DOLAR
32,4994
EURO
34,6541
ALTIN
2.431,59
BIST
9.645,02


MİTSO: MİLAS ZEYTİNYAĞI İLE GURUR DUYUYORUZ

MİTSO: MİLAS ZEYTİNYAĞI İLE GURUR DUYUYORUZ
08.07.2021 14:40
0
A+
A-

Milas’ta, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen yarışmaya il genelinden katılan 79 üretici ve firmanın arasında Milaslı üreticilerin 3’ü altın jüri özel ödülü, 15’i altın, 7’si gümüş ve 2’si de bronz olmak üzere toplam 27 ödül kazanmış olmasının sevinci ve gururu yaşanıyor. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas zeytinyağının değerinin ve kalitesinin her geçen gün daha da iyi anlaşıldığını belirterek “Milas zeytinyağı yurtiçinden ve yurtdışından ödül üstüne ödül kazanıyor. Bu da Milaslı zeytinyağı üreticilerinin ne kadar doğru bir yolda ilerlemekte olduğunu gösteriyor” dedi. 

İtalya’da yapılan ve dünyanın en saygın zeytinyağı kalite yarışması olan Flos Olei’nin her yıl yüzlerce uzman tadımcıyla yaptığı seçmelere Milas’tan Sitare ve Osman Menteşe Çiftliğinin 11 yılda 10 kez, Kairos Zeytinevinin katıldığı 8 yılda 6 kez dünyanın en iyi zeytinyağı listesine girmeyi başardığını anlatan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer “Milas zeytinyağının Flos Olei yarışmalarındaki büyük başarısının yanı sıra yine Milaslı üreticimiz Dr. Çağlayan Üçpınar‘ın Alaboğaz zeytinyağı, İngiltere’de, Londra’daki IOOC (International Olive Oil Council” yarışmasında bronz madalya kazandı. Akarca Çiftliğinin zeytinyağı ise EVO Uluslararası Zeytinyağı Yarışmasında altın madalya kazandı. Türkiye’de Zeytindostu Derneğinin düzenlediği yarışmalarda ise Milas zeytinyağı yine birçok ödül aldı. Son olarak Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün düzenlediği yarışmaya Milas’tan katılan 27 firmamızın ise altın, gümüş ve bronz ödüller kazanması bizi çok gururlandırdı” dedi.  

MİTSO olarak Milas zeytinyağına AB’den coğrafi işaret alınmasıyla birlikte Milas’ta memecik zeytinlerinden elde edilen Milas zeytinyağının değerinin daha da anlaşıldığını ifade eden Reşit Özer “AB coğrafi işareti, üreticilerimize büyük bir özgüven kazandırdı. Üreticilerimiz şimdi daha büyük bir hevesle, dikkatle ve özenle zeytinyağı üretimi yapmaya başladılar. Böyle olunca da gerek yurtiçinden, gerekse yurtdışından Milas zeytinyağına ödüller gelmeye başladı. Hatta iş ödülle de kalmadı, Milas zeytinyağının ihracatı da artmaya başladı” diye konuştu. 

Milaslı zeytinyağı üreticilerini kısa zamanda gösterdikleri başarıdan ötürü kutlayan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer “Tüm zeytinyağı üreticilerimizle gurur duyuyoruz. Milas zeytinyağının geldiği bu başarı seviyesinde zeytinlik sahiplerinden işçilerine, fabrikacılarından ticaretini yapanlara kadar herkesin emeği ve payı vardır. Kendilerine teşekkür ediyorum. Daha yolun başındayız. Milas zeytinyağı gerek kalitede, gerekse ihracatta çok daha iyi yerlere gelecektir. Biz de Milaslı zeytinyağı üreticilerine MİTSO olarak elimizden gelen her desteği vereceğiz” dedi.