DOLAR
32,9761
EURO
35,9655
ALTIN
2.567,75
BIST
11.064,85


THY, MİTSO’DA

THY, MİTSO’DA
28.04.2015 16:09
0
A+
A-

*THY İzmir Kargo Müdüresi N. Elif Yaylalı ile Milas Bodrum Havalimanı THY Satış Müdürü Turan Yardımcı, MİTSO’yu ziyaret ettiler.

 

Türk Hava Yolları’nın İzmir Kargo Müdüresi N. Elif Yaylalı ile Milas Bodrum Havalimanı THY Satış Müdürü Turan Yardımcı, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’i ziyaret ettiler. Ziyaret sırasında MİTSO’nun bir süre önce gündeme taşıdığı Milas Bodrum Havalimanı’na kargo gümrüğü açılması konusu değerlendirildi.

THY İzmir Kargo Müdiresi N. Elif Yaylalı kargo gümrüklerinin çalışma esaslarını anlatarak kargo uçaklarının ekonomik olarak çalışabilmesi için taşıdığı yüklerin karşılığı olması gerektiğini söyledi. Bir kargo uçağının götürdüğü yükün karşılığını getirirse ekonomik olarak çalışılabileceğini, bir çıkış noktasından kargo yükü götüren uçağın boş dönmesinin maliyetleri arttıracağına işaret eden Yaylalı “İhracatın bir de dönüşü olmalı. Kargo uçağı dolu gidip boş dönmemeli” dedi.

Bodrum Havalimanı THY Satış Müdürü Turan Yardımcı da yolcu uçaklarının kargo taşımaya uygun olmadığını belirterek “Bazı uçak modelleri kargo taşımaya elverişli değil. Bazı uçak modelleri ile kısmen kargo taşınabiliyor. Fakat öncelik her zaman yolcuların kargolarında. Yolcu kargosundan yer artarsa kargo taşımacılığı yapılabilir” diye konuştu.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ise THY yetkililerinin ziyaretinden memnun olduğunu belirterek “Biz, Milas Bodrum Havalimanında bir kargo gümrüğü açılması için TOBB ve ilgili bakanlıklar düzeyinde girişimlerde bulunduk. Girişimimiz olumlu karşılandı. Hatta bunun kararını da çıkarttık. Sadece kargo gümrüğü ile ilgili atamanın yapılması bekleniyordu. Havalimanında zaten kargo gümrüğü için yapılmış tesisler var. Bunları gezdik, gördük. Ancak bugüne kadar faaliyete geçirilememiş. Atıl olarak duruyor. Bizim amacımız, Milas’ta üretilen balıkların en kısa sürede hava yoluyla ihraç edilmesi. Bu, balık üreticilerimize dış pazarlarda rekabet gücü kazandıracaktır” diye konuştu.