DOLAR
32,9964
EURO
35,9578
ALTIN
2.576,83
BIST
11.064,85


MİTSO, KOBİ’lere Nefes Kredisi verilmesi için dört banka ile protokol imzaladı

MİTSO, KOBİ’lere Nefes Kredisi verilmesi için dört banka ile protokol imzaladı
04.04.2018 09:13
0
A+
A-

MİTSO, MİLASLI KOBİ’LERE TOPLAM 3.6 MİLYON TL NEFES KREDİSİ OLANAĞI SAĞLADI

*MİTSO, KOBİ’lere ilk altı ayı ödemesiz, ayda 0.99 faizle Nefes Kredisi vermek üzere dört banka ile protokol imzaladı.

*İmzalanan protokol gereğince MİTSO, T.C. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Türkiye Halk Bankası ve Denizbank’a toplam 200 bin TL yatırarak bu paranın 15 katı olan 3 milyon 600 bin TL tutarında Nefes Kredisi olanağı sağladı.

*MİTSO’nun dört banka ile yaptığı protokol gereğince Milas’ta Nefes Kredisinden yararlanmak isteyen KOBİ’ler 200 bin liraya kadar kredi çekebilecekler.

*MİTSO’nun dört banka ile yaptığı protokol gereğince Nefes Kredisinden yararlanmak isteyenler Odadan faaliyet belgesi alarak ilgili bankalara başvurabilecekler.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası, krediye erişimde güçlük çeken Oda üyesi KOBİ’lere 200 bin liraya kadar ilk altı ayı ödemesiz, aylık 0.99 faizle Nefes Kredisi verilmesi için T. C. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası ve Denizbank‘ın Milas şubesi müdürleriyle protokol imzaladı. Protokol gereğince MİTSO bu bankalara toplam 200 bin TL yatıracak ve yatırılacak bu paranın karşılığı olarak 3.6 milyon TL tutarında kredinin Oda üyesi KOBİ’lere verilmesini sağlayacak. Nefes Kredisinden yararlanmak isteyen KOBİ’ler MİTSO’dan faaliyet belgesi alarak ilgili bankalara başvuruda bulunabilecekler.

TOBB’un öncülüğünde, aralarında MİTSO’nun da olduğu TOBB üyesi 365 Oda ve Borsanın katkılarıyla gerçekleştirilecek yeni Nefes Kredisi için imzalar Başbakan Binali Yıldırım ilgili bakanlar ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla İzmir’de atıldı.​ TOBB ve ilgili bakanlıklar arasında protokolün imzalanmasının ardından MİTSO, krediye erişimde güçlük çeken üyelerine Nefes Kredisinden yararlandırabilmek için T.C. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası ve Denizbank‘ın Milas şube müdürleriyle Nefes Kredisi protokolü imzaladı.

MİTSO’da düzenlenen protokol imza töreninde protokole MİTSO adına Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer imzalarken protokole T.C. Ziraat Bankası Milas Şubesi Müdürü Mehmet Akduru, Vakıfbank Milas Şube Müdürü Adil Turgut Doğan, Halk Bankası Milas Şubesi Müdürü Bahri Tuncay ve Denizbank’ın Milas Şubesi Müdürü İsmet Aloğlu imza koydular.

MİTSO ve dört banka arasında yapılan protokol gereğince MİTSO, bu bankalara toplam 200 bin TL yatıracak. Bankalar da Kredi Garanti Fonu’nun garantisiyle, MİTSO’nun yatırdığı paranın karşılığında toplam 3 milyon 600 bin TL tutarında Nefes Kredisi verecekler. Nefes Kredisinden yararlanmak isteyenler MİTSO’dan faaliyet belgesi alarak ilgili bankalara başvuracaklar ve 200 bin liraya kadar kredi alabilecekler. Alınacak kredilerin ilk altı ayı geri ödemesiz olmak üzere çekilen krediye ayda 0.99 faiz uygulanacak.

MİTSO, geçen yıl da üyesi olan KOBİ’lere toplam 1 milyon 500 bin TL tutarında Nefes Kredisi verilmesini sağlamıştı.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Nefes Kredisi için dört banka müdürü ile yapılan protokol töreninde yaptığı konuşmada Oda üyelerine toplamda 3 milyon 600 bin TL tutarında düşük faizli kredi olanağı sağladıklarını belirterek şöyle konuştu;

“Üyelerimizin krediye daha kolay ve uygun koşullarda ulaşabilmesi için MİTSO olarak TOBB’a başvurmuştuk. Diğer Oda ve Borsalardan gelen talepleri de değerlendiren TOBB, başta Kredi Garanti Fonu ve ilgili bakanlıklarla görüşerek yeniden Nefes Kredisi uygulamasını başlattı. Nefes Kredisinin özü; aralarında MİTSO’nun da olduğu Oda ve Borsalarla TOBB’nin elindeki mevduatı, Kredi Garanti Fonu’nun bankalarla yapacağı protokol ile vereceği garanti üzerine üyelerimize ulaştırmaktır. Bu kapsamda İzmir’de, Sayın Başbakan ve ilgili Bakanlar ve TOBB Başkanı Sayın Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla bir protokol yapıldı ve uygulama başlatıldı. Biz de bu çerçevede, kendi olanaklarımızla Nefes Kredisi uygulamasına katılan dört bankanın Milas Şubesi müdürleriyle bir protokol imzaladık. Protokol gereğince kendi olanaklarımızla adı geçen bankalara 200 milyon TL yatıracağız. Bu dört banka da, yatırdığımız paranın karşılığı olarak toplam 3 milyon 600 bin TL’yi üyelerimize Nefes Kredisi olarak verecek. Kredinin ilk altı ayı geri ödemesiz olacak ve ayda 0.99 faiz uygulanacak. Bu krediden yararlanmak isteyen üyelerimiz MİTSO’dan faaliyet belgesi alarak ilgili bankalara başvuruda bulunabilecekler. Bu uygulamanın üyelerimize, protokole imza koyan bankalarımıza ve ülkemiz ekonomisi için hayırlı olmasını diliyorum”…