DOLAR
33,0119
EURO
35,9916
ALTIN
2.569,13
BIST
11.064,85


MİTSO SOMA’YA YARDIM YAPACAK

MİTSO SOMA’YA YARDIM YAPACAK
30.05.2014 14:36
0
A+
A-

Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Soma’daki maden faciasında yaşamını yitiren 301 madenci için yardım yapacak. MİTSO’nun Mayıs ayı olağan meclis toplantısında Soma’ya 5 bin lira yardım kararı oybirliği ile alındı. Meclis toplantısında odanın Nisan ayı kati mizanı da yine oybirliği ile kabul edildi.

 

MİTSO’nun Mayıs ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Meclis Başkanı Mustafa Yüksel tarafından açılan toplantıda Genel Sekreter Kazım Sarıoğlu tarafından okunan odanın kati mizanında, Nisan ayı gelir ve giderinin 345 bin 34 TL olarak denk şekilde olduğu görüldü. Meclis Başkanı Mustafa Yüksel tarafından oylamaya sunulan kati mizan üyelerin oybirliği ile kabul edildi.

 

Gündemin diğer maddesi gereğince TOBB’nin çağrısı doğrultusunda Soma’daki maden faciasında yaşamını yitiren 301 işçinin ailelerine yardım yapılması konusu görüşüldü. Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, TOBB’nin Soma’ya 5 milyon TL yardımda bulunduğunu ve bağlı odaların da yardımda bulunması çağrısı yaptığını anlattı. Bunun üzerine Yönetim Kurulu tarafından Soma’ya 5 bin TL yardımda bulunulması oybirliği ile kabul edildi.

 

Daha sonra Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer söz alarak geçen meclis toplantısından bu yana geçen bir aylık süreçteki gelişmeler ve yönetim kurulu faaliyetleri hakkında meclis üyelerine bilgi sundu. Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas OSB’nin altyapı projelendirme ihalesinin onaylandığını ve Bayındırlık Bakanlığı birim fiyatlarının açıklanmasının beklendiğini, birim fiyatların açıklanmasının ardından Haziran ayı içinde altyapı yapımı işinin ihaleye çıkabileceğini söyledi. Reşit Özer daha sonra dünyanın en büyük deniz ürünleri fuarlarından birisi olan Belçika’nın başkenti Brüksel’deki fuara MİTSO’nun öncülüğünde balık üreticilerinin götürüldüğünü ve üyelerin burada önemli iş bağlantıları kurduklarını anlattı. Balık ve zeytinyağı üreticileri, akaryakıt istasyonları için indirimli elektrik enerjisi sağlanması konusunda girişimlerin sürdüğünü de anlatan Reşit Özer toplanan 60 kadar örnek elektrik faturasının ilgili şirkete sunulduğunu ve işkolu düzeyinde yapılacak indirim teklifini beklediklerini söyledi. Reşit Özer, Bodrum ve Milas yöresindeki turizm işletmelerinin ecrimisiller nedeniyle zor durumda olduklarını belirterek bu konuda Bodrum Ticaret Odası ile görüşüldüğünü ve Muğla odalarıyla birlikte konunun değerlendirilmesi ve TOBB’a ve ilgili bakanlıklara konunun iletilmesini kararlaştırdıklarını anlattı.

 

Daha sonra Milas OSB Müdürü Haluk Onaran tarafından MİTSO Meclis üyelerine OSB’deki gelişmelerle ilgili kapsamlı açıklamalarda bulunuldu.

 

SOMAYA YARDIM1