DOLAR
32,5696
EURO
34,9113
ALTIN
2.423,36
BIST
9.722,09


YENİDEN YAPILANDIRMA MİTSO’DA ANLATILDI.

YENİDEN YAPILANDIRMA MİTSO’DA ANLATILDI.
05.10.2016 16:25
0
A+
A-

DİKKAT! SON BAŞVURU 31 EKİM

 

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 sayılı Kanunun uygulanması konusunda MİTSO üyeleriyle ilçemizdeki meslek odaları başkanları, mali müşavirler ve muhasebeciler Muğla Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından bilgilendirildi. Toplantıda, Yeniden Yapılandırma Kanununun bu güne kadar çıkmış en önemli kanun olduğu vurgulanarak yeniden yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin en geç 31 Ekim 2016tarihine kadar başvurmalarını yapmaları gerektiği ve ilgililerin mutlaka matrah artışında bulunmaları gerektiği belirtildi.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın daveti üzerine Muğla Vergi Dairesi Müdürlüğü tarafından MİTSO’da, 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu hakkında oda üyelerine, mali müşavirlere ve muhasebecilere bilgilendirme sunumu yapıldı. MİTSO Meclis BaşkanıMustafa Yüksel, Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit‘in ev sahipliğini yaptığı toplantıda Muğla Vergi Dairesi Başkanı Hüseyin Bayar, Muğla Vergi Dairesi Mükellef Hizmetleri Grup Müdürü Cenk Canal veMilas Vergi Dairesi Müdürü Fırat Altan katılarak yeniden yapılandırma hakkında bilgilendirmede bulundular ve kendilerine yöneltilen soruları yanıtladılar. Toplantıya, Milas’taki meslek odaları başkanlarından Milas Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Celal Devrim, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nurol Paskal, Gıda Maddesi Yapanlar ve Satanlar Odası Başkanı Mustafa Sezgin ve Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Özay Sabancı ile Muğla SMMMO Sekreteri Servet Evran da katıldılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Muğla Vergi Dairesi Müdürü Hüseyin Bayar, 6736 Sayılı Bazı alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu’nun vergi düzenlemeleri hakkında bugüne kadar çıkmış en önemli kanun olduğunu söyledi. İlgili vergi mükelleflerinin bu fırsatı kaçırmaması gerektiğini anlatan Hüseyin Bayar, ayrıca ilgili vergi mükelleflerini matrah artışı konusunda da uyararak özellikle inşaat işinde çalışanların mutlaka matrah artışı yapmalarını istedi.

Daha sonra Muğla Vergi Dairesi Mükellef Hizmetleri Grup Müdürü Cenk Canal tarafında Yeniden Yapılandırma Kanunu hakkında bilgilendirmede bulunuldu. Canal, sunumunda bu kanunla getirilen vergi kolaylıklarını şöyle özetledi:

*30/06/2016 tarihi itibariyle gecikmiş vergi borçlarında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranında güncelleme,

*Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Trafik Para Cezalarında büyük oranda indirim, peşin ödemelerde Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca % 50 indirim,

*Vergi aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının % 50’sinin silinmesi,

*İşletme kayıtlarının cezasız ve faizsiz olarak gerçek duruma uygun hale getirilmesi,

*Eczanelerde cezasız ve faizsiz stok kayıtlarının düzeltilmesi,

*Matrah ve vergi arttırımında bulunan mükellefler için vergi incelemesinden muafiyet,

*Beyan edilmemiş gelirler ve kazançların pişmanlıkla cezasız ve faizsiz beyanı,

*Yapılandırılan borçların kredi kartı ile ödenmesi,

*6552 sayılı Kanun kapsamında devam eden borçların yeniden yapılandırılması,

*Vadesi 31/12/2011 tarihinden önce olan 50 TL ve altındaki borçların silinmesi.

Muğla Vergi Dairesi Mükellef Hizmetleri Grup Müdürü Cenk Canal daha sonra Yeniden Yapılandırma kapsamında işletme kayıtlarının düzeltilmesine de değinerek “İşletmede mevcut olduğu halde kayıtlarda yer almayan emtia, makine, teçhizat ve demirbaşlara ilişkin kayıtların düzeltilerek gerçek duruma uygun hale getirilmesinden faydalanmak isteyen mükelleflerin en geç 30 Kasın 2016 tarihine kadar bağlı oldukları vergi dairelerine başvurmaları gerekmektedir” dedi.

Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede mevcut olmayan emtianın işleri, normal satış işlemlerinden farklı olmadığını anlatan Cenk Canal “Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede mevcut olmayan kasa mevcudu ile ortaklardan alacakların beyanı uygulamasından sadece bilanço esasına göre defter tutan kurumlar vergisi mükellefleri yararlanabilecektir. Bu durumda olanlar kasa mevcutlarını, işletmenin esas faaliyet konusu dışındaki işlemleri dolayısıyla ortaklarından alacaklı bulunduğu tutarları, ortaklara borçlu bulunduğu tutarlar arasındaki ne alacak tutarlarını 30 Kasın 2016 tarihine kadar vergi dairelerine beyan etmek suretiyle kayıtlarını düzeltebileceklerdir” diye konuştu.

Sunumun ardından kendilerine yöneltilen soruları yanıtlayan Muğla Vergi Dairesi Başkanı Hüseyin Bayar, Muğla Vergi Dairesi Mükellef Hizmetleri Grup Müdürü Cenk Canal ve Milas Vergi Dairesi Müdürü Fırat Altan, ecrimisiller üzerinden tahakkuk etmiş kamu alacaklarının yeniden yapılandırılabilmesi için bunlarla ilgili açılmış davalardan vazgeçilmesi gerektiğini ifade ettiler. Matrah artırımında bulunmak isteyen mükelleflerin 31 Ekim 2016 tarihine kadar bağlı oldukları vergi dairelerine başvuruda bulunmaları gerektiğini anlatan Vergi Dairesi yetkilileri, matrah ve vergi arttırımında hesaplanan gelir, kurumlar ve katma değer vergisi ile gelir ve kurumlar vergisi tevkifat tutarlarının 30 Kasım 2016tarihe kadar peşin ödenebileceği gibi 6, 9, 12, ve 18 eşit taksit halinde de ödenebileceğini belirttiler.

Toplantıda daha sonra MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yeniden Yapılandırma Kanunu hakkında yaptıkları bilgilendirmeden dolayı Muğla Vergi Dairesi Başkanı Hüseyin Bayar’a teşekkür ederek bir plaket armağan etti.

yeniden-y-2

yeniden-4

yenidennn-5