DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85


MİTSO, HEKATOMNOS’U TANITIYOR

MİTSO, HEKATOMNOS’U TANITIYOR
28.04.2015 08:42
0
A+
A-

*Uzunyuva’da ortaya çıkan anıtmezardaki lahdin tanıtımı için MİTSO, Hakatomnos kabartmasının porselen tabaklara işleterek gelecek konuklara armağan edecek.

*Hekatomnos lahdinin kabartmasının panosu yaptırılarak MİTSO’nun meclis toplantı salonunun önüne asıldı.

Milas’ın tarihi, kültürel ve doğal değerlerine sahip çıkma gayreti içinde çeşitli projeler geliştirerek uygulamaya koyan Milas Ticaret ve Sanayi Odası bu kez, 2011 yılında kaçak kazı sonucu ortaya çıkan Uzunyuva’daki anıtmezar içinde bulunan ve Perslerin Karia Satrabı Mylasalı (Milaslı) Hekatomnos’a ait olduğu ileri sürülen lahdin tanıtımı için atağa geçti. Son bir yıldır MİTSO’ya gelen yerli ve yabancı konuklara üzerinde Hekatomnos lahdi kabartmasının olduğu plaket armağan eden MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, bu kez üzerinde lahdin kabartmasının bulunduğu büyük boy bir pano yaptırttı. Pano, MİTSO, oda lokaline gelenlerin de görebileceği bir şekilde meclis salonunun girişine asıldı.

MİTSO şimdi de odayı ziyaret eden yerli ve yabancı konuklara ziyaretleri anısına bir armağan vermek için üzerinde Hekatomnos lahdinin kabartmasından bir detay bulunan porselen tabak yaptırıyor. Tabarlar, M.S.K.Ü. Milas S. K. M. Yüksekokulu tarafından yapılacak.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, yoğun bir şekilde alternatif turizm seçeneklerinin arandığı bir dönemde Milas’ın Uzunyuva olarak bilinen arkeolojik sit alanında “Arkeolojide son 100 yılın buluşu” olarak adlandırılan bir lahit bulunduğunu ve bu lahdin Perslerin Karia Satrabı Milaslı Hekatomnos’a ait olduğunun anlaşıldığını belirterek “Bu buluş, Milas için çok önemli. Milas’ta kültür turizminin geliştirilmesi için bu lahit çok büyük bir önem taşıyor. Biz de yerli yabancı herkese bu lahdi tanıtmayı arzu ediyoruz. Bu amaçla önce odamıza bir pano yaptırdık, şimdi de M.S.K.Ü Milas S.K. Yüksekokulu ile görüştük ve yüksekokulumuzda üzerine Hekatomnos lahdinden bir detay işlenmiş porselen tabak yaptırıyoruz. Bu tabakları odamıza ziyarete gelen yerli ve yabancı konuklarımıza armağan edeceğiz” diye konuştu.

Perslerin Karia bölgesini ele geçirmelerinden sonra Mylasa’lı Hysaldomos’u bölgenin yöneticisi anlamına gelen “satrap” olarak atamışlardı. Hysaldomos’un oğlu Mylasalı Hekatomnos M.Ö. 395 – 377 yılları arasında satraplık yapmıştı. Hekatomnos’un oğlu Mousolos ise Bodrum’daki “dünyanın 7 harikasından birisi” sayılan Halikarnossos Mousoleumu ile ünlenmişti.