DOLAR
33,0066
EURO
35,9727
ALTIN
2.570,95
BIST
11.064,85


KORONAVİRÜS SALGINI MÜCBİR SEBEP SAYILDI, SGK PRİMLERİNİN ÖDEMELERİ ERTELENDİ

KORONAVİRÜS SALGINI MÜCBİR SEBEP SAYILDI, SGK PRİMLERİNİN ÖDEMELERİ ERTELENDİ
06.04.2020 17:02
0
A+
A-

*SGK, korona virüs salgınının “mücbir sebepler” içinde sayılmasıyla kronik hastalığı olup iş yerine gidemeyenlerin, 65 yaşında olanların ve iş yerlerini açmalarına izin verilmeyenlerin mart, nisan ve mayıs aylarının sigorta primlerinin ödenmesini, herhangi bir talep olmaksızın ve gecikme cezası ile gecikme zammı uygulanmaksızın  Kasım ve Aralık aylarına kadar erteledi.

            Sosyal Güvenlik Kurumu,  Koronavirüs salgını “mücbir sebep” sayarak sigorta primlerinin ödenmesine erteleme getirdi. Buna göre, 65 yaş üstü olduğu veya kronik hastalığı olduğu için evden çıkamayanlarla faaliyetleri durdurulan işkollarında, herhangi bir talepte bulunulmasına gerek kalmaksızın 2020 Mart ayına ait sigorta primlerinin son ödeme süresi 2 Kasım 2020 tarihine, 2020 Nisan ayına ait sigorta primlerinin son ödeme süresi 30 Kasım 2020 ve Mayıs 2020 tarihine ait sigorta primlerinin ödenmesi de 31 Aralık 2020 tarihine ertelendi. Ertelenen süreler için gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmayacak.

            Koronavirüs salgınından etkilenen ve kronik hastalığı ya da 65 yaşın üstünde olanlarla faaliyeti durdurulan işkollarının ödemeleri gereken SGK primleri ertelendi. T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada koronavirüs salgınının “mücbir nedenler” arasında sayılarak ertelemenin yapıldığı bildirildi.

            Açıklamada Bakanlık ve Maliye Bakanlığınca müştereken belirlenen vaka, afet veya mücbir sebep hallerinde bu gibi olayların meydana geldiği tarihi takip eden üç ay içinde Kuruma verilmesi gereken her türlü belge ve bilgilerin veya yapılması gereken başvuruların, mücbir sebebin meydana geldiği tarihi takip eden üç ay içinde kuruma verilmesi veya ödemenin yapılması halinde, süresinde verilmiş ve yapılmış sayılacağı belirtildi.

            Açıklamanın devamında İçişleri Bakanlığınca alınan tedbirler kapsamında geçici süreliğine faaliyetlerine ara verilmesine karar verilen işyerlerinin bulunduğu sektörlerde faaliyetlerde bulunan mükelleflerin koronovirüs salgını nedeniyle durumlarının 1 Nisan ile 30 Haziran tarihleri arasında “mücbir sebep” kapsamında değerlendirileceği ifade edildi. Ortaya çıkan durumda Mart, Nisan ve Mayıs aylarına ait sigorta primlerinin son ödeme sürelerinin gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmaksızın Kasım ve Aralık aylarına ertelendi.

            İçişleri Bakanlığınca alınan tedbirler uyarınca 65 yaşını doldurmuş veya kronik rahatsızlığı bulunması nedeniyle sokağa çıkma yasağı kapsamına giren gerçek kişi işverenler ile isteğe bağlı sigortalılar hariç, diğer sigortalılardan 22 Mart 2020 tarihi ile mücbir sebep döneminin sonuna kadar 65 yaşını doldurmuş olanların herhangi bir talebe bağlı olmaksızın mücbir sebep dönemi boyunca tahakkuk edecek sigorta primlerinin, sokağa çıkma yasağının sona ereceği günü takip eden 15’inci günün sonuna kadar ödenmesi halinde ödemelerin süresi içinde yapılmış sayılacağı belirtildi.

            SGK Yönetim Kurulu tarafından alınan kararla ve Hazine ve Maliye Bakanlığınca mücbir sebep hali kabul edilen ticari, zirai veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde gelir vergisi  mükellefi olanlar, gelir vergisinden muaf olup esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı olanlar ile tarımsal faaliyette bulunup zirai kazanç elden edenler veya Hazine ve Maliye Bakanlığınca mücbir sebep hali kabul edilen sektörlerde  yer alan mükelleflere ait işyerlerine ait sigorta primlerinin gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmaksızın ve herhangi bir talep olmaksızın otomatik olarak ertelendi.

MİTSO: TALEP ETMİŞTİK, GERÇEKLEŞTİ

            Koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkmalarına izin verilmeyen kronik hastalığı olanlarla 65 yaşın üstünde olanların ve ticari faaliyetlerine geçici bir süre izin verilmeyenlerin SGK primlerinin gecikme zammı veya gecikme cezası olmaksızın ertelenmesi MİTSO tarafından memnuniyetle karşılandı. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, salgından etkilenerek işyerlerini geçici olarak kapatmak zorunda kalan işyerlerinin ve sokağa çıkmalarına izin verilmeyen işletmecilerin SGK primlerinin ertelenmesi için girişimlerde bulunulmasını TOBB’den talepte bulunmuştuk. Bu sadece MİTSO olarak bizim değil, diğer pek çok oda ve borsa ile korona önlemlerinden etkilenen pek çok işletmecinin de talebiydi. Sonuçta, koronavirüs salgını Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında “mücbir sebepler” arasında sayıldı. Böylece, üyelerimizin mart, nisan ve mayıs aylarına ait sigorta primleri kasım ve aralık aylarına ertelenmiş oldu. Memnunuz” dedi.