DOLAR
32,8977
EURO
35,8422
ALTIN
2.530,70
BIST
11.172,75


MİTSONUN AKREDİTASYON ÇALIŞTAYINDA MİLASIN GELECEĞİNİ PLANLAMAK İÇİN ÖNERİLER TOPLANDI.

MİTSONUN AKREDİTASYON ÇALIŞTAYINDA MİLASIN GELECEĞİNİ PLANLAMAK İÇİN ÖNERİLER TOPLANDI.
06.08.2013 17:48
0
A+
A-

*Çalıştayın açılış konuşmasını yapan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna “Gelişen Milas’ın sizlerle birlikte planlanmasını istedik. Milas’ın planlanmasının aynı zamanda odamızın da yarınlardaki rotasını belirleyeceğini biliyoruz. Bu planlamanın gerçekleştirilebilmesi için odamıza çok büyük görev ve sorumluluklar düşeceğinin bilinci içindeyiz dedi.

*MİTSO’nun akreditasyon sürecindeki eğitim çalışmalarını ve danışmanlığını yürüten Prof. Dr. Fuat Önder de akreditasyonda amacın yönetimlerin en tepede olduğu piramidi tersine çevirerek üyelerin en tepede olduğu bir yönetim şeklini kurmak olduğunu söyledi.

Hizmet kalitesini AB ölçütlerine eriştirmek amacıyla bir süredir çalışmalarını sürdürmekte olan MİTSO, bu sürecin bir evresi olarak odanın stratejik planının hazırlanabilmesi amacıyla bir dış paydaş çalıştayı düzenledi. “Gelişen Milas’ı Birlikte Planlayalım” sloganıyla 14 Haziran Perşembe günü saat 09.30’da MİTSO’nun Labranda Toplantı Salonunda geniş katılımlı bir şekilde düzenlenen ve gün boyunca süren çalıştayda MİTSO’nun stratejik planı hazırlamak amacıyla toplantıya katılan kişi, kurum ve kuruluş temsilcilerinin görüş ve önerileri alındı.

MİTSO’nun hizmet kalitesinin AB ve dünya ülkeleriyle aynı düzeye eriştirilebilmesi ve hizmet kalitesinde Türkiye ve dünya odalarıyla denkliğinin ve uygunluğunun sağlanabilmesi amacıyla Aralık ayından bu yana sürdürülmekte olan akreditasyon sürecinde MİTSO’nun stratejik planının hazırlanabilmesi amacıyla bir dış paydaş çalıştayı düzenlendi. “Gelişen Milas’ı Birlikte Planlayalım” sloganıyla düzenlenen çalıştaya Milas Kaymakamı M: Bahattin Atçı, Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Eski Milletvekili ve Belediye Başkanı Fevzi Topuz, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Şoförler Odası Başkanı Nurol Paskal, Gıda Maddesi Yapanlar ve Satanlar Odası Başkanı Mustafa Sezgin, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Muğla Üniversitesinden öğretim bazı öğretim üyeleri, çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri ile MİTSO yöneticileri katıldılar.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna
“Gelişen Milas’ı birlikte planlayalım” duygusu, anlayışı ve düşüncesiyle bugün sizleri buraya davet ettik. Çağrımıza ilgi göstererek burada bizleri onurlandırdığınız için sizlere MİTSO adına teşekkürlerimi sunuyor ve saygıyla selamlıyorum” dedi. Enver Tuna daha sonra konuşmasını “Sürekli gelişen ve hızla dönüşen dünya koşullarında çağın gelişimine ayak uydurmak kuşkusuz her kişi, kurum ve kuruluşun asla ertelenemeyecek görevidir. Ülkemizin kurtarıcısı ve kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere gösterdiği “Muasır medeniyet” hedefi ve bu hedefin gerçekleştirilmesi için verdiği görev de budur. MİTSO Yönetimi olarak bizler de üyelerimizin teveccühü ile göreve geldiğimiz ilk günden bu yana odamızı çağdaş uygarlık düzeyinin gerektirdiği çalışma ortamına ve hizmet kalitesine eriştirmek için var gücümüzle çalışmaktayız” diye sürdürdü.

Daha sonra oda yönetimine geldiklerinden bu yana yaptıkları çalışmaları anlatan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna konuşmasını şöyle tamamladı:
“MİTSO’nun akreditasyon koşullarını yerine getirebilmesinin bir adımı da odamızın vizyonunu ve misyonunu en geniş şekilde ortaya koyabilmektir. Bu amaçla bugün sizlerle bir araya geldik. Gelişen Milas’ın sizlerle birlikte planlanmasını istedik. Milas’ın planlanmasının aynı zamanda odamızın da yarınlardaki rotasını belirleyeceğini biliyoruz. Bu planlamanın gerçekleştirilebilmesi için odamıza çok büyük görev ve sorumluluklar düşeceğinin bilinci içindeyiz.

Bu konuda bize düşecek görev ve sorumluluklardan asla kaçmayacağız, kaçınmayacağız. Görevimizi, Büyük Atatürk’ün bizlere verdiği, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştırma görevinin bir gereği olduğunun bilinci içinde yerine getirmek için her türlü özveride bulunarak çalışacağız, çalışacağız ve çalışacağız. Bundan dönüş yok. Bundan kaçınmak yok.

Bu yolda görüş ve önerilerinizle katkıda bulunacağınıza, ufkumuzu açacağınıza yürekten inanıyoruz. Değerli görüş ve önerileriniz ve desteğiniz için sizlere şimdiden teşekkür ediyorum.

Değerli bilgi birikimi ve deneyimini bizlerle paylaşan ve bu yolda bize destek olan Sayın Prof. Dr. Fuat Önder’e de huzurlarınızda teşekkür etmeyi bir borç sayıyorum”.

Çalıştayda bir konuşma yapan Milas Kaymakamı M. Bahattin Atçı ise çalıştayın düzenlenmesinin yararlı bir girişim olduğunu belirterek başarılar diledi.

Daha sonra MİTSO’nun akreditasyon sürecinde eğitim ve danışmanlığını sürdürmekte olan Prof. Dr. Fuat Önder katılımcıların görüşlerinin MİTSO’nun stratejik planının hazırlanmasında çok büyük bir önem taşıdığını söyledi. Prof. Dr. Fuat Önder, stratejik yönetimin yolu stratejik planlamadan geçtiğini belirterek “Stratejik planlama ise sadece sayısal değerler ve tablolar hazırlamak değildir. Stratejik düşünebilmek ve stratejik senaryolar hazırlayabilmektir. Kurumlarda yöneticilerin ana hedefleri ise stratejiler üretebilen elemanlar yetiştirmek olmalıdır. İşte bu projede amacımız; oda ve borsalarımızda bir kişinin yazdığı ve ileride arşive kaldırılacak bir belge yerine o kuruluşa özgü herkes tarafından öğrenilen, uygulanan ve stratejik senaryolara dönüştürebilen bir doküman hazırlatabilmektir” dedi.

Akreditasyonun bir amacının da yönetimlerin en tepede, halkın, üyelerin veya müşterilerin en altta olduğu yönetim modelini tersine çevirmek olduğunu anlatarak “MİTSO’da üyeler, akreditasyon terminolojisine göre birer müşteridirler. Onların memnuniyeti odanın hizmet kalitesi ve gelişmesi için çok önemlidir. Biz de burada, bu akreditasyon sürecinde bunu yapmayı amaçlıyoruz. Yani yapılanma piramidini tersine çevirmeyi amaçlıyoruz. Bunu başarırsak, bu yönetim modelinde en üstte üyeler, müşteriler olur. Demokrasilerde de böyle olmalıdır. Yönetimler en altta, en üstte ise halk olmalıdır” dedi.

Prof. Dr. Fuat Önder, bu yıl MİTSO’nun kuruluşunun 100. yılında olduğunu da belirttiği konuşmasında “Bu aynı zamanda akreditasyonumuzun da onaylandığı bir yıl olur ve 100. yılımızla birlikte akreditasyonumuzu da birlikte kutlarız” dedi.

Prof. Dr. Fuat Önder daha sonra MİTSO’nun stratejik planının hazırlanabilmesi için katılımcıların görüş ve önerilerinin değerlendirilebilmesi için yapılacak PEST ve SWOT analiz yöntemleri hakkında açıklamalarda bulundu. Çalıştayda daha sonra katılımcıların görüş ve önerilerini akreditasyon standartlarına uygun bir test yöntemiyle toplandı.

Toplantının sonunda bir kapanış konuşması yapan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna tüm katılımcılara teşekkür etti ve “Sizlerin yazdığınız görüş ve önerileriniz Sayın Prof. Dr. Fuat Önder hocamız tarafından bir plan haline getirilecek. Bizler de MİTSO yönetimi olarak bu planı gerçekleştirebilmek için elimizden geleni yapacağız. Katılımınız ve bize aktardığınız görüş ve önerileriniz için çok teşekkür ediyorum” dedi çalıştayı kapattı.