DOLAR
32,7682
EURO
35,0901
ALTIN
2.459,44
BIST
10.471,32


MİLAS AKARCA ÇİFTLİĞİ ZEYTİNYAĞI İTALYA’NIN ARDINDAN İSRAİL’DE DE ALTIN MADALYA KAZANDI.

MİLAS AKARCA ÇİFTLİĞİ ZEYTİNYAĞI İTALYA’NIN ARDINDAN İSRAİL’DE DE ALTIN MADALYA KAZANDI.
19.07.2021 10:37
0
A+
A-

Mayıs ayında İtalya’da yapılan dünyanın en seçkin zeytinyağı yarışmalarından birisi olan ve bu yıl 6’ıncısı yapılan EVO Uluslararası Zeytinyağı Yarışmasında altın madalya kazanan Milaslı zeytinyağı markalarından Akarca Çiftliği Zeytinyağı bu kez İsrail’de düzenlenen ve 16 ülkenin zeytinyağlarının yarıştığı yarışmada “soğuk sıkım – organik” dalında altın madalya kazanmayı başardı.Yarışmaya Türkiye’den katılan zeytinyağlarından 13’ü büyük prestij altın, 30’u prestij altın ve 6’sı altın madalya olmak üzere toplam 49 madalya kazandılar.

İsrail’in Jaruselem kentinde her yıl geleneksel olarak düzenlenmekte olan Terra Olivo Akdeniz Uluslararası Zeytinyağı yarışmasının sonuçları açıklandı. Bu yılki yarışmaya Arjantin, Brezilya, Şili, Hırvatistan, Kıbrıs, Fransa, Yunanistan, İsrail, İtalya, Fas, Portekiz, Slovenya, Güney Afrika, İspanya, Türkiye ve ABD olmak üzere 16 ülkeden 611 zeytinyağı markası katıldı. Çeşitli ülkelerden 39 sertifikalı zeytinyağı çeşnicisinin değerlendirdiği yarışma sonucunda büyük prestij altın, prestij altın ve altın madalya kazananlar belirlendi. Yarışmaya Türkiye’den katılan zeytinyağı markalarından 13’ü büyük prestij altın, 30’u prestij altın ve 6’sı altın madalya olmak üzere toplam 499 madalya kazandılar.

Yarışmaya Milas’taki çiftliklerindeki memecik türü zeytinlerden elde ettikleri zeytinyağı ile “organik, soğuk sıkım” özellikteki zeytinyağı ile katılan Akarca Çiftliği Zeytinyağı bu dalda yapılan yarışmada altın madalya kazandı. Mayıs ayında İtalya’da, bu yıl 6’ıncısı yapılan EVO Uluslararası Zeytinyağı Yarışmasında da altın madalya kazanan Akarca Çiftliği Zeytinyağı’nın İsrail’de düzenlenen Terra Olivo Akdeniz Uluslararası Zeytinyağı Yarışmasından da altın madalya ile dönmesi Milas’ta sevinçle karşılandı. Yarışma sonuçları açıklandıktan sonra Akarca Çiftliği Zeytinyağının üreticisi Ömer Faruk Akarca’yı arayarak kutlayan Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, “Sizin bu üstün başarınızla gurur duyduk. Sizi kutluyorum. Milaslı diğer zeytinyağı üreticilerine örnek oldunuz, onları heveslendirdiniz. İnanıyorum ki, bundan sonraki uluslararası yarışmalara Milas’tan daha çok zeytinyağı markamız katılacak ve Milas’a daha pek çok madalyalar kazandıracaklardır” dedi. Özer, MİTSO tarafından Milas zeytinyağına AB coğrafi işareti alınmasıyla birlikte üreticilerde büyük bir özgüven oluştuğuna dikkat çekerek “Bu özgüven sayesinde artık daha çok markamız uluslararası yarışmalara katılma cesareti göstermeye başladılar. Bunun sonucunda da Milas’a, Milas zeytinyağına madalya üzerine madalyalar kazandırmaya başladılar. AB coğrafi işaretiyle birlikte Milas zeytinyağı artık ülkemizin çok önemli marka değerlerinden birisi haline gelmiştir. Üreticilerimizle el ele daha büyük başarılar kazanacağımıza yürekten inanıyorum” dedi.

İtalya’dan sonra İsrail’deki yarışmadan da altın madalya kazanmayı başaran Akarca Çiftliği Zeytinyağı üreticisi Ömer Faruk Akarca, Mayıs ayında İtalya’dan altın madalya kazandıktan bir buçuk ay sonra İsrail’den de altın madalya kazanmış olmalarının kendilerini gururlandırdığını ifade etti. Kazanılan altın madalyalarla kaliteli zeytinyağı üretimi için daha da heveslendiklerini belirten Ömer Faruk Akarca “Biz başından beri işimizi bilgiyle, bilinçle sürdürmeye çalışıyorduk. Bunun ödülünü de kaliteli zeytinyağı elde ederek görmeye başladık. Kaliteli zeytinyağı üretince zaten madalyalar bu gelişmenin doğal sonucu olarak ortaya çıkıyor” dedi. Kazanılan madalyaların kendilerini gururlandırmanın yanısıra daha kaliteli zeytinyağı üretimi için de heveslendirdiğini anlatan Ömer Faruk Akarca “Şimdi daha büyük bir hevesle, şevkle, azimle üretime yönelme isteği içindeyiz. Her üretim döneminde kalitemizi daha da geliştirmenin yollarını araştırıyoruz. Bilgiyi, bilimi ve teknolojiyi kullandıkça sonuç daha da iyi oluyor. Madalyalar ise bu sürecin doğal sonucu olarak ortaya çıkıyor” diye konuştu.

TERRA OLIVO AKDENİZ ULUSLARARASI ZEYTİNYAĞI YARIŞMASI

İsrail’in Jerusalem kentinde düzenlenen Akdeniz Uluslararası Zeytinyağı Yarışmasına bu yıl aralarında Türkiye’nin de olduğu 16 ülkeden zeytinyağı markaları katıldı. Arjantin, Brezilya, Şili, Hırvatistan, Kıbrıs, Fransa, Yunanistan, İsrail, İtalya, Fas, Portekiz, Slovenya, Güney Afrika, İspanya, Türkiye ve ABD’den 611  zeytinyağı markasının katıldığı yarışmada zeytinyağlarını çeşitli ülkelerden 39 zeytinyağı çeşnicisi değerlendirdi.

Yarışmada değerlendirmeler şu başlıklar altında yapıldı:

En iyi uluslararası ödülü / İsrail butik büyük şampiyonu / İsrail büyük şampiyon kupası / Arjantinin en iyileri / Girit’in en iyileri / Yunanistan’ın en iyileri / İtalya’nın en iyileri / Portekiz’in en iyileri / İspanya’nın en İyileri / Türkiye’nin en iyileri / ABD’nin en iyileri / En iyi tatlı badem / En iyi uluslararası organik / En iyi aromalı / En iyi İsrail butik markası / En iyi İsrail ticari markası / En iyi İsrail zeytin değirmeni / En iyi İsrail zeytin konseyi kalite ödülü / En iyi on / Büyük prestij Altın / Prestij Altın / Altın madalya.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda yarışmaya Türkiye’den katılan zeytinyağlarından 13’ü büyük prestij altın, 30’u prestij altın ve 6’sı altın madalya olmak üzere toplam 49 madalya kazandılar.

 

Türkiye’den yarışmaya katılarak çeşitli madalyalar kazanan Türk zeytinyağları şöyle sıralanıyor:

TÜRKİYE’NİN EN İYİLERİ

BÜYÜK PRESTİJ ALTIN MADALYA KAZANAN TÜRK ZEYTİNYAĞLARI

1 – Dahi Zeytinyağı – Genius Ltd. Şti.

2 – Sally Evoo Emr Sultan – Paşahan MS ve Dış Tic.

3 – Cumbalı Premium – Fuga Ltd. Şti

4 -Büyükbaba Altın – Tokuç Grubu

5 – Harman – Palamidas Ltd. Şti.

6 – Dahi Zeytinyağı – Genius Ltd. Şti.

7 – Ayvalık Zeytinli Evoo – Wildfare Inc.

8 – Nova Vera Organik – Nova Vera Ltd. Şti.

9 – Hermus Memecik

10 – Yüksek Polifenol Erken Hasat – Dünya Gıda İhracat İthalat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

11 – Sallys Füme Kırmızı Biber Evoo – Paşahan MS ve Dış Tic.

12 – Olemea Özel Seçimi – Meray Zeytincilik

13 – Oleamea Altınova Serisi – Meray Zeytincilik

PRESTİJ ALTIN MADALYA KAZANAN TÜRK ZEYTİNYAĞLARI

14 – Evoo Çocuklar İçin Organik – Wildfare Inc.

15 – Yeşil Aşk – Yeşil Aşk

16 – Hermus Akdeniz – Hermus Ltd. Şti.

17 – Hermus Trilye – Hermus Ltd. Şti.

18 – Hermus Arbequine – Hermus  Ltd. Şti.

19 – Nova Vera Trilye – Nova Vera Ltd. Şti.

20 – Palamidas Uslu – Palamidas Ltd. Şti.

21 – Zagola Ayvalık – Zagola

22 – Hilmi Yıldırım – Hilmi Yıldırım Zeytinyağı

23 – Asiltane Erken Hasat – Güven Asa Gıda San. Tic. A.Ş.

24 – Asiltane Sınırlı – Güven Asa Gıda San. Tic. A. Ş.

25 – Hermus Ayvalık – Hermus Ltd. Şti.

26 – Palamidas Domat – Palamidas Ltd. Şti.

27 – Büyükbaba Premium – Tokuç Grubu

28 – Hermus Domat – Hermus Ltd. Şti.

29 – Güloya Alabanda Serisi Zeyitnyağı – Güloya Tarım Gıda Sanayi ve Ticaret A. Ş.

30 – Nova Vera  / Ayvalık – Nova Vera Ltd. Şti.

31 – Ania Pregreen – Değirmen Çiftlik

32 – Öz Köyüm / Naturel Sızma – Öz Köyüm Ltd. Şti.

33 – Damla Damla – Saf Toprak Ltd. Şti.

34 – Aymış Naturel Sızma Zeytinyağı – Aymış Zeytincilik

35 – Nova Vera Kid Memecik – Nova Vera  Ltd. Şti.

36 – Gizem Tekir – Gizem Yağ Ltd. Şti.

37 – Mavras / Erken Hasat – Mavras Ltd. Şti.

38 – 0,2 Kisthen Zeytinyağı – Özem Gıda Ltd. Şti.

39 – Purio – Kog Yatırım ve Gıda Sanayi Ticaret A. Ş.

40 – Sallys Evoo Mu Sultan – Paşahan MS ve Dış Tic.

41 – Memecik Zeytinli Evoo – Wildfare Inc.

42 – Akarca Çiftliği Soğuk Ekstraksiyon Organik – Akarca Çiftliği Gıda ve Tar. Ür. San. Tic. Ltd. Şti.

43 – Her Gün Oleamea Premium – Meray Zeytincilik

ALTIN MADALYA KAZANAN TÜRK ZEYTİNYAĞLARI

44 – Palamidas Trilye – Palamidas Ltd. Şti.

45 – Güven Asa  / Erken Hasat

46 – Adalı Efe / Erken Hasat – Adalı Efe Ltd. Şti.

47 – Kisten X – Özem Gıda Ltd. Şti.

48 – Anafortis Zeytinyağı – Anafortis Ltd. Şti.

49 – Yeşil – Siz Zeytinyağı – Gıda kozmetikÜrünleri San. ve Tic. Ltd. Şti.