DOLAR
32,6280
EURO
34,9437
ALTIN
2.429,96
BIST
10.513,24


“Fiyat Etiketi Yönetmeliği”nde değişiklik yapıldı: ETİKETLERDE, MALIN FİYATININ UYGULANMAYA BAŞLANDIĞI TARİH İLE TÜRK MALI İŞARETİ DE OLACAK

“Fiyat Etiketi Yönetmeliği”nde değişiklik yapıldı: ETİKETLERDE, MALIN FİYATININ UYGULANMAYA BAŞLANDIĞI TARİH İLE  TÜRK MALI İŞARETİ DE OLACAK
04.10.2018 15:49
0
A+
A-

28 Haziran 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmış olan “Fiyat Etiketi Yönetmeliği“nde değişiklik yapıldı. 18 Eylül 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmelik değişikliğine göre; satışa sunulan ürünlerin etiketlerinin üzerinde malın fiyatının uygulanmaya başlandığı tarih ile Türkiye’de üretilen mallar için “Türk Malı” işareti de olacak.

Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nin 5. maddesine göre; raflarda satışa sunulan “malların veya ambalajlarının yahut kaplarının üzerine kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde tüketicinin ödeyeceği tüm vergiler dahil satış fiyatı ve birim fiyatını gösteren, üretim yeri ve ayırıcı özelliklerini içeren etiket konulması” zorunluluğu bulunuyordu. Yönetmelikte bazı değişiklikler yapıldı ve değişiklikler18 Eylül 2018 tarihli ve 30539 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan değişikliğe göre; etiketlerin üzerinde “malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başlandığı tarih” ile “malın üretim yeri Türkiye olan ürünler için Bakanlıkça tespit edilen şekil, logo veya işaret“in koyulması da zorunlu hale getirildi.

Öte yandan, yürürlükteki Fiyat Etiketi Yönetmeliği‘nde, zaman zaman tüketicilerin itirazlarına veya şikayetlerine neden olan raftaki malın satış fiyatı ile kasa fiyatı arasındaki fark olması durumuna da açıklık getirildi. Yönetmeliğin 10. maddesine göre; “malın satış fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olan fiyat uygulanır” denilerek tüketicilerden yana uygulama getirildi.

Satışların tüketicilere Fiyat Etiketi Yönetmeliğine uygun yapılıp yapılmadığının denetlenmesiyle ilgili 13. maddede ise denetimlerin Bakanlık, belediyeler ve ilgili Odalar tarafından yönetmelik hükümlerine uygun olarak yapılması gerektiği bildiriliyor. Denetimlerde yönetmeliğe aykırı satış yapıldığının tespit edilmesi halinde, tespit edilen aykırılığın, gereği yapılmak üzere aykırılığı yapanın merkezinin bulunduğu Valiliğe gönderilmesi gerektiği ifade ediliyor.

MİTSO ÜYELERİNİ UYARIYOR

Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerle ilgili olarak Milas Ticaret ve Sanayi Odası üyelerini uyardı. Fiyat Etiketi Yönetmeliği”nde yapılan değişiklikle ilgili olarak MİTSO üyelerine şu uyarılarda bulunuyor:

“Fiyat Etiket Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe göre, satışa sunulan malların ambalajlarının üzerlerinde, kolayca okunabilecek şekilde, vergiler dahil satış fiyatının yazılması  ve etiketlerin üzerine ürünün fiyatının uygulamaya başlandığı tarihin de yazılması zorunlu hale getirilmiştir. Etiketlerde ayrıca, Türkiye’de üretilen ürünler için “Türk Malı” olduğunu gösterir bir işaret koyulması zorunluluğu da bulunuyor… Üyelerimizin, yapılacak denetimlerde mağdur duruma düşmemeleri için Fiyat Etiketi Yönetmeliği’ni ve yönetmelikte yapılan değişiklikleri titizlikle uygulamaları gerektiğini hatırlatırız”.