DOLAR
33,0475
EURO
36,0217
ALTIN
2.556,21
BIST
11.156,20


Milas’ın Derince köyündeki zeytinlerden elde edildi: DİVİN ZEYTİNYAĞI AYVALIK’TA ALTIN MADALYA KAZANDI

Milas’ın Derince köyündeki zeytinlerden elde edildi:  DİVİN ZEYTİNYAĞI AYVALIK’TA ALTIN MADALYA KAZANDI
01.06.2016 16:42
0
A+
A-

*Aslen Artvin Şavşatlı olan ve Antalya’da Almanca mütercim tercümanlık yapmakta iken Milas’ın Derince köyünde Vakıflara ait 200 dönümlük zeytinliği kiralayarak zeytinciliğe başlayan Serhat Aslan, eşinin adını taşıyan “Divin” marka zeytinyağı ile Zeytindostu Derneğinin Ayvalık’ta düzenlediği 9. Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışmasında altın madalya kazandı.

*Altın madalyalı Divin zeytinyağının sahibi Serhat Aslan, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’i ziyaret ederek zeytincilikteki hedeflerini anlattı.

Asıl işi Almanca mütercim / tercümanlık olan Artvin Şavşatlı Serhat Aslan, Derince köyünden elde ettiği zeytinyağı ile, Zeytindostu Derneği tarafından Ayvalık’ta düzenlenen yarışmada altın madalya kazandı. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’i ziyaret eden Serhat Aslan, amacının kiraladığı zeytinlik alanını daha da arttırarak kaliteli zeytinyağı üretmek ve ihraç etmek olduğunu söyledi.

Artvin’in Şavşat ilçesinden Serhat Aslan, Almanca mütercimlik / tercümanlık eğitimi alarak Antalya’da, turizm işkolunda çalışmaya başladı. Ancak bir süre sonra turizmde çalışmak istemediğini fark eden Serhat Aslan, zeytin ve zeytinyağı işiyle ilgilenen bazı yakınlarının önerisi üzerine zeytinciliğe ilgi duymaya başladı. Yaptığı araştırma sonucunda Milas’ın Derince köyünde Vakıflara ait 200 dönüm zeytinlik olduğunu ve kiraya çıkarıldığını öğrenen Serhat Aslan, bu araziyi kiraladı. Öncelikle, yıllardır bakım görmeyen zeytinlikte arazi temizliği, ağaçların budanması gibi bakım işleriyle ilgilenen Serhat Aslan, geçen Kasım ayında, yöreden tuttuğu işçilerle zeytinlerini erken hasat etti. Elde ettiği zeytinleri, Zeytindostu Derneği’nin yöneticisi ve zeytinyağı konusunda uzman olan Eczacı Atilla Totoş’un Yatağan’daki butik tesisine götürerek soğuk sıkım tekniğiyle sıktırdı.

Serhat Aslan diğer yandan birisini eşinin, diğerini kızının adını verdiği “Divin” ve “Mira” adıyla iki marka oluşturdu. Elde ettiği yüksek kaliteli zeytinyağlarını, özel hazırlattığı siyah cam şişelere dolduran ve eşiyle birlikte hazırladıkları bez etiketleri, akşamları, eşiyle birlikte bu şişeler üzerine yapıştırarak Antalya ve İstanbul’da pazara sunmaya başladı.

Bu arada Zeytindostu Derneği’nin bu yıl Ayvalık’ta düzenlediği 9. Ulusal, Naturel Zeytinyağı Kalite Yarışmasına, eczacı olan eşinin adını verdiği “Divin” marka zeytinyağı ile katıldı. İlk kez katıldığı yarışmada altın madalya kazanan Serhat Aslan, kazandığı madalyanın zeytincilik alanındaki çalışma şevkini arttırdığını söyledi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’i ziyaret ederek kendisine bir şişe, altın madalyalı “Divin” zeytinyağı armağan eden Serhat Aslan “Kazandığımız madalya, ürettiğimiz zeytinyağının yüksek kalitesini gösteriyor. Zeytincilik işine yeni girmiş birisi olarak böyle bir madalya kazanmak bizi çok mutlu etti ve şevkimizi arttırdı. Şimdi, zeytinlik alanını daha da genişletmek için araştırmalar ve görüşmeler yapıyorum. Derince’deki zeytinliğin bakımını yaptırıyorum. Şimdilik ilaçlama yapmayı düşünmüyorum. Organik tarıma yönelmek ve organik zeytinyağı üretmek istiyorum. Şimdilik, karşılaştığımız tek sorun, hasat zamanında işçi bulamamak. İşçi bulmakta zorluk çekiyoruz” dedi.

Serhat Aslan’ı, Ayvalık’taki yarışmada kazanmış olduğu altın madalya nedeniyle kutlayan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, “Yıllardır Milas’ın memecik zeytinlerinden doğru yöntemler kullanarak elde edilen zeytinyağının yüksek kalitede olduğunu her ortamda dile getirerek anlatmaya çalışıyoruz. Milas’ın memecik zeytinlerinin yağının kalitesine inandığımız için Coğrafi İşaret tescili almak için girişim başlattık ve bu konuda sona yaklaştık. Siz, Milas’ın memecik zeytinlerinden elde edilen zeytinyağının kalitesini, aldığınız altın madalya ile bir kez daha kanıtlamış oldunuz. Bu başarınız nedeniyle sizi kutluyor ve başarınızın devamını diliyorum. Daha önce de başta Sayın Ali Osman Menteşe olmak üzere bazı üreticilerimiz de Milas zeytinyağı ile ulusal ve uluslararası düzeylerde yapılan yarışmalarda madalyalar kazanmışlardı. Sizlerin kazandığınız bu madalyalar Milas zeytinyağının yüksek kalitesinin de tescilidir” dedi.
divin zey.

Divin Zetinyağı

divin zy