DOLAR
33,0499
EURO
36,0148
ALTIN
2.546,77
BIST
11.148,18


MİTSO CHP’DE… “MİLAS ZEYTİNYAĞINA AB COĞRAFİ İŞARETİNİ FIRSATA ÇEVİRELİM”

MİTSO CHP’DE… “MİLAS ZEYTİNYAĞINA AB COĞRAFİ İŞARETİNİ FIRSATA ÇEVİRELİM”
20.01.2021 20:55
0
A+
A-


Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan ve Milas İlçe Yönetimini ziyaret etti. Ziyaret sırasında Milas zeytinyağının bugünkü durumu ve AB coğrafi işareti alınmasının ilçe ekonomisine getirecekleri değerlendirildi. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas zeytinyağının tanıtımına önem verilmesi gerektiğini belirtirken CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan da son yıllarda zeytin verimindeki düşüşe dikkat çekerek “Bunun nedenleri araştırılmalı” dedi.

            MİTSO Yönetimi, bir süre önce Odayı ziyaret eden CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan ve CHP yönetimini ziyaret etti. MİTSO Yöneticilerini CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan ve İlçe Başkanı İlgin Göktepe ile partinin ilçe yöneticileri karşıladı. MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit ve Sayman Üye Soner Çamlıbelen‘in katıldığı ziyarette Özer, Milas zeytinyağına AB coğrafi işareti alınmasın bir başlangıç olduğunu belirterek “Sırada Milas yağlı zeytini de var. Ona da AB coğrafi işareti için yazışmalarımız devam ediyor. Milas zeytinyağının AB coğrafi işareti almasının tanıtımını çok iyi yapmalıyız. Öncelikle İzmir ve Bodrum karayolu kenarlarına modern satış yerleri yapmalıyız. Karayolları kenarlarına yapılacak yerel ürünlerin satış yerleri için belediyelerden de destek bekliyoruz” dedi.

            MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel de sanayi parsellerinin tapularının çıkarılması aşamasına gelinen Milas OSB hakkında açıklamalarda bulunarak “Milas OSB, istihdama çok önemli katkı sağlayacak. Üretimimize katma değer sağlayacak” dedi.

            MİTSO’nun Milas zeytinyağına AB coğrafi işareti almasının çok önemli bir olay olduğunu belirten CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan “Milas zeytinyağına AB coğrafi işareti alınması çok önemli bir başarı. Siz AB coğrafi işareti ile zeytinyağımızı global dünyaya açtınız. Bunun için MİTSO’ya teşekkür ederim. Şimdi bunu bir fırsata çevirelim. Tanıtımını çok iyi yaparak ihracata yönelmemiz gerekiyor” dedi. Zeytin ve zeytinyağı üretimi ve ihracatı için bir proje hazırlanması gerektiğini de ifade eden Suat Özcan, zeytin ve zeytinyağı üretimindeki düşüşe de dikkat çekti Suat Özcan “Son yıllarda verim giderek düşüyor. Verim neden düşüyor, bu araştırılmalı. Bakanlık, Üniversite, Odalarımız.. bu verim düşüşünün nedenini ortaya çıkarmak için çalışma başlatmalı” dedi.