DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65


MİTSO bu kez Kuyumcuları topladı

MİTSO bu kez Kuyumcuları topladı
06.08.2013 17:36
0
A+
A-

KUYUMCULARA DERNEKLEŞME ÇAĞRISI

* MİTSO’nun meslek kolları ile yapmaya başladığı toplantıların ikincisinde ilçemizdeki kuyumcular bir araya geldiler.

* İzmir Kuyumcular Odası Yönetim Kurulu ile İzmir’in ünlü kuyumculuk firmalarından Hasiş Kuyumculuk temsilcilerinin de katıldığı toplantıda Milaslı kuyumcuların bir dernek çatısı altında örgütlenmesi önerildi.

* Muğla Üniversitesi Milas Sıtkı Koçman Meslek Yüksekokulu Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Başkanı Canan Kork Çiftçi, Milaslı kuyumcuları okula davet etti.

* MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna, Milas’ta 24 kuyumcu bulunduğunu ve bunlardan 22’sinin faal durumda olduğunu belirterek mesleki disiplinin sağlanabilmesi için örgütlenmenin zorunlu olduğunu söyledi.

Milas’taki akaryakıt bayileriyle geçen ay bir araya gelip meslek kolu toplantısı yaparak bir ilki başlatan MİTSO yönetimi, ikinci meslek kolu toplantısını ilçemizdeki kuyumcularla gerçekleştirdi. MİTSO toplantı salonunda yapılan toplantıya Muğla Üniversitesi Milas Sıtkı Koçman Meslek Yüksekokulu Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölüm Başkanı Canan Kork Çiftçi’nin yanı sıra İzmir Kuyumcular Odası Yönetim Kurulu ile İzmir’in tanınmış kuyumculuk firmalarından Hasiş Kuyumculuk’un temsilcileri de katıldı. Toplantıda, Milaslı kuyumculara örgütlenerek meslek disiplinini sağlamaları çağrısında bulunuldu. Toplantıda yapılan oylamada, toplantıya katılmış olan 21 üyeden 20’si dernekleşmeye destek verdiler.

MİTSO Yönetimi geçen ay ilçedeki akaryakıt bayilerini toplayarak ilk kez bir genel katılımlı meslek kolu toplantısı gerçekleştirmişti. MİTSO yönetimi bu kez ilçemizdeki kuyumcuları bir araya getirdi. Milas’ta faaliyetini sürdüren 22 kuyumcudan 21’inin katıldığı toplantıya Milas Sıtkı Koçman Meslek Yüksekokulu Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Başkanı Canan Kork Çiftçi de katıldı. Toplantıya ayrıca İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Yılmaz Uca, Başkan Vekili Fransuva Karakulak, Yönetim Kurulu Üyeleri Halil Altunsu, Mehmet Yıldırım ve Ali Turgay Dostsever ile İzmir’in tanınmış kuyumculuk firmalarından Hasiş Kuyumculuk temsilcileri Mazlum Cengiz ve Nevzat Afyoncu’da geldiler.

MİTSO Meclis Başkanı Reşit Özer, Meclis Başkan Yardımcıları Hakkı Birgi ve Cemal Yüksel, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Muzaffer Atıcı ve Hüseyin Mat, Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Cuma Bozkurt, Yönetim Kurulu Üyesi ve Finans, Kuyumculuk ve Sigortacılık mesleklerini kapsayan 9 No’lu Meslek Grubu Üyesi Sarraf Mehmet Yiğit ile 9 No’lu Meslek Grubu Başkanı Emel Baydar’ın hazır bulunduğu meslek kolu toplantısına Milaslı kuyumcular büyük ilgi gösterdiler. MİTSO Meclis Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna ve kuyumcuları da kapsayan 9 No’lu Meslek Grubu Başkanı Emel Baydar’ın yönetiminde başlayan toplantının açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna, bugüne kadarki oda faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu. Tuna ilk kez kendi yönetimlerinin başlattığı meslek kolu toplantılarının ikincisini kuyumcularla yaptıklarını belirterek bundan sonra da her ay bir meslek grubu ile toplantılar yapmayı sürdüreceklerini söyledi. Milas’ın turizmdeki geleceğinin parlak olduğunu anlatan Enver Tuna bundan en çok yararlanacak sektörlerin başında kuyumcuların geldiğini anlattı.

9 No’lu Meslek Grubu Başkanı Emel Baydal ise toplantının düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken MİTSO Meclis Başkanı Reşit Özer de Milaslıların bir araya gelerek ortak yatırımlar yapmaya başlaması gerektiğini ve Milas’ın ürünlerinin mutlaka markalaşması gerektiğini bildirdi.

Daha sonra Muğla Üniversitesi Milas Sıtkı Koçman Meslek Yüksekokulu Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Başkanı Canan Kork Çiftçi okuldaki kuyumculuk ve taktı tasarımı eğitimi konusunda açıklamalarda bulundu. Okulda 30 öğrencinin çalışabildiği bir kuyum atölyesi bulunduğunu anlatan ve Milaslı kuyumcuları bu atölyeyi ve okulda verilen eğitimi görmeleri için Yüksekokula davet eden Canan Kork Çiftçi kuyumculuğun sanat ve zanaat olmasının yanı sıra mühendislik yanının da bulunduğunu ve üniversite eğitiminde kuyumculuk mühendisliği bölümünün kurulduğu söyledi.

Toplantıya MİTSO Yönetiminin daveti üzerine İzmir’den gelen İzmir Kuyumcular Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Uca oda faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu. Kuyumculuğun Ahilik geleneği üzerine kurulduğunu, Osmanlılarda eğer kadı bir yere gitmişse kadının olmadığı yerde davaya kuyumcuların baktığını, kuyumculuğun böylesine güvenilir bir meslek olduğunu anlatan Yılmaz Uca “Ancak ne yazık ki, son yıllarda kuyumculuk güvenilirliğinden çok şey kaybetmiştir. Çıraklıktan yetişmemiş, çarşının tozunu yutmamış, Ahilik kültürünü almamış kişiler maalesef bu mesleğe ve mesleğin güvenilirliğine çok zarar vermişlerdir” dedi. İzmir’de kuyumcuların birbirine düştüğünü, küçücük karlar için birbirlerine adeta düşman hale geldiğini anlatan Yılmaz Uca “İzmir’de bu sıkıntıları aşmak için kuyumcuları bir araya getirdik. Birbirimize senet verelim ve kim farklı fiyat uyguluyorsa cezalandıralım, dediler. Biz buna karşı çıktık. Çünkü bize göre kuyumcunun sözü senettir. Kuyumcu güvenilir insandır. Sözü senet olan insandır” dedi. Milaslı kuyumcuların da mutlaka örgütlenmesi gerektiğini anlatan Yılmaz Uca “Siz de en kısa sürede dernek çatısı altında bir araya gelin. Örgütlenin. Kuracağınız derneğin mutlaka bir haysiyet divanı ve disiplin kurulu olsun. Buraya, meslekte yaşlanmış, saygı duyulan kişileri getirin” diye konuştu. Bunun üzerine salonda bulunan 21 sarraftan 20’si dernek kurulması yönünde oy kullandılar.

Daha sonra Milaslı sarraflar ve kuyumcular çeşitli konulardaki görüşlerini ve önerilerini dile getirdiler. Kuyumcular ellerinde bulunan satmadıkları altın nedeniyle yıl sonunda enflasyon vergisi ödediklerini, ikinci yıl bu altını sattıklarında ikinci kez vergi ödemek zorunda kaldıklarını, bu durumun mutlaka düzeltilmesi gerektiğini belirttiler. Sarraflar ayrıca satış fişi kesiminin kolaylaştırılmasını, Maliye Bakanlığı’nın matrah artırımı konusunda kolaylık sağlamasını, istediler. Sarraflar ayrıca Cumhuriyet Caddesinin üzerinin düzgün bir şekilde üstünün kapatılarak kapalı çarşı haline getirilmesini, sarrafların topluca bulundukları yerlerde bir araya gelerek özel güvenlik sağlanmasını, ustalık belgesi olmayanların sarraflık ve kuyumculuk yapamamasını istediler.

Toplantının bitiminde İzmir Kuyumcular Odası Yöneticileri toplantıyı düzenlediği ve sarrafların ve kuyumcuların sorunlarına ilgi gösterdiği için MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna’ya bir plaket armağan ettiler

Toplantının ardından tüm katılımcılar MİTSO lokalinde topluca akşam yemeği yediler. Yemekte bir konuşma yapan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna tüm katılımcılara teşekkür etti ve bundan sonra da meslek kolu toplantılarını sürdüreceklerini söyledi.