DOLAR
33,0023
EURO
35,9785
ALTIN
2.569,37
BIST
11.064,85


MİTSODA MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ EĞİTİMİ

MİTSODA MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ EĞİTİMİ
06.08.2013 18:00
0
A+
A-

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi – ABİGEM işbirliğinde düzenlediği müşteri memnuniyeti eğitimi yapıldı. MİTSO üyelerine yönelik olarak düzenlenen ve 6 saat süren eğitim seminerinde bir işyerinden memnun olmadan ayrılan bir kişinin 5 müşterinin kaybına neden olacağı bildirildi.

MİTSO’nun ABİGEM işbirliğinde düzenlediği müşteri memnuniyeti seminerinin açılış konuşmasını yapan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna, Oda olarak üyelerinin eğitimi ve bilgilendirmesi için gayret gösterdiklerini belirterek “Daha bir hafta önce iş yeri ve iş güvenliği ile ilgili bir seminer düzenlemiştik. Şimdi de müşteri memnuniyeti ile ilgili bir eğitim çalışmamız var. ABİGEM Denizli Şubesi ile işbirliği halinde düzenlediğimiz bu tür seminerlerin üyelerimiz ve izleyenler için çok yararlı olduğuna inanıyoruz. Bundan sonra da gerek üyelerimize gerekse Milas halkına yönelik eğitsel çalışmalarımız sürecek” diye konuştu.

MİTSO’da düzenlenen ve Oda üyeleriyle Oda personelinin ve katıldığı müşteri memnuniyeti konulu eğitim seminerinin sunumunu yapan Yönetim Danışmanı – Eğitmen Serap Aydar, seminere katılanlara işyerlerinde müşteriye yönelik yaklaşımlar hakkında bilgilendirmede bulundu. Serap Aydar bir işyerindeki müşteri ilişkilerinde en önemli öğenin işyerinin müşterisine karşı sözünü tutması olduğunu söyledi. Müşteri ilişkilerinde mümkün olduğunca sık iletişimin önemine de değinen Serap Aydar işyerlerinde, ilişkilerde önemli faktörler arasında müşteriye ilgi gösterilmesi ve yardıma hazır olunduğu izlenimi verilmesinin, bazı durumlarda empati göstermenin ve müşteri şikayetlerini dinlemenin önemini anlattı.

Bir müşterinin gözünde, muhatap olduğu her çalışanın o şirketin kendisi olduğunu anlatan Serap Aydar müşteri memnuniyetinin, müşterinin bir ürün veya hizmeti satın alırken ya da kullanırken beklediğinden fazlasını bulması, olduğunu söyledi.

İşyerlerinde müşterilerin şikayetlerini dinlemenin çok önemli olduğunu belirten Serap Aydar memnun olmayan müşterinin pek çok kişiyi olumsuz yönde etkileyebileceğini söyledi. Serap Aydar “Bir işyerinden bir yılda ortalama 100 müşterinin memnun kalmadığını varsayalım. Bunlardan 5 kişi gelip işyerine şikayette bulunmuş olsun. İşyeri de bu 5 kişiyle ilgilenerek sorunu çözmüş olsun. Diğer memnun olmayan 95 kişi ise memnuniyetsizliğini eşine, dostuna anlatmış olsun. Araştırmalara göre memnun kalmayan bir müşteri bu durumu en az 13 kişiye anlatıyor. Bu durumda 95 kişi 13’er kişiye anlattığında bu rakam 1235 kişi oluyor. Duyanların da en az 2 kişiye anlattığını kabul edersek o zaman memnum kalınmayan işyeri hakkında 2470 kişiye kötü izlenim yansıtılmış oluyor. Sonuçta her kötü izlenimli müşteriye karşı ortalama 5 müşteri kaybediliyor” dedi.

MİTSO’daki müşteri memnuniyeti eğitim seminerine katılanlara birer katılım belgesi verildi.