ve son aşama olarak da başarılı stajyerlerin istihdamının sağlanması hedefleniyor.

İlk aşamada pilot olarak Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mersin, Samsun, Tekirdağ, Trabzon olmak üzere 19 ilde hayata geçirilen projeye göre Sektörel ve bölgesel işgücü piyasası ihtiyaç analizlerinin gerçekleştirilmesi de amaçlar arasında yer alıyor. Projeye göre işgücü piyasası analizine ilişkin kurumsal kapasitenin artırılması, bu amaçla İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurullarına işlevsellik kazandırılması da hedefler arasında bulunuyor.

UMEM Beceri’10 projesi, devlet ve özel sektörün el ele vererek istihdam yaratacağı, işsizlerin eğitimini sağlayarak onlara işgücü piyasasının kapılarını açmasının amaçlandığı önemli bir proje olarak dikkati çekerken bu kapsamda, projede yer almak isteyen işsizlerin http://www.iskur.gov.tradresinden İŞKUR veritabanınakaydolmaları gerekiyor. Öte yandan 19 pilot ilde verilen desteklerden yararlanarak eleman çalıştırmak isteyen firmaların ise ilgili Odalara başvurmaları isteniyor.