DOLAR
32,3621
EURO
34,4399
ALTIN
2.526,96
BIST
9.814,19


KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERTUĞRUL GÜNAY;

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERTUĞRUL GÜNAY;
06.08.2013 17:52
0
A+
A-

*Marmaris Ticaret Odası’nın Osmaniye Köyüne yaptırdığı Bal Evi’nin açılışı, Stratejik Plan’ın tanıtımı ve vergi ödül töreni için Marmaris’e gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu MİTSO Meclis Başkanı Reşit Özer ve Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna, Dalaman Havalimanında karşıladılar.
*Marmaris’teki konuşmasında bundan sonra yapılacak otellerin boylarının çam ağaçlarının boylarını geçmesine izin vermeyeceklerini söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Milas’taki Hekatomnos mezarının dünyada bir başka örneğinin olmadığını söyledi.

Marmaris Ticaret Odası’nın Osmaniye köyüne yaptırdığı Bal Evi’nin açılışı ile Marmaris’te en çok vergi ödeyenlerin ödüllendirilmesi törenlerine katılmak için TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte Marmaris’e gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizmi kıyılardan iç bölgelere çekmeye çalıştıklarını belirterek bundan sonra kıyılarda yapılacak otellerin boyunun çam ağaçlarının boylarını aşmasına izin vermeyeceklerini söyledi.
Marmaris Ticaret Odası’nın vergi ödül töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay turizmde Türkiye’nin yeni bir sunum yapması gerektiğini bildirdi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay “Türk turizminin daha yüksek gelir gruplarına hitap edebilir hale getirilmesi gerekiyor. Daha butik, daha doğayla ve toplum yaşamıyla iç içe olan bir sunum yapmamız gerekiyor. Devasa, beton, on binlerce insanın dolup boşalacağı değil, turistlerin daha fazla doğanın ve insanın içine karışacağı butik işletmelerde daha az kişiye hizmet ederek daha çok gelir elde edebiliriz. Bundan sonra kıyılarda otellerin boyları çam ağaçlarının boylarını geçemeyecek. Otelden bakınca bina görmeyeceğiz. Otelin penceresinden bakan turist çam ağaçlarını görecek, denizi görecek” diye konuştu.
Türkiye’nin turizmi ciddiye almaya başladığını sevinçle gördüğünü belirten Ertuğrul Günay son dönemlerde çok eleştirilmeye başlayan “her şey dahil” sistemin yerine yeni bir sistemin kurulması gerektiğini savundu. Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Türkiye’nin turizmde yeni bir adım atması gerektiğini de belirterek, “Sayın Başbakan ‘Ustalık’ diyor ya, ben de artık turizmde ‘ustalık’ dönemine geldiğimizi hissediyorum” dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay turizmin ilk dönemindeki, koyların kapatılarak tatil köyleri yapılmasının yanlışlığının anlaşıldığını ve şu anda turizmin önünde bir engel olduğunu da ifade ederek “Türkiye’nin güzel kıyılarına devasa oteller yapmak ve her şey dahil sistemiyle Avrupa’dan ucuz pahalı ne varsa getirmek yanlış oldu. Bu sistem çok eleştiriliyor ama bizi 30 milyon turiste taşıyan da bu sistemdir. Bu sistemi rakipleri uyguluyordu ve Türkiye’nin de uygulaması gerekiyordu” dedi.
Türkiye’nin turizmdeki 25 yılı geride bıraktığına işaret eden “Sayın Başbakan ‘Ustalık’ diyor ya ben de artık turizmde ‘ustalık’ dönemine geldiğimizi hissediyorum. Geride bu kadar birikimimiz var. Kendimizin ve dünyanın yanlışlarından ders alarak adımlarımızı atacağız” dedi.
Turizmin kıyılardan iç bölgelere çekilmesi için müzelere çok büyük bir önem verdiklerini anlatan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Aydın Müzesi’nin örnek bir müze haline getirildiğini Milas’taki Hekatomnos mezarının dünyada benzerinin olmadığını ve orayı bir arkeopark haline getireceklerini anlatarak Ankara’ya da modern bir müze binası yapacaklarını bu müzenin temelini Cumhuriyetin 90. yılında atacaklarını ve Cumhuriyetin 100.yılına yetiştireceklerini söyledi.
MİTSO BAŞKANI TUNA : “BAKAN’DAN MİLAS İÇİN ÇOK ÖNEMLİ MESAJLAR ALDIK” DEDİ.
Marmaris Ticaret Odası’nın Osmaniye Köyüne yaptırdığı Bal Evi’nin açılışı, Stratejik Plan’ın tanıtımı ve vergi ödül töreni için Marmaris’e gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu MİTSO Meclis Başkanı Reşit Özer ve Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna, Dalaman Havalimanında karşıladılar. Daha sonra Bakan Ertuğrul Günay ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Marmaris yolunda, içinde bir at çiftliğinin de bulunduğu ve at sporu yapanların kaldığı turizm tesisini ziyaret ettiler. Bakan Ertuğrul Günay’ın isteğiyle gerçekleşen ziyarete, Bakanı karşılayan gruptan çok az kişinin katılmasına izin verilirken MİTSO Meclis Başkanı Reşit Özer ile Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna da bu grup içinde yer aldılar. Ertuğrul Günay ve beraberindekiler tesis işletmecisi Gökhan Çilingir ile bir süre sohbet edip ve çay içerlerken Günay da yörede bu tür tesislerin çoğalması gerektiğini söyledi. 36 atın bulunduğu tesiste bir süre önce kaldığını ve çok iyi bir şekilde dinlendiğini anlatan Ertuğrul Günay bu arada Milas’taki Uzunyuva kazılarından da uzun uzun söz ederek beraberindekilere burada sürdürülmekte olan kazılar hakkında açıklamalarda bulundu. Uzunyuva’daki Hekatomnos anıtmezarının dünyada bir örneğinin bulunmadığını anlatan Bakan Günay buraya çok önem verdiklerini ve bu nedenle sık sık Uzunyuva’yı ziyaret ettiğini anlatarak “Hatta bu nedenle Milas gazeteleri benim hakkımda ‘Bakan Uzunyuva’ya gelipduru’ diye manşet atmışlar. Bu çok hoşuma gitti” dedi.
Bu arada Kültür ve Turizm Bakanı Günay’ın Uzunyuva hakkında anlattıklarından çok etkilenen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna, Uzunyuva’yı görmek için Milas’a davet etti.
Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Milas ile ilgili açıklamalarını değerlendiren MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna “Sayın Bakan özel bir sohbet niteliğindeki konuşması sırasında Milas’tan çok büyük bir övgü ile söz etti. Uzunyuva’yı, Beçin’i anlata anlata bitiremedi. Görünen o ki Sayın Bakan Milas’tan ve özellikle Uzunyuva başta olmak üzere Milas’ın tarihi potansiyelinden çok etkilenmiş. Bu durum Milas için bir kazanç. Sayın Bakanın bu ölçüde Milas’a ilgi göstermesi, Milas’ın tarihi eserlerinin gün yüzüne çıkarılması için bir avantaj. Sayın Bakanın Milas ile ilgili anlatımlarından çok önemli mesajlar aldık. Milas’taki tarihi eserlere yönelik çalışmalar görünen o ki bundan sonra artarak, genişleyerek devam edecek” dedi.