DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85


MİTSO MALİYE BAKANLIĞINDA…

MİTSO MALİYE BAKANLIĞINDA…
26.04.2018 15:06
0
A+
A-

 

“MİLAS HALILARININ COĞRAFİ İŞARETİ BEDELSİZ OLARAK MİTSO’YA DEVREDİLECEK…”

 

*MİTSO heyeti, Ankara ziyareti sırasında Maliye Bakanı Naci Ağbal’ı da ziyaret ederek Milas halılarının coğrafi işaret haklarının bedelsiz olarak Odaya devri için destek talep etti.

*Maliye Bakanı Naci Ağbal, MİTSO heyetinin ziyareti sırasında Özelleştirme İdaresi Başkanlığını arayarak “Milas halılarının coğrafi işaret haklarının Sümer Holding’tden MİTSO’ya bedelsiz olarak en kısa sürede devri için talimat verdi.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu‘nu ziyaret için gittiği Ankara’da, TOBB Başkanının özel girişimi ile T. C. Maliye Bakanı Naci Ağbal‘ı da ziyaret ederek Milas halılarının coğrafi işaretinin Sümer Holding‘den devralınmasıyla ilgili talebini iletti. Maliye Bakanı Ağbal, ziyaret sırasında Özelliştirme İdaresi Başkanlığını telefonla arayarak Milas halılarının coğrafi işaret haklarının en kısa sürede bedelsiz olarak MİTSO’ya devredilmesi talimatını verdi.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu‘nu ziyaret için gittiği Ankara’da Hisarcıklıoğlu’nun girişimiyle T.C. Maliye Bakanı Naci Ağbal ile de görüştü. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer‘in TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu‘nu ziyaret sırasında Milas halılarının coğrafi işaret haklarının Sümer Holding’ten devralınması işinin Özelleştirme İdaresi’nde takıldığını anlatması üzerine Hisarcıklıoğlu Maliye Bakanı Ağbal‘ı telefon ile arayarak durumu anlattı. Hisarcıklıoğlu, Maliye Bakanı Ağbal’dan MİTSO heyetinin kendisini ziyareti için talepte bulundu. Bunun üzerine Bakan Ağbal, MİTSO heyetini makamına davet ederken konuyla ilgili olarak Sümer Holding A. Ş. Genel Müdürü Mehmet Şükrü Doğan‘ı da makama çağırdı.

MİTSO’nun T.C. Maliye Bakanı Naci Ağbal‘a ziyaretine TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş da katıldı.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Maliye Bakanı Naci Ağbal’a MİTSO olarak Milas halılarının coğrafi işaret haklarını, tasfiye sürecindeki Sümer Holding‘ten bedelsiz olarak talep ettiklerini ancak aradan geçen uzun süreye rağmen devir işleminin bir türlü sonuçlandırılamadığını anlatarak “Biz Milas’ta geleneksel el halıcılığımızı yeniden canlandırmak istiyoruz. Bir kültür mirası olan halıcılığımızı yaşatmak istiyoruz. Bu nedenle coğrafi işaret haklarını tasfiye sürecindeki Sümer Holding’ten devralmak için başvurumuz yaptık. Bu konuda sizden destek talep ediyoruz” diye konuştu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, konuyu Sümer Holding A. Ş. Genel Müdürü Mehmet Şükrü Doğan‘dan da dinledikten sonra Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığını telefonla arayarak Milas halılarının coğrafi işaret haklarının MİTSO’ya bedelsiz olarak devredilmesi talimatını verdi. Bakan Ağbal telefonda Özelleştirme İdaresi yetkililerine “Milas halılarının coğrafi işaret hakları en kısa sürede MİTSO’ya bedelsiz olarak devredilsin” dedi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Bakan Naci Ağbal’a, Milas heyetine ve Milas halılarının coğrafi işaret haklarının bedelsiz olarak Odaya devri için gösterdiği ilgi nedeniyle teşekkür ederek kendisini Milas’a davet etti. Milas’ın tarihi ve kültürel zenginliklerinden söz eden MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, “Sizi Milas’ımızda ağırlamak, misafir etmek bize onur verir” dedi.

Daha sonra MİTSO Yönetim ve Meclis üyeleri Maliye Bakanı Naci Ağbal’a, ziyaretin anısına Ada Milas desenli bir Milas halısı hediye etti.