DOLAR
32,8925
EURO
35,8429
ALTIN
2.530,92
BIST
11.172,75


MİTSO BAŞKANI ENVER TUNA, TOBBNİN DAVETİYLE ABDYE GİTTİ

MİTSO BAŞKANI ENVER TUNA, TOBBNİN DAVETİYLE ABDYE GİTTİ
06.08.2013 18:01
0
A+
A-

*TOBB ve Amerikan Ticaret Odası tarafından düzenlenen Türkiye Yatırım Haftası etkinliklerine Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra MİTSO Başkanı Enver Tuna’nın da aralarında bulunduğu 19 oda ve borsa başkanı katıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Amerikan Ticaret Odası tarafından düzenlenen “Türkiye Yatırım Haftası” etkinliklerine katılmak üzere Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte aralarında MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna’nın da bulunduğu 19 oda ve borsa başkanı ABD’ye gittiler.

15 – 17 Nisan tarihleri arasında New York, Atalanta, Washington’da çeşitli görüşmelerde bulunan ve etkinliklere katılan TOBB heyeti 13 Nisan Cumartesi gecesi New York’a vardılar.

“Türkiye Yatırım Haftası” etkinlikleri için ABD’ye giden heyette; Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile birlikte bakanlıktan 12 üst düzey yetkili ve danışmanlar, TOBB’den kurum adına 9 yetkili, sivil toplum kuruluşlarından 4 temsilci bulunuyordu. TOBB üyesi oda başkanları Milas, Mersin, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Afyonkarahisar, Fethiye, Tekirdağ, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanları, Gaziantep Sanayi Odası, Aydın ve Marmaris Ticaret Odaları Başkanları, Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı, Tekirdağ, Trabzon, Çanakkale, Samsun, İzmir ve Erzurum Ticaret Borsaları Başkanları heyette yer aldılar. Heyette ayrıca DEİK ve TAİK’den iki temsilci ile 22 basın mensubu da bulunuyordu.

TOBB heyeti Pazar günü New York’u gezdiler ve bazı sosyal etkinliklere katıldılar.

15 Nisan Pazartesi günü Başbakan Yardımcısı Babacan, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve beraberlerindeki Türk heyeti New York’taki ABD’nin teknoloji borsası olarak bilinen Nasdaq’ı ziyaret ettiler. Nasdaq Borsasında Ali Babacan ile TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, endeksin kapanış zilini Nasdaq stüdyosunda birlikte çaldılar. Törende, ABD Ticaret Odası Kıdemli Başkan Danışmanı Greg Lebedev ve Nasdaq Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sandy Fruchner ile Türkiye’deki birçok ilden gelen ticaret odası ve borsası başkanları da Babacan ve Hisarcıklıoğlu ile kameralara poz verdi. Nasdaq borsasının kapanış zilinin çalınması sırasında Nasdaq stüdyosundaki görüntü New York’un ünlü Times Meydanı’ndaki dev ekrana yansıtıldı. Bu sırada meydanı ziyaret eden binlerce turist ve New Yorklu da kapanış zilinin çalınması sırasında düzenlenen töreni canlı izledi.

Türk heyeti daha sonra akşam saatlerinde Atalanta kentine uçtu.

16 Nisan Salı günü Atalanta’da, Başbakan Yardımcısı Babacan, Federal Rezerv Bankası Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Dennis Lockhart ve Georgia Valisi Nathan Deal ile görüşmede bulundu. Görüşmenin ardından TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Emory Üniversitesi’ne gelen Babacan, burada “ABD Şirketleri İçin Üretim ve Yatırım Merkezi Olarak Türkiye” konulu sunum yaptı.

Atalanta’da Türk heyeti, Emory Üniversitesi’nde düzenlenen toplantıya da katıldı. Burada konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, teknolojik değişimin çok hızlı seyrettiğini kaydederek “Girişimcilik devrimi yaşıyoruz ve bunun küresel anlamda etkileri çok büyük oluyor” dedi.
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile birlikte, ABD’nin Atlanta kentinde Coca-Cola’nın merkezini ziyaret etti. Aralarında MİTSO Başkanı Enver Tuna’nın da bulunduğu Türk heyeti de Coca-Cola gezisine katıldılar. Türk heyeti, Coca-Cola’nın dünya merkezinde Üst Yönetici (CEO) Muhtar Kent tarafından karşılandılar. Babacan, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Muhtar Kent ve Türkiye’nin çeşitli illerinden gelerek kendisine eşlik eden oda ve borsa başkanları Coca-Cola merkezinde hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin sadece ülke içerisinde değil, daha geniş çerçevede bölgeye açılmak isteyen yabancı yatırımcılar için bir merkez konumuna geldiğini kaydetti. Babacan, bu noktada Microsoft ve Coca-Cola gibi uluslararası şirketlerin Türkiye’yi diğer bölgelere ulaşmada merkez olarak kullanmasını örnek verdi.

18 Nisan Çarşamba günü Washington’a geçen Türk heyeti, ABD Ticaret Odası’nda Amerikalı yetkililerle Türk – ABD ticaretinin geliştirilmesi konusunda görüşmelerde bulundular. Akşam, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Türk ve ABD heyetinin geniş katılımlımı ile resepsiyonun düzenlendi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ABD Ticaret Odası tarafından verilen yemekte yaptığı konuşmada, işbirliğinin önemine işaret ederek Amerikan şirketlerini Türkiye’de yatırıma çağırdı.​

Hisarcıklıoğlu, Türk ekonomisinin büyük dönüşüm sürecinden geçtiğini ifade ederek Türkiye’nin bugün toplam ihracatının 152 milyar dolara ulaştığını ve bunun yüzde 90’ının sanayi malları olduğunu belirtti. Hisarcıklıoğlu, Avrupa’da satılan her 4 beyaz eşyadan birinin Türkiye’de imal edildiğini, Türkiye’nin dünyada ABD’nin ardından 11 farklı otomobil markasının üretildiği ikinci ülke olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Amerikan firmalarının Türkiye’de daha fazla iş yaparak, sadece Türk piyasasının dinamizminden faydalanmakla kalmayacağını, aynı zamanda Orta Asya, Karadeniz, Kafkaslar, Ortadoğu ve Kuzey Afrika dahil daha geniş bir coğrafyaya erişim imkanına sahip olacağını belirtti.

Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’ye gelin ve istikrarlı, büyüyen bir ekonomiden faydalanın. Aynı zamanda Türkiye’nin iyi eğitimli insan sermayesi ve stratejik konumundan da faydalanın” dedi.

Öte yandan, ABD Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Myron Brilliant da ABD Ticaret Odası ABD-Türkiye İş Girişimi’nin (USTBI) Türkiye ile ticari bağları derinleştirmek ve ikili ticari ilişkileri kayda değer düzeyde geliştirmek için yeni ve güçlü bir gayret başlatacağını söyledi. Brilliant, “ABD Ticaret Odası, Türkiye’nin dinamik ekonomisini ticaret ve yatırım için cazibe yeri olarak desteklemeye yönelik çabanın öncülüğünü yapmada katkı sağlayacak. Bu hedefi gerçekleştirmede hem Türk hükümeti hem de TOBB ile ortaklık kurmaktan memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

Washington’da ABD Ticaret Odası tarafından düzenlenen resepsiyondan sonra Türk heyeti Türkiye’ye dönüş yolculuğuna başladı.

MİTSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ENVER TUNA : ABD ZİYARETİ TÜRKİYE AÇISINDAN ÇOK BAŞARILI GEÇTİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Amerikan Ticaret Odası tarafından düzenlenen “Türkiye Yatırım Haftası” etkinliklerine Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra 19 oda ve borsa başkanıyla birlikte katılan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna, ABD ziyaretinin Türkiye adına çok başarı geçtiğini söyledi. TOBB’den ABD’deki “Türkiye Yatırım Haftası” etkinliklerine davet edilen 19 oda ve borsadan üçünün Muğla’dan olmasının ve bunlardan birisinin de MİTSO olmasının çok önemli ve anlamlı olduğunun altını çizen Enver Tuna, ABD izlenimlerini önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağını söyledi.