DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58


MİTSO’NUN İLK COĞRAFİ İŞARETİ MENTEŞE SOM’A VERİLDİ

MİTSO’NUN İLK COĞRAFİ İŞARETİ MENTEŞE SOM’A VERİLDİ
16.06.2017 14:42
0
A+
A-

*Memecik türü zeytinlerden erken hasat, soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen Milas zeytinyağına coğrafi işaret tescili almayı başaran MİTSO, ilk etiketleri Milas’ın önder zeytinyağı üreticilerinden Ali Osman Menteşe’nin “Menteşe Som” zeytinyağına verdi.

*TARİŞ, Divin ve Kairos markaları da coğrafi işaret başvurularını yaptılar işlemlerinin tamamlanmasını bekliyorlar.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın ilçe sınırları içinde memecik türü zeytinlerden elde edilen zeytinyağına Türkiye Patent Enstitüsü’nden coğrafi işaret tescili almasının ardından ilk coğrafi işaret etiketini Milas’ın öncü zeytinyağı üreticilerinden Ali Osman Menteşe aldı. Menteşe “Menteşe Som” markalı zeytinyağının coğrafi işaret standartlarına uygun olduğunu gösteren etiketlerden 300 tane alarak şişeler üzerine yapıştırdı. Milas’ta zeytinyağı üretiminde pek çok ilki kendisinin başlattığını belirten Ali Osman Menteşe “Şimdi de zeytinyağıma ilk coğrafi işaret etiketini almanın mutluluğunu, gururunu ve sevincini yaşıyorum” dedi.

Yıllardır İzmir piyasasında “rafinajlık yağ” işlemi görmekte olan Milas zeytinyağının, bölgede yaygın olan memecik türü zeytinin erken dönemde, doğru yöntemlerle hasat edilip doğru yöntemlerle sıkılması durumunda dünyanın en lezzetli zeytinyağlarından birisi olduğu iddiasıyla Türkiye Patent Enstitüsü’ne başvuran MİTSO, bir süre önce Milas zeytinyağına coğrafi işaret tescili almayı başarmıştı. Türkiye Patent Enstitüsü tarafından Türkiye’nin coğrafi işaretli 5 zeytinyağından birisi olarak tescillenen Milas zeytinyağının ilk coğrafi işaret etiketini ise Milas’ın önder zeytinyağı üreticilerinden Ali Osman Menteşe aldı. Ali Osman Menteşe, kendi zeytinliğindeki memecik türü zeytinlerden erken hasat, soğuk sıkım yöntemiyle elde edilerek şişelenen ve özel ortamlarda saklanan “Menteşe Som” markalı zeytinyağı ile Avrupa’da katıldığı yarışmalarda birçok madalya kazanmıştı.

MİTSO tarafından Milas zeytinyağına coğrafi işaret tescili alınmasının ardından Ali Osman Menteşe de kendi ürettiği zeytinyağına hologramlı coğrafi işaret etiketi almak üzere zeytinyağı örnekleriyle başvuruda bulundu. Ali Osman Menteşe’nin zeytinyağının coğrafi işaret tescil koşullarına uygunluğunun akredite olmuş laboratuarda yapılan kimyasal analiz ve tadım uzmanlarının yaptığı duyusal analizle belgelenmesi üzerine kendisine talep ettiği 300 tane hologramlı coğrafi işaret etiketi MİTSO’da düzenlenen törenle teslim edildi.

Törende bir konuşma yapan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Ali Osman Menteşe’nin yıllardır sürdürdüğü modern zeytinyağı üretimi ile bölge üreticisine örnek olduğunu belirterek “Milas zeytinyağının ne kadar üst düzeyde kaliteye sahip olduğunu, Avrupa’da ve Türkiye’de kazandığınız madalyalarla ilk kez siz kanıtladınız. Siz bu konuda bizlere ve yöre üreticilerine örnek oldunuz. Milas zeytinyağının bu seviyelere erişmesinde sizin büyük emeğiniz vardır. Size teşekkür ediyoruz” dedi.

Ali Osman Menteşe, ailesine ait zeytinlikte ilk zeytinyağı üretimine başladığında zeytin ağaçlarını bilimsel olarak ilk kendisinin budadığını, zeytin ağaçlarını ilk kez kendisinin kurduğu damlama su ile sulamaya başladığını, ilk kez kendisinin makine ile zeytin hasadını başlattığını, ilk kez hasat edilen zeytinleri kasalar içinde taşımaya başladığını, ilk kez kendi butik zeytinyağı tesisini kurarak zeytin sıkmaya başladığını, yine ilk kez kendisinin zeytinyağını hava almayan krom çelik tanklarda ve uygun serinlikte saklamaya başladığını anlatarak “Bugün, zeytinyağına coğrafi işaret etiketini alan ilk kişi ben oldum. Bu, bugüne kadar yaptığım bütün ilklerin son noktasıdır. Şu anda bunun çok büyük mutluluğunu, gururunu ve sevincini yaşıyorum. Size de bıkmadan, usanmadan Milas zeytinyağına coğrafi işaret almak için çaba gösterdiğiniz ve bunu da başardığınız için kutlarım ve teşekkür ederim. Eğer MİTSO olmasaydı, sizlerin gayreti olmasaydı bu coğrafi işaret tescili alınamazdı. Milas zeytinyağına coğrafi işaret tescili alarak çok önemli bir iş başarıldı. Artık geri dönülemez bir yere gelindi. Milas zeytinyağının kalitesi ispatlandı. Buradan sonra geri dönmek mümkün değil. Şimdi daha büyük hedeflere yürümeliyiz” dedi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de Milas zeytinyağına ilk coğrafi işaret etiketi alması nedeniyle Ali Osman Menteşe’yi kutladı. Reşit Özer, “Biz, Milas zeytinyağı üretimini modern bir hale getirmek için sizin ne kadar uğraştığınızı biliyoruz. Sizin Avrupa’da Milas zeytinyağına kazandırdığınız madalyalar bizi cesaret verdi. Coğrafi işaret alırken de elimizi güçlendirdi. Bu nedenle size ve Milas zeytinciliğine katkılarınız nedeniyle çok teşekkür ediyoruz. Bizde durmak yok; bundan sonra da daha yapacak çok işimiz var. Milas’a daha pek çok şey kazandıracağız. Milas halılarının coğrafi işaret patentini Sümer Holding’ten devralmak da bunların ilklerinden birisi olacak” diye konuştu.

SIRADA DAHA ÜÇ FİRMA DAHA VAR

Öte yandan MİTSO’dan coğrafi işaret etiketlerini almak için ilk başvuran kuruluş olan TARİŞ, talep ettiği 720 litre zeytinyağı için 1000 tane coğrafi işaret etiketi ile ilgili işlemlerin bitmesini beklerken Divin, 914 litre Milas zeytinyağı için 1000 tane ve Karios 6 bin kg zeytinyağı için 1000 tane etiket talebinde bulundu. Her üç markanın da işlemleri birkaç gün içinde tamamlanarak kendilerine coğrafi işaret etiketleri teslim edilecek.

MİTSO’dan coğrafi işaret etiketi alarak bunları zeytinyağı şişelerinin üzerine yapıştıran firmalar, etiketlenmiş şişelerden birisini MİTSO’ya teslim ediyorlar. Bu şişeler daha sonra MİTSO’da özel dolaplarda saklanacak. Piyasada satışa sunulan coğrafi işaret etiketli zeytinyağı şişelerinden belli zaman dilimlerinde örnekler alınarak coğrafi işaret tescil standartlarına uygun olup olmadığı MİTSO tarafından kontrol ettirilecek.