DOLAR
32,5005
EURO
34,8975
ALTIN
2.409,46
BIST
10.391,89


UZUNYUVA BUYIL ZİYARETE AÇILACAK

UZUNYUVA BUYIL ZİYARETE AÇILACAK
21.04.2016 15:47
0
A+
A-

2011 yılında kaçak kazı yapılarak soyulduğu ortaya çıkarılan Uzunyuva Arkeolojik Alanındaki Hekatomnos Anıt mezarı ve Kutsal Alanının bu yıl içinde ziyarete açılacağı bildirildi. 2011 yılından bu yana alanda sürdürülmekte olan arkeolojik kurtarma kazısında sona gelindiğini belirten yetkililer alanın büyük bir olasılıkla 2016 yılı içinde kültür turizmine kazandırılacağını ve bu yönde yoğun çalışmaların devam ettiğini belirttiler.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas Müzesi Müdiresi Gülnaz Savran’ı ziyaret ederek, Uzunyuva Arkeolojik Alanında sürmekte olan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Uzunyuva ve Hekatomnos Kutsal Alanını çok önemsediklerini belirten Reşit Özer, “Biz her ortamda ve her fırsatta Hekatomnos Anıt mezarını tanıtmaya çalışıyoruz. Anıt mezar ile ilgili yaptırdığımız panoları Milas Bodrum Havalimanı’nın VIP salonuna, odamızda değişik yerlere asarak, her ortamda ve fırsatta anlatarak tanıtmaya çalışıyoruz. Arkeologların ‘arkeolojide 100 yılın buluşu’ olarak nitelendirdikleri Uzunyuva’nın bir an önce turizme kazandırılmasının Milas turizmi açısından çok büyük bir önem taşıdığını biliyoruz ve bu nedenle çok önemsiyoruz” diye konuştu.

Milas Müzesi Müdüresi Gülnaz Savran da MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve Genel Sekreter Kazım Sarıoğlu’nun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Uzunyuva’da çalışmaların sonuna yaklaştık. Bu yıl içinde ziyarete açılabileceğini umuyoruz. Ayrıca Milas Müzesi’nin de bu alanda restore edilen evlere taşınması devam ediyor. Müzedeki tarihi eserler ise Gümüşkesen yakınına yapılacak yeni müze binasında sergilenecek. Uzunyuva’da restorasyonu yapılan evler ise idari bina, halı müzesi, etnografya müzesi gibi farklı amaçlarla kullanılacak. Bu evlerden birisinin döşemesine katkıda bulunan MİTSO’ya da teşekkür ediyoruz” dedi.

Milas Müzesi Müdiresi Gülnaz Savran 18 Mayıs’ta bir arkeoloji çalıştayı düzenlemek için de çalışmaların sürdüğünü söyledi.