DOLAR
32,9026
EURO
35,8618
ALTIN
2.526,72
BIST
11.172,75


MİTSO Yönetim Kurulu İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer’i ziyaret etti.

MİTSO Yönetim Kurulu İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer’i ziyaret etti.
27.08.2013 17:00
0
A+
A-

Reşit ÖZER “UZUNYUVA’NIN TANITIMI İÇİN GEREKİRSE KİTAP ÇIKARALIM”

 

 

*MİTSO Yönetimi, Milas’ın turizm yönünden daha aktif hale gelmesi ve tanıtımının yapılabilmesi amacıyla Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer’i ziyaret etti.

 

*MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer “Milas’ın tanıtımında Uzunyuva’nın çok etkili olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle Hekatomnos anıtmezarı için kitap çıkarılmasına biz sponsor olalım” dedi.

 

Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi, Milas’ın turizm yönünden daha aktif bir hale gelmesi amacıyla girişimlerini sürdürüyor. Bu amaçla Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer’i ziyaret eden MİTSO yönetimi, Milas’ın tarihi, kültürel ve turistik değerlerinin turizme kazandırılabilmesi için neler yapılabileceği konusunda görüş alışverişinde bulundu.

 

MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sami Kont, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Yiğit, Halil İbrahim Gülen ve Turgay Ertuğrul; Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer’i ziyaret ettiler. Ziyaret sırasında Milas’ın sahip olduğu 27 antik kent ve ören yeri ile çok büyük bir tarihi potansiyele sahip olduğunu belirten Reşit Özer “Özellikle Milas’ta Uzunyuva’da ortaya çıkan Hekatomnos Anıtmezarı’nın arkeolojide 100 yılın buluşu olduğu söyleniyor. Milas’ta eğer bu kadar büyük ve önemli bir anıtmezar varsa bunun bir an önce tanıtılması gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda hazırlanacak bir kitaba MİTSO olarak sponsor olabiliriz. Milas’ın tarihi değerlerini tanıtarak Milas’a daha çok turist çekebiliriz” diye konuştu.

 

Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer de arkeolojik kazı alanlarında kazıların çok yavaş ilerlediğini belirterek “Bu işin doğasında olan bir şey. Arkeolojik kazılar yavaş yavaş ilerler. Uzunyuva’da da kazıların daha ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Bu kazılar yıllarca sürebilir. Fakat orasının çok önemli bir arkeolojik alan olduğunu biliyoruz. Bunun için de çalışmalarımız ona göre yapılıyor. Oradaki binalar restore ediliyor. Binalardan bazıları müze olarak değerlendirilecek. Ayrıca orada geniş bir açıkhava müzesi yapılacak. Tüm bu çalışmalar tamamlandığında Milas çok önemli bir kültür ve turizm merkezi olacak” dedi. Dr. Kamil Özer, Milas’ın çok önemli bir kültür turizmi bölgesi olduğunu belirterek “Ayrıca Beçin var. Beçin de hem tarihi, hem doğasıyla çok önemli bir yer. Orada da kazılar devam ediyor. Milas kültür turizmi için inanılmaz bir bölge. Elbette bunun zorlukları da var. Bu zorlukları Milas’ta sizler yaşıyorsunuz. Birçok bölge sit alanında kalıyor. Ama geleceği turizm üzerine kuracaksak, bunu şimdiden halka ve esnafa anlatmak gerek” diye konuştu.