DOLAR
32,5004
EURO
34,6901
ALTIN
2.496,45
BIST
9.693,46


MİTSO, NEFES KREDİSİ İÇİN ZİRAAT BANKASI VE DENİZBANK İLE PROTOKOL İMZALADI

MİTSO, NEFES KREDİSİ İÇİN ZİRAAT BANKASI VE DENİZBANK İLE PROTOKOL İMZALADI
15.12.2016 11:12
0
A+
A-

MİTSO, KOBİLERE NEFES KREDİSİ İÇİN ZİRAAT BANKASI VE DENİZBANK İLE PROTOKOL YAPTI

TOBB öncülüğünde oda ve borsaların katkılarıyla hayata geçirilen Nefes Kredisi için MİTSO da T.C. Ziraat Bankası ve Denizbank’ın Milas Şubeleriyle protokol imzaladı. Nefes Kredisinden yararlanmak isteyenler için başvuru süreci başladı. Kredi Garanti Fonu’nun teminat sağladığı Nefes Kredisi, yıllık 9,90 faiz ve 12 ay vade ile Denizbank ve Ziraat Bankası şubelerinden kullanılabiliyor.​
Nefes Kredisi Projesi başladı. KOBİ’ler, üye oldukları oda ve borsadan alacakları üyelik belgesiyle, Ziraat Bankası ve Denizbank şubelerinden, yıllık %9,90 – aylık %0,83 faizle 1 yıl vadeli kredi kullanabiliyor. Milas’ta da MİTSO üyeleri, odamızdan alacakları üyelik belgesiyle T.C. Ziraat Bankası ve Denizbank’ın Milas şubelerine başvuruda bulunarak Nefes Kredisinden yararlanabilecekler.

Nefes Kredisi’nden yararlanmak isteyen MİTSO üyelerinin T.C. Ziraat Bankası Milas Şubesi Müdürü Göktolga Dündar ile Banka Görevlisi Sevgi Eşme Sezer; MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’i ziyaret ederek Nefes Kredisi konusunda protokol imzaladılar.

Daha sonra Denizbank Milas Şubesi Müdürü İsmet Aloğlu ile bankanın operasyon yetkilisi Turgay Karaca, MİTSO’yu ziyaret ederek MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ile KOBİ’lere Nefes Kredisi için protokol imzaladılar.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, KOBİ’lere Nefes Kredisi konusunda Türkiye genelinde T.C. Ziraat Bankası ve Denizbank ile protokol yapılmış. Biz de bu genel protokol gereğince bu bankaların Milas Şube Müdürlükleriyle protokol yaptık. Bu krediden yararlanmak isteyenler odamızdan üyelik belgesi alarak başvurusu yapacaklar. Krediden yararlanmak isteyenlere odamızda yardımcı olacağız. Nefes Kredisi’nin ülkemize, üyelerimize ve taraf olan T.C. Ziraat Bankası ile Denizbank’a hayırlı olmasını dilerim” dedi.

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLI OĞLU: KOBİ’LERE 5 MİLYARLIK KREDİ HACMİ SAĞLANDI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, KOBİ’lere Nefes Kredisi projesinin TOBB’a bağlı 81 İl’deki Oda ve Borsaların bu projede büyük bir inisiyatif üstlenerek başlattıklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu “1 milyar TL olarak başlayan projemiz 5 milyar TL’lik kredi hacmine ulaştı. Reel sektör ile finans sektörü birlikte el ele verdik ve KOBİ’lere nefes olacak bir mekanizma geliştirdik. Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımızın başlattığı kredi faizlerini düşürme politikasına özel sektör olarak katkı sağlamış olduk” dedi.

KOBİ’lerin %15 ile %18 arasında faizle kredi kullanabildiğinden söz eden Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: “KOBİ’lere yüzde 10’un altında faizle kredi kullandırmalıyız dedik. Sonrasında çalışma başlattık. Önce TOBB ile 365 oda ve borsamız olarak elimizi taşın altına koyduk. Tüm kaynaklarımızı birleştirdik. Sonra Hazinemiz ve Kredi Garanti Fonu devreye girdi. KOBİ’ler teminat bulamıyor, bankalar da risk gördükleri için onlara kredi verirken çekingen davranıyor, kredi talepleri geri çevrilebiliyordu. Başbakanımızın talimatlarıyla, Hazine destekli KGF kefaleti devreye girdi. KOBİ’lerimizin bu proje kapsamındaki kredilerine %85 kefalet sağlandı. Bankalarımız devreye girdi. Onlar da zararı bile göze alarak projeye kaynak sağladılar. Böylece KOBİ’lere 5 milyar lira taze kredi sağlayacak Nefes Kredisi ortaya çıktı.”
kobi-2

kobi-4

kobi-3

kobi-1