DOLAR
33,0605
EURO
36,1092
ALTIN
2.572,17
BIST
11.064,85


MİTSO, ULUSLARARASI BRÜKSEL SU ÜRÜNLERİ FUARINDA MİLAS BALIKLARINI TANITTI

MİTSO, ULUSLARARASI BRÜKSEL SU ÜRÜNLERİ FUARINDA MİLAS BALIKLARINI TANITTI
13.05.2014 15:16
0
A+
A-

*Belçika’nın başkenti Brüksel’de bu yıl 22.’si düzenlenen Uluslararası Su Ürünleri Fuarı’na (Seafood Expo Global) MİTSO da katıldı.

 

*MİTSO’nun, Milaslı su ürünleri üreticilerinin balıklarını tanıtmaları ve ihracat için ticari bağlantılar kurmaları amacıyla düzenlediği Brüksel gezisinde Belçika’daki Türk işadamlarıyla da bir ürün tanıtım toplantısı yapıldı. 

 

*MİTSO ekibine yakın ilgi gösteren Türkiye Cumhuriyeti’nin Brüksel Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Orhan Ercan, Milaslı balık üreticilerine her konuda destek olacaklarını söyledi.

 

*Brüksel Uluslararası Su Ürünleri Fuarı’nda Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG) de fuara katılan yaklaşık 5 bin kişiye Türkiye’de üretilen balıklardan hazırlanan yiyecekleri tanıttı.

 

*MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Brüksel Su Ürünleri Fuarı’nda, geziye katılan Milaslı işadamlarının ihracata yönelik ürün bağlantısı için önemli görüşmeler yaptıklarını söyledi.

 

            Milas’ın başta balık, zeytin ve zeytinyağı olmak üzere ürünlerinin tanıtımı için yurtiçindeki ve yurtdışındaki fuarlara katılmak için yoğun çaba harcamakta olan Milas Ticaret ve Sanayi Odası, son olarak Brüksel (Seafood Expo Global Fuarı)Uluslararası Su Ürünleri Fuarı’nda Milas balıklarını tanıttı. MİTSO’nun Brüksel Uluslararası Su Ürünleri Fuarı’na düzenlediği 3 günlük Brüksel Fuarı gezisine bazı oda yöneticileriyle Milaslı balık üreticileri, masraflarını kendileri karşılayarak katıldılar.

 

Dünyanın en önemli su ürünleri fuarlarından birisi olan ve bu yıl 22.’si düzenlenen Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Uluslararası Su Ürünleri Fuarında çeşitli ihracat görüşmeleri de yapan Milaslı balık üreticileri ihracat için önemli gelişmeler sağladılar. 75 ülkeden 1 700 katılımcı ve 25 bin alcı ve tedarikçinin katıldığı Brüksel fuarında Türkiye’den de 14 firma stant açarak katıldı. Fuarda, Türk Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG) da 5 bin ziyaretçiye Türkiye’de üretilmekte olan balıklardan hazırlanmış yiyeceklerden ikram ederek lezzet tanıtımı yapıtı. MİTSO grubuyla Brüksel’e giden Milaslı balık üreticileri de fuarda bazı ithalatçı firmalarla görüşmeler yaparak Milas balıklarını tanıttılar ve ticari bağlantı için önemli gelişmeler sağladılar.

 

Fuardan sonra Belçika’da faaliyette bulunan ve Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği’ni (TÜMSİAD) ziyaret eden MİTSO heyeti, burada Milas’ta denizlerde ve toprak havuzlarda üretilmekte olan balıkların tanıtımını yaptılar.

 

Brüksel Ticaret Müşavirliği ile yapılan toplantıda Türkiye’nin Brüksel Ticaret Müşaviri Orhan Ercan ile bir toplantı yapan MİTSO heyeti, Belçika ile ticaretin geliştirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulundu. Brüksel Ticaret Müşaviri Orhan Ercan, Reşit Özer başkanlığındaki MİTSO heyetine Belçika’ya yapılacak ihracat konusunda gereken yardımda bulunulacağını söyledi.

 

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de Brüksel fuarı gezisiyle ilgili izlenimlerini şöyle değerlendirdi:

 

“Milas olarak bugün için en önemli ihraç ürünümüz balığımız. Biz de MİTSO olarak bu ürünümüzün ihracat olanaklarını arttırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu amaçla bu yıl önce Almanya’nın Bremen kentindeki Uluslararası Balık Fuarı’na (Fish International – 2014 – International Trade Fair for Fish – Bremen) katıldık. Sonra İstanbul’da, Eskişehir’de ve İzmir’de düzenlenen fuarlarda balığımızı, zeytinyağımızı, sabunumuzu, balımızı ve halımızı tanıttık. Fuarlarda gördüğümüz en önemli gerçek şu: biz daha bu işin başındayız. Ürünlerimizi tanıtmak için daha çok çalışmalıyız. Katıldığımız fuarların bize öğrettiği ikinci gerçek ise sürdürülebilir bir üretime sahip olmamız gerekiyor. Yani; yurtiçinden ve yurtdışından gelecek balık, bal, zeytin, zeytinyağı taleplerini karşılayabilecek kalite standardında ve talepleri karşılayabilecek yeterli miktarda her zaman ürün sağlayabilme olanağımızın olması gerekiyor. Biz üyelerimizi bir yandan bu fuarlara götürerek oralarda önemli ticari bağlantılar kurmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Diğer yandan da üyelerimizin bu fuarlarda görerek bilgilenmesini ve bilinçlenmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bu açıdan bakıldığında katıldığımız tüm fuarlardan çok önemli dersler ve sonuçlar çıkardık. Çok önemli bilgiler, kazanımlar edindik. Bundan sonra da üyelerimizin bu fuarlara katılması ve buralarda ürünlerini tanıtmaları için elimizden gelen gayreti göstereceğiz”.

 

 

 

 

Brüksel Uluslararası Su Ürünleri Fuarı’ndaki izlenimlerini anlatan MİTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve balık üreticisi Sami Kont şunları söyledi:

 

“Brüksel fuarı Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise sayılı büyük su ürünleri fuarlarından birisi. Burada Çin’den Avrupa’ya, Vietnam’dan Amerika’ya kadar pek çok ülkenin su ürünleri sergileniyor. Sadece balık da sergilenmiyor. Fuarda yengeç satan da var, köpek balığı satan da. Karides satan da var ton balığı satan da… Aynı zamanda işlenmiş, paketlenmiş balıklar da fuarda sergileniyor. Öyle ki, temizlenmiş balıklar alüminyum kaplar içinde konulmuş, yanlarında patatesler de koyulmuş halde, pişirilmeye hazır halde satışa sunuluyor. Bunlar hemen fırına sürülecek halde veya grilde, mikrodalga fırında pişirilecek haldeki balıklar. İşlenmiş balıklar içinde fileto halinde, kılçıksız balıklar daha çok tutuluyor. Fuardan çıkardığımız en önemli ders ise; artık sadece balık üretmek yeterli değil. Ürettiğimiz balığı hasat edip sadece strafor kaplar içine koyup soğutarak ihraç etmek yeterli değil. Mutlaka ürettiğimiz balığı işleyerek satışa sunmamız gerekiyor. Bu bize daha çok maddi getiri sağlayacak, daha çok katma değer sağlayacak bir iş. Mutlaka ürettiğimiz balıkları işleyerek son tüketiciye sunmayı hedeflememiz gerekiyor. Bu amaçla biz balığımızı daha çok ihraç edebilmek için girişimlerimizi sürdürüyoruz. Örneğin son olarak İspanya’da, Madrit’te bir ofis açtık. Balığımızı İspanyol tüketiciye sunuyoruz.”

 

Brüksel gezisine katılan MİTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Turgay Ertuğrul da izlenimlerini şöyle anlattı:

 

“Brüksel fuarında gördüğümüze göre diğer ülkelerin üreticileriyle aramızda önemli ölçüde bir fark var. Bizim bu farkı kapatmamız için daha çok çalışmamız lazım. Daha prensipli, daha disiplinli çalışmamız lazım. Adamlar bir keren kendilerini çok iyi tanıtmışlar. Biz tanıtımda bir hayli gerideyiz. İkincisi adamların ürün çeşidi fazla. Biz de levrek, çipura, alabalıkla kısıtlı ürün çeşidimizi arttırmak zorundayız. Orada devlet balıkçılara çok büyük destekler sağlıyor. Biz bu konuda oldukça geride kalıyoruz. Biz burada balıkçılarımızın lojistik sorunlarını bile çözemiyoruz. Örneğin; balık çiftlikleri için lojistik iskeleler kurulması gerekiyor, fakat bir türlü bunlar yapılamıyor. Avrupa’da bu iş çoktan aşılmış. Devlet bu işi iyi idare ediyor, balıkçıyı doğru yönlendiriyor. Bir de bizim için çok önemli bir sorun Avrupa Birliği’nden kaynaklanıyor. AB’nin ihracat için uyguladığı kota bizi kısıtlıyor. Mutlaka bu sorunu bir şekilde aşmamız gerekiyor”.DSCF5124 DSCF5129 DSCF5149 DSCF5162 DSCF5164 DSCF5208 DSCF5212 DSCF5216 Brüksel - 3