DOLAR
32,8977
EURO
35,8422
ALTIN
2.530,70
BIST
11.172,75


MİTSONUN TEMMUZ MECLİSİ YAPILDI

MİTSONUN TEMMUZ MECLİSİ YAPILDI
06.08.2013 17:48
0
A+
A-

*Toplantıda ayrıca MİTSO’nun Haziran ayı bütçesi de oybirliği ile kabul edildi.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın Temmuz ayı olağan meclis toplantısında ekmek, ramazan pidesi ve simidin satış fiyatları belirlendi. Toplantıda ayrıca MİTSO’nun Haziran ayı bütçesi de değerlendirilerek oybirliği ile kabul edildi.

MİTSO Meclis Başkanı Reşit Özer tarafından açılan oturumda gündemin ilk maddesi gereğince odanın Haziran ayı gelir gider cetveli incelendi. Buna göre odanın gelir ve gider bütçesi, 552 bin 921 lira olarak denk şekilde oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin ikinci maddesi gereğince odanın fırıncı üyelerinden gelen ekmek, ramazan pidesi ve simit fiyatlarıyla ilgili talepleri değerlendirildi. Odanın 2 No’lu Meslek Komitesi’nin toplantısında görüşülerek karara varılan ayrıca Yönetim Kurulu toplantısında değerlendirilen fırıncıların istemleri değerlendirildi. Yapılan görüşmeler sonucunda daha önce 300 gramı 75 kuruştan satılan buğday ekmeğinin 250 gramının yine 75 kuruştan satılması oybirliği ile kararlaştırıldı. Daha önce 500 gramı 150 kuruştan satılan Ramazan pidesinin 400 gramının yine 150 kuruştan satılması oybirliği ile kabul edildi. Daha önce 100 gramı 40 kuruştan satılan simidin ise fiyatının 10 kuruş arttırılarak100 gramının 50 kuruştan satılması yine oybirliği ile kararlaştırıldı. Yeni ekmek, pide ve simit fiyatıyla ilgili MİTSO meclis kararı ilçe Kaymakamlığına, ilçe ve belde belediyelerine, Milas Gıda Maddesi Yapanlar ve Satanlar Odası’na ve oda üyesi fırınlarla bildirildi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna, oturumda yaptığı konuşmada son bir aylık dönemdeki yönetim çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun yürürlüğe girdiğini anımsatan Enver Tuna meclis üyelerine yasayla ilgili çeşitli uyarılarda bulundu. Ekmek üretimiyle ilgili yeni yasal düzenleme konusunda da açıklamalarda bulunan Enver Tuna fırınlarda çalışacak işçilerin mutlaka eğitim sertifikalarının olması zorunluluğunun getirildiğini belirterek “Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. En kısa sürede fırın işçilerinin eğitimi için üniversitelerimizle de işbirliği yaparak kurslar açacağız” diye konuştu.

MİTSO Meclis Başkanı Reşit Özer başka söz almak isteyen olmayınca Ramazan ayının yaklaştığını belirterek üyelerin Ramazan’ını kutlayarak oturumu kapattı.