DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65


MİTSO’DE YENİ YILIN İLK MECLİS TOPLANTISINDA OYBİRLİĞİ İLE…

MİTSO’DE YENİ YILIN İLK MECLİS TOPLANTISINDA OYBİRLİĞİ İLE…
03.02.2020 09:03
0
A+
A-

*MİTSO Meclis toplantısında, katı atık bedeli konusunda belediye ile görüşme yapılması kararlaştırıldı.

            Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni yılın ilk olağan meclis toplantısı yapıldı. Toplantıya katılan üyelerin oybirliği ile Aralık ayı kati mizanı kabul edilirken Milas Belediyesi tarafından uygulamaya koyulan katı atık bedeli konusunun Belediye Başkanlığı ile görüşülmesi ve uygulamasının 31 Aralık 2020 tarihine dek ertelenmesi istemi de yine oybirliği ile kabul edildi.

            MİTSO’nun 2020 yılının ilk olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı Mustafa Yüksel’in başkanlığında yapıldı. Toplantıda, MİTSO’nun 2019 yılı Aralık ayı kati mizanı, oturumda hazır bulunan üyelerin oybirliği ile kabul edildi.

            MİTSO Meclis toplantısında ayrıca; 27.10.2010 tarihli ve 27742 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Atıksu Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik” ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2 Şubat 2019 tarihli ve 30674 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren bu yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik kapsamında ilgili belediyeler tarafından uygulamaya koyulan “katı atık bedeli” hakkında da görüşme yapıldı.

             MİTSO Meclisinin bir önceki toplantısında konuyu incelemek üzere oluşturulan komisyon tarafından hazırlanan rapor meclis toplantısında okundu. Raporda, yönetmeliğin “kirleten öder” ilkesine uygun olarak katı atık bedeli alınması ilkesi getirdiği belirtilerek bu konuda belediyenin ayrıntılı çalışma yapması gerektiği ifade edildi. Raporda, bu çalışmanın yapılabilmesi için de ilgili yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğin “Geçici 1. maddesi” gereğince 31.12.2020 tarihine kadar uyum süresi tanındığı açıklanarak belediye tarafından uygulamanın bu tarihe dek ertelenmesinin talep edilmesi önerildi. MİTSO Meclisinde konu üzerine yapılan değerlendirilmede yönetim kurulu tarafından belediye ile katı atık bedeli konusunda bir görüşme yapılması kararlaştırıldı.