DOLAR
32,5593
EURO
34,9449
ALTIN
2.427,80
BIST
9.722,09


Beçin Kazı Ekibi Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş MİTSO’da.

Beçin Kazı Ekibi Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş MİTSO’da.
14.12.2016 12:55
0
A+
A-

“BEÇİN KAZILARI YIL BOYUNCA DEVAM EDECEK”

Uzunyuva Kutsal Alanı ve Hekatomnos Lahdi ile birlikte Milas’ın UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesindeki iki tarihi alanından birisi olan Beçin Ortaçağ Kenti’nin arkeolojik kazılarını sürdüren kazı ekibinin Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’i ziyaret etti. Prof. Dr. Kadir Pektaş, Beçin kazılarını yıl boyunca devam edebilmesi için gerekli altyapının hazırlandığını belirterek “Bütçemizin elverdiği ölçüde Beçin kazılarını yıl boyunca devam ettirebileceğiz” dedi.

Beçin Arkeolojik Kazısı Ekibi Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş ve kazı ekibinden Yüksek Lisans Öğrencisi Dilek Çakar, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’i ziyaret ettiler. Uzunyuva ve Hekatomnos Lahdi ile birlikte Beçin’in de UNESCO’nun geçici dünya mirası listesinde yer almasının Milas’ın tanıtımı için çok büyük bir şans olduğunu belirten Prof. Kadir Pektaş, “Milas’tan iki tarihi alanın dünya geçici miras listesinde yer alması Milas için çok önemli bir gelişme. Beçin’in de geçici dünya mirası listesine girmesi, arkeolojik kazı ekibi olarak bize de büyük sorumluluk yüklüyor. Biz de bu sorumluluğun bilincinde, kazılarımızı sürdürüyoruz. İklim olarak Milas son derece uygun. Kazıları, yıl boyunca sürdürebilmek mümkün. Biz de bu amaçla gerekli altyapıyı hazırladık. Kazı ekibinin kalacağı, çalışmalarını sürdüreceği mekanları hazırladık. Şimdi, bütçemiz elverdiği ölçüde, yoğun bir şekilde kazı, konservasyon ve restorasyon çalışmalarını sürdüreceğiz” dedi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Beçin Arkeolojik Kazı Ekibi Başkanı Prof. Pektaş’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti belirterek “Milas’ta 5 km. mesafede iki tarihi alanın UNESCO’nun dünya geçici miras listesinde yer alması, Milas için gurur verici bir gelişme. Bu aynı zamanda ilçemizde turizmin gelişmesi için de büyük bir şans” dedi. Reşit Özer, Beçin ile Uzunyuva’nın kalıcı miras listesinde yer alması için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını belirterek “Bu iki tarihi alanımızın kalıcı listede yer alması için üzerimize düşeni yapalım. Zaten her gittiğimiz yerde, katıldığımız her fuarda Uzunyuva’yı, Hekatomnos Lahdini, Beçin’i tanıtıyoruz. Tanıtım için büyük afişler hazırlattık. En son Ankara Ege İlleri Fuarı’nda bunları sergiledik. Şimdi bu büyük boy afişleri, 10’uncu İzmir Turizm Fuarı’na götürdük. Beçin arkeolojik kazılarına çok büyük bir önem veriyoruz. Kazıları desteklemek için elimizden geleni yapacağız” dedi.
becin-kazilari-1