DOLAR
32,5426
EURO
34,9036
ALTIN
2.421,84
BIST
9.722,09


KOSGEB’den istihdam desteği MİTSO’da anlatıldı: İŞVEREN VEYA YENİ İŞE ALINAN KADIN İSE 110 BİN LİRA, ERKEK İSE 100 BİN LİRA

KOSGEB’den istihdam desteği MİTSO’da anlatıldı: İŞVEREN VEYA YENİ İŞE ALINAN KADIN İSE 110 BİN LİRA, ERKEK İSE 100 BİN LİRA
09.02.2022 17:09
0
A+
A-

Covid-19 salgınından etkilenen mikro ve küçük ölçekli işletmelerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) Dünya Bankası ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) işbirliğinde istihdamı teşvik amacıyla oluşturulan Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programının kapsamı ve uygulama koşulları MİTSO’da anlatıldı. KOSGEB Muğla İl Müdürlüğünden Uzman Berkay Çetin Oral tarafından yapılan bilgilendirme toplantısının açılışında konuşan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Covid-19 sürecinde pek çok işletmenin olumsuz etkilendiğini belirterek istihdamın önemini vurguladı. Özer “İstihdam desteğinden yararlanabilecek durumda olan odamız üyesi işletmelerimizin başvuruda bulunmasını tavsiye ediyoruz” dedi.

Toplantıya katılanlara Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’nın kapsamını ve yararlanabilme koşullarını anlatan KOSGEB Muğla İl Müdürlüğü Uzmanı Berkay Çetin Oral programın amacının “Covid-19 salgınından etkilenen mikro ve küçük ölçekli işletmelerin faaliyetlerini sürdürmelerini sağlamak, istihdam seviyelerini korumalarını ve yeni istihdam oluşturmalarını teşvik etmek” olduğunu bildirdi. Programdan imalat, bilgisayar programlama, bilimsel Ar-Ge ve bazı hizmet-ticaret sektörlerinde faaliyet gösteren 2019 yılında en az 75 bin TL gelir hacmine ulaşmış mikro ve küçük işletmelerle aynı sektörlerde faaliyet gösteren 2017 yılı ve sonrasında kurulmuş yenilikçi genç makro ve küçük işletmelerin yararlanabileceklerini söyledi.

İşletme sermayesi niteliğinde teminatsız ve faizsiz geri ödemeli destekten yararlanabilmek için başvuru ilanından önce 12 aylık ortalama istihdam seviyesinin muhafaza edilmesi ön şartının olduğunu ifade eden KOSGEB Uzmanı Berkay Çetin Oral, yeni istihdam edilecek kişilerin daha önce çalışmamış veya son 3 yılda 6 aydan fazla çalışmamış olması gerektiğini ve işe alınacak bir personel için 12 ay istihdam taahhüdü ile işe alınmaları gerektiğini anlattı.

Programdan yararlanmak isteyen işletmelerin yasal sınırların üzerinde vadesi geçmiş vergi/SGK borcunun olmaması gerektiğini belirten Berkay Çetin Oral yeni işe alınan personel başına 100 bin TL, eğer işletme sahibi veya işe alınan kişi kadın ise 110 bin TL destek verileceğini bildirdi. Alınacak desteğin 2 yıl geri ödemesiz, faizsiz ve komisyonsuz olarak verileceğini ve geri ödemenin  dörder aylık dönemler halinde 6 taksitte olacağını anlatan Berkay Çetin Oral programdan yararlanabilmek için son başvuru tarihinin 31 Mart 2022 olduğunu bildirdi. Toplantıya katılanların sorularını da yanıtlayan Berkay Çetin Oral programdan yararlanacak mikro işletmelerin en çok 2, küçük işletmelerin ise en çok 5 personel çalıştırıyor olmasının istendiğini belirtti.

 

Yazı detayını buraya yazınız