DOLAR
32,5005
EURO
34,8975
ALTIN
2.409,46
BIST
10.391,89


MİTSO’DAN ÇALIŞAN GAZETECİLER YEMEĞİ

MİTSO’DAN ÇALIŞAN GAZETECİLER YEMEĞİ
12.01.2018 15:50
0
A+
A-

*MİTSO Yönetimi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Milas’ta görev yapmakta olan basın mensuplarını öğle yemeğine davet ederek günlerini kutladı.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi, Milas’taki basın mensuplarını 11 Ocak Perşembe günü, oda lokalinde düzenlenen öğle yemeğine davet ederek “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutladı. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Üyeleri Hayati Çorbacı ve Soner Çamlıbelen ile Odanın Genel Sekreteri Kazım Sarıoğlu’nun ev sahipliği yaptığı öğle yemeğine Milas’taki basın mensupları katıldılar. Yemeğin açılış konuşmasını yapan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Muğla Valisi Sayın Esengül Civelek‘in katılımıyla Başbakanlık Basın, Yayın ve Enformasyon Muğla İl Müdürlüğü tarafından 10 Ocak Çarşamba günü Muğla’da düzenlenen öğle yemeği nedeniyle kutlama yemeğini bir gün gecikmeli olarak düzenlediklerini belirterek şöyle konuştu:

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüz kutlu olsun. Bildiğiniz gibi; 1961 Anayasası ile birlikte gazetecilere mesleki ve sosyal haklar tanınmış ve gazetecilerin sosyal hakları ilk kez yasal güvenceye kavuşmuştu. Bu nedenle, 10 Ocak 1961’den sonra her 10 Ocak, “Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başlamıştı. Ancak 12 Mart 1971 yılındaki ara rejim döneminde gazetecilerin bazı hakları kısıtlanınca “GAZETECİLER BAYRAMI” da bu tarihten itibaren “ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ” olarak kutlanmaya başlamıştır. Biz de sizlerin bu önemli gününüzü kutluyor, mesleki yaşamınızda ve çalışmalarınızda başarılar diliyoruz”.

Yemeğe katılan basın mensupları adına Coşkun Efendioğlu yaptığı konuşmada aradan geçen yaklaşık 60 yıllık süreçte gazetecilerin sorunlarının giderilmediğini belirterek “Bugün için 1960’lardan çok daha gerilerde olduğumuzu söylemek istiyorum. Özellikle yaygın basında çalışmakta olan arkadaşlarımız bugün sendikal haklarını bile kullanamıyorlar” dedi. Yerel basının da zorluklar içinde bulunduğunu anlatan Coşkun Efendioğlu yerel basın için gün geçtikçe koşullar daha olumsuza doğru gidiyor” diye konuştu.

Daha sonra basın mensuplarının çeşitli sorularını yanıtlayan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Odanın çalışmaları ve projeleri hakkında da açıklamalarda bulundu.