DOLAR
32,9030
EURO
35,8739
ALTIN
2.530,21
BIST
11.172,75


Kadın Girişimciler İpekçiliğe Destek Çıktı

Kadın Girişimciler İpekçiliğe Destek Çıktı
06.08.2013 17:32
0
A+
A-

TOBB bünyesinde oluşturulan “Kadın Girişimciler” oluşumunun Muğla birimi Milas yöresinde yok olmaya yüz tutmuş ipekçiliğe destek çıktı. Bazı köylerde halen daha ipek dokumasını bilen birkaç kadına el uzatan Kadın Girişimciler yörede ipekçiliği yeniden canlandırmak istiyorlar.
Muğlalı Kadın Girişimciler Milas yöresinde unutulmak üzere olan ipekçiliği yeniden canlandırmak amacıyla girişim başlattılar. Milas’ın 114 köyü arasında yalnızca birkaç köyde kalmış olan ve bir elin parmakları kadar yaşlı kadın tarafından yaşatılmaya çalışılan ipekçiliği yöre kadınlarının geçim kaynağına dönüştürmeyi amaçlayan Muğlalı Kadın Girişimciler bir yandan ipek dokumacılığını daha da geliştirmek için çaba gösterirlerken bir yandan da dokunan ipeklere pazar bulma arayışına girdiler.

Kadınların üretim alanında daha girişken hale gelmesi ve iş yaşamında etkinlik kazanması amacıyla TOBB bünyesinde oluşturulan Kadın Girişimciler’in Muğla birimi Milas yöresinde yok olmaya yüz tutmuş olan ipekçiliğe el uzattı. Milas’ta halen daha tek tük ipek dokunan köylerden Selimiye ve Çomakdağ Kızılağaç köylerini ziyaret eden ve burada parmakla sayılacak kadar az kalmış ipek böceği yetiştirmesini, böcekten ipek tutmasını ve ipek dokumasını bilen kadınlarla görüşen Kadın Girişimciler onların bu konudaki sorunlarını öğrenip önerilerini aldılar. Selimiye beldesinde bir süre önce Halk Eğitimi Merkezi tarafından açılmış olan ipekçilik kursuna katılmış olan genç kadınlarla da görüşen Kadın Girişimciler kursta üretilmiş olan ipek elişlerinin büyük pazarlara nasıl açılabileceği konusundaki önerileri değerlendirdiler. Her köyde en az birkaç ipek tezgahı olmasını amaçlayan Kadın Girişimciler dokunan ipeklerin de nasıl değerlendirilebileceğinin ve nerelerde pazarlanabileceğinin arayışına giriştiler. Bu konuda ünlü modacılarla görüşmek, ünlü markalara öneri götürmek isteyen Kadın Girişimciler ipekçiliğin yeniden canlandırılmasıyla yöre kadınlarının aile ve köy ekonomilerinde söz sahibi olacağını bu durumun da ülke ekonomisine katkı sağlayacağını bildirdiler.

Milaslı Kadın Girişimcilerden Münevver Mat “Selimiye’de kadınlarımızın dokuduğu ipek elişlerini görünce hayran olduk. Bunları mutlaka büyük pazarlara taşımamız gerekiyor. Bunun için de moda dünyasının ünlü isimleriyle iletişim kurmak istiyoruz” diye konuştu.
Kadın Girişimciler oluşumu Muğla İl Başkanı Çiğdem Sümer Özkan da kadınların aile ve ülke ekonomisinde söz sahibi olmasını amaçladıklarını belirterek “Milaslı köylü kadınların unutulmaya yüz tutmuş ipekçiliği bunca ilgisizliğe ve olumsuz koşullara rağmen halen daha yaşatıyor olmaları övülecek bir davranış. Biz de kendilerine bu konuda destek olmak istiyoruz. İpek dokumacılığını nasıl yaşatabiliriz, nasıl yaygınlaştırabiliriz, ipek dokumalara, ipekli el işlerine nasıl pazar bulabiliriz, bunun arayışı içindeyiz. Sonuçta iyi şeyler yapacağımıza ve ipekçiliği yöremizde yeniden yaşama döndüreceğimize inanıyorum” dedi.

MUĞLA’NIN TEK KADIN BAŞKANINA KADIN DESTEĞİ

TOBB bünyesinde oluşturulan Kadın Girişimciler’in Muğla oluşumu, ilin tek kadın belediye başkanı olan Bafa Belediye Başkanı Zühra Dönmez’i makamında ziyaret ederek destek verdiler.
TOBB bünyesinde yapılandırılan Kadın Girişimciler oluşumunun Muğla birimi, ilin tek kadın belediye başkanı olan Bafa Belediye Başkanı Zühra Dönmez’i makamında ziyaret ederek destek verdiler. Ziyaret Kadın Girişimcilerin bir kadın belediye başkanı olarak Başkan Zühra Dönmez’in başarılı olmasın yürekten istediklerini belirten Muğlalı Kadın Girişimciler ziyaretin anısına gülibrişim, erguvan ve dut fidanları armağan ettiler. Daha sonra hep birlikte fidanları belediyenin bahçesine diken Muğlalı Kadın Girişimciler Muğla’da daha çok sayıda kadın belediye başkanı görmek istediklerini vurguladılar.

Muğlalı Kadın Girişimciler’in ziyaretlerinden çok memnun kaldığını belirten Bafa Belediye Başkanı Zühra Dönmez daha sonra Kadın Girişimci grubuna Bafa Gölü kıyısındaki Antik Çağların ünlü kentleri olan Latmos ve Herakleia’nın üzerine kurulmuş bulunan Kapıkırı’nı gezdirdi. Burada konuklarına zeytinyağlı dolma ve Bafa köyünün ünlü kabak tatlılı böreğinden ikram eden Belediye Başkanı Zühra Dönmez kadınların artık ülke yönetiminde ve ekonomisinde daha çok söz sahibi olmasının zamanının geldiğini söyledi.

Muğlalı Kadın Girişimciler, Bafa ziyareti öncesinde Milas Kaymakamı Bahattin Atçı’yı da ziyaret ederek ilçe hakkında çeşitli bilgiler aldılar. Kadın Girişimciler daha sonra Bafa’ya giderken Milas’ın ünlü tarihi kentlerinden birisi olan Euromos’a da uğrayıp buradaki Zeus tapınağını da gezdiler.