DOLAR
33,0775
EURO
36,0498
ALTIN
2.560,56
BIST
11.064,85


MİTSO’DAN MUĞLA MİLLETVEKİLLERİNE 55 SAYFALIK MİLAS RAPORU

MİTSO’DAN MUĞLA MİLLETVEKİLLERİNE 55 SAYFALIK MİLAS RAPORU
29.02.2016 16:25
0
A+
A-

 

*MİTSO Yönetimi, Muğla Milletvekillerini Ankara’da, TBMM’deki çalışma odalarında ziyaret ederek üyelerinin ve ilçemizin sorunları ve beklentileri konusundaki görüş ve önerilerinden oluşan 55 sayfalık bir rapor sundu.

*MİTSO Yönetimi, Muğla Milletvekillerini Ankara’da bir akşam yemeğinde buluşturarak sunduğu rapor hakkında Muğla milletvekillerinin raporda dile getirilen sorunların çözümüne birlikte destek vermelerini talep etti.

 

Milas Ticaret ve Sanayi Odası, üyelerinin ve Milas’ın sorunlarını, 55 sayfalık bir rapor halinde, Ankara’da, Muğla Milletvekillerine sundu. Oda üyelerinin ve Milas yöresinin çeşitli sorunlarıyla MİTSO’nun bu sorunların çözümü konusundaki görüş ve önerilerinin yer aldığı rapor hakkında Muğla Milletvekilleri sorunların takibi ve çözümü için destek sözü verdiler.

MİTSO Yönetimi, üyelerinin ve Milas’ın sorunlarını, çözüm önerilerini ve beklentilerini Ankara’ya taşıdı. MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Koray Türkoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Halil İbrahim Gülen, Ömer Eliş ve Soner Çamlıbelen ile odanın Genel Sekreteri Kazım Sarıoğlu ve İletişim ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Olcay Akdeniz, Ankara’ya giderek TBMM’deki çalışma odalarında Muğla Milletvekillerini ziyaret ettiler. Seçilmeleri nedeniyle Muğla milletvekillerini kutlayan MİTSO Yöneticileri kendilerine yeni yasama döneminde başarılar dilediler. Ziyaret sırasında MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı tarafından Muğla Milletvekillerine oda üyelerinin sorunları, çözüm önerileri, Milas’ın sorunları ve çözüm önerileri konularını içeren 55 sayfalık birer rapor sundu. Reşit Özer, ziyaret sırasında Milletvekillerine üzerinde, Uzunyuva’daki Hekatomnos lahdinin fotoğrafının olduğu birer porselen tabak da armağan etti.

İLK ZİYARET HASAN ÖZYER’E

Muğla Milletvekilleriyle önceden yapılan görüşme gereğince oluşturulan randevu sırasına göre ilk ziyaret AKP Muğla Milletvekili Hasan Özyer’e yapıldı. MİTSO heyetini samimi bir dostlukla karşılayan Özyer, parti ve partili ayrımı yapmaksızın Muğla’ya hizmet etmeye çalıştıklarını belirterek “Muğla’da işsizlik çok önemli bir sorun. Bayır’da örnek bir uygulama yapıldı. Orası sanayi bölgesi olunca o bölgede işsizlik ortadan kalktı. Milas OSB de tamamlanınca Milas bölgesinde de işsizliğin ortadan kalkmasına önemli katkısı olacak” dedi. Hasan Özyer, Muğla’ya daha çok hizmet gelmesi için muhalif partilerden olan belediye başkanlarının iktidar ile daha yakın işbirliği içinde olmalarının işleri kolaylaştıracağını ifade ederek “Biz parti ayrımı yapmaksızın belediye başkanlarımızla Muğla’ya yapılacak işler konusunda işbirliği yapmaya çalışıyoruz. Fakat bazen karşı taraftan aynı yaklaşımı göremiyoruz” dedi.

IMG_2

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, odanın 55 sayfalık raporunu Hasan Özyer’e sunarak raporda dile getirilen sorunlar hakkında destek talep etti. Özellikle Aydın, Çine, Milas, Güllük demiryolunun yapılması, Milas’a doğalgaz getirilmesi, Milas’a kurulacak Veterinerlik Fakültesi ve Zeytincilik Araştırma Enstitüsü için binaya ihtiyaç duyulduğunu anlatan Reşit Özer, Hasan Özyer’i Milas’taki 7. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na da davet etti.

PROF. DR. NURETTİN DEMİR

MİTSO Yönetimi, CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’i de TBMM’deki çalışma odasında ziyaret etti. MİTSO Yöneticilerini güleryüzlü ve samimi bir yakınlıkla dostlukla karşılayan Demir, MİTSO’nun sürdürdüğü çalışmaları yakından izlediğini belirterek “Kutlarım sizi. Milas için güzel şeyler yapıyorsunuz. Milas’a bir fakültenin açılacak olması çok önemli. Biz de bu konuda elimizden gelen desteği vermeye hazırız” dedi. MİTSO’nun demiryolu talebinin de önemini vurgulayan Muğla CHP Milletvekili Nurettin Demir, “Tren yolu yapılmasının bölgeye çok faydası olacaktır. Kamyonlarla feldspat taşınan karayolu da rahatlayacaktır. Bu konuyu Sayın Genel Başkanımız da  dile getirdi ve yaptığı konuşmada Aydın – Güllük demiryolunun önemini vurguladı” dedi. Nurettin Demir, demiryolu yapılmasıyla birlikte limana ihtiyacın daha da artacağını ifade ederek “Liman mecburen yapılacak. Güllük dalyanına zarar vermeyecek şekilde, doğayı tahrip etmeyecek şekilde yapılmasını istiyoruz. Hatta daha şimdiden Muğla’da ikinci büyük limana ihtiyaç olabilir. Bunun çalışmalarının şimdiden yapılması gerekiyor” dedi.

IMG_3

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Nurettin Demir’e de bir Hekatomnos lahdi fotoğraflı özel hazırlanmış porselen tabak armağan ederek Demir’i Milas 7. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na davet etti. Reşit Özer, tüm girişimlerine rağmen Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Milas – Bodrum Havalimanı’ndan yolcu taşıyan otobüslerin Milas’a girmediğini belirterek bu konuda da destek istedi.

AKIN ÜSTÜNDAĞ

MİTSO Yönetiminin TBMM’deki üçüncü durağı Milaslı CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ oldu. Üstündağ’ı çalışma odasında ziyaret eden MİTSO Yönetimi, kendisine 55 sayfalık raporun bir örneğini sundu. Üstündağ’a bir de Hekatonmon lahdi fotoğraflı tabak armağan eden MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, rapor içeriği hakkında açıklamalarda bulundu. Milas’ın acilen modern bir fuar alanına ihtiyaç duyduğunu anlatan Reşit Özer, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Milas – Bodrum Havalimanı’na yolcu taşıyan otobüslerinin Milas’a uğramasının sağlanması konusunda destek talep etti.

MİTSO Yöneticilerinin ziyaretinden çok memnun olduğunu belirten CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, OSB’nin Milas’taki işsizliğin çözümüne katkı sağlayacağını belirtti. OSB arazisinin genişletilmesi için yapılacak çalışmalara destek olacağını da belirten Akın Üstündağ, Milas yöresinde yapılacak ve iyileştirilecek yollar hakkında da açıklamalarda bulundu. Didim’den gelen Kazıklı, Kıyıkışlacık yolunun genişletilerek Milas – Bodrum Havalimanı’na bağlanması konusunda çalışmalar olduğunu da anlatan Akın Üstündağ, MİTSO’nun raporunda dile getirilen sorunların çözümü konusunda gereken desteği vereceğini söyledi.

ÖMER SÜHA ALDAN

MİTSO Yönetiminin bir sonraki ziyareti ise CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan’a oldu. MİTSO Yönetimine TBMM’de öğle yemeği ikram eden Ömer Süha Aldan, görev aldığı Meclis komisyonlarında gündeme ilişkin edindiği izlenimlerini MİTSO Yönetimine anlattı. Anayasa komisyonunun dağılması ve Güneydoğu’da yaşanmakta olan terör olayları hakkında da izlenimlerini aktaran Ömer Süha Aldan, konulara  ilişkin MİTSO Yöneticilerinin yönelttikleri sorulara da içtenlikle yanıtladı.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, günün anısına Ömer Süha Aldan’a da MİTSO’nun raporunun bir örneğini ve Hekatomnos lahdinin fotoğrafı olan porselen tabak armağan etti. Reşit Özer, zeytinyağı fabrikalarında gıda mühendisi çalıştırma zorunluluğunun kaldırılması, Milas’a doğalgaz getirilmesi, yatırımları teşvik kapsamında Muğla ilinin birinci sınıftan ikinci sınıfa kaydırılarak yardımlardan daha çok pay alması gibi konularda destek istedi. Ömer Süha Aldan’ı Milas’a davet eden Reşit Özer, kültür balıkçılarına sağlanan desteğin arttırılması konusunda da destek talep etti.

MEHMET ERDOĞAN

MİTSO Yönetimi, MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan’ı da TBMM’deki toplantı odasında ziyaret etti. Erdoğan’a da MİTSO raporunu sunan ve günün anısına Hekatomnos lahdi fotoğraflı porselen tabak armağan eden MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, denizdeki balık üreticilerinin kullandığı mazottan ÖTV alınmadığını belirterek toprak havuz balıkçılarının da kullandığı mazot için ÖTV ödememesini talep etti. Milas’a doğalgaz bağlanması, Aydın – Çine – Güllük demiryolunun biran önce yapılması, Muğla ilinin IPARD desteği kapsamına alınması konularında da destek talep eden Reşit Özer Muğla ilindeki tarihi zenginliklerin tanıtımına da önem verilmesini beklediklerini belirtti.

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, MİTSO’nun 55 sayfalık raporunu değerlendirerek “Bizlerin sektörlere tek tek ulaşmamız çok zor. Sizlerin bu raporları bizler için de yol gösterici oluyor. Çok yararlanıyoruz” dedi. Muğla’nın hep turizm şehri olarak algılandığını fakat aslında önemli bir tarım ve hayvancılık üretimi olduğunu ifade eden Mehmet Erdoğan “Zeytinciliği nasıl yok sayacaksınız? Bal üretimini, balıkçılığı, seracılığı, mermerciliği, madenciliği nasıl yok sayacaksınız? Tüm bu sektörler ilgi bekliyor” dedi. Muğla’ya bir “Arıcılık Enstitüsü” kurulması gerektiğini de vurgulayan Mehmet Erdoğan Muğla’daki tarihi şehirlerin yüzde 90’ının ziyarete açık olmadığını da sözlerine ekledi. Muğla’nın yeterince tanıtılmadığının da altını çizen Mehmet Erdoğan üç yeni termik santral daha yapılması için ÇED sürecinin devam etmekte olduğunu bildirdi.

NİHAT ÖZTÜRK

MİTSO Yönetiminin son ziyareti AKP Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’e oldu. TBMM kulislerinde yapılan görüşmede Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’e de MİTSO’nun raporu sunuldu. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Nihat Öztürk’e de Hekatonmos lahit fotoğraflı tabak armağan ederek kendisini Milas Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na davet etti. Reşit Özer, rapor içeriği hakkında da açıklamalarda bulunarak Milas zeytinyağına coğrafi işaret patenti alınması, Milas halılarının Sümer Holding’de olan coğrafi işaret kullanım hakkının MİTSO’ya devri, balıkçılar için bir lojistik destek iskelesi yapılması, Veterinerlik Fakültesi ve Zeytincilik Araştırma Enstitüsü için bina bulunması gibi konularda taleplerde bulunarak destek istedi.

MİTSO Yöneticilerinin ziyaretinden memnun kaldığını ifade eden AKP Muğla Milletvekili Nihat Özdemir, Muğla için yapılacak ne varsa yapmanın gayreti içinde olduklarını ifade ederek MİTSO’nun raporunda değerlendirilen konular hakkında da ellerinden gelen desteği sağlayacaklarını söyledi.

MUĞLA MİLLETVEKİLLERİ, MİTSO’NUN AKŞAM YEMEĞİNDE BULUŞTU

MİTSO Yönetimi, gün boyunca sürdürdüğü Muğla Milletvekillerini ziyaretin ardından kendilerini akşam yemeğinde buluşturdu. Sheraton Otel’deki akşam yemeğinde bir araya gelen Muğla Milletvekillerine MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, MİTSO olarak belirledikleri sorunları ve bu sorunların aşılması için beklentilerini içeren kısa bir sunum yaparak destek isteğini yineledi. Yemeğe, Muğla Milletvekilleri, danışmanlarıyla birlikte eksiksiz olarak katıldılar.

IMG_4

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Muğla milletvekillerine birer şişe Milas zeytinyağı da armağan ederek Milas zeytinyağının coğrafi işaret patentinin alınması ve zeytinyağı üretimine daha çok teşvik sağlanması konusunda da beklentilerini anlattı.

Muğla milletvekilleri de kendilerinin bir araya gelerek bir masa çevresinde buluşturduğu için MİTSO Yöneticilerine teşekkür ettiler. Muğla’nın sorunlarına parti ayrımı yapmaksızın hep birlikte sahip çıkacaklarını belirten Muğla milletvekilleri sorunların çözümü konusunda da işbirliği içinde olacaklarını ifade ettiler.