DOLAR
33,0475
EURO
36,0217
ALTIN
2.556,21
BIST
11.156,20


MİTSOnun AB Leonardo ihracatçı eğitimi Berlinde yapıldı. 16 KİŞİYE ALMANYADA 2 HAFTA İHRACAT EĞİTİMİ VERİLDİ

MİTSOnun AB  Leonardo ihracatçı eğitimi Berlinde yapıldı. 16 KİŞİYE ALMANYADA 2 HAFTA İHRACAT EĞİTİMİ VERİLDİ
06.08.2013 17:47
0
A+
A-

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın Avrupa Birliği’nin Leonardo da Vinci Hareketlilik Projesi kapsamında sağlanan 33 bin 320 hibe desteğiyle 20 kişiye, Almanya’da iki hafta boyunca toplam 40 saat ihracat eğitimi verildi. Berlin’de gerçekleştirilen eğitim süresince eğitime katılanlar bazı ihracatçı kuruluşlarda incelemelerde bulundular ve kültürel eğitim amaçlı gezilere de katıldılar.

MİTSO’nun Avrupa Birliği’nin Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı’nın Leonardo da Vinci Hareketlilik Projesi kapsamında hazırladığı “Milas’taki İşletmelerde İşe Yeni Başlayanların ve İşsizlerin İhracat Elemanı Olarak Yetiştirilmesi” projesinin katılımcıları, eğitimin Almanya ayağını tamamladılar. MİTSO’nun AB’den sağladığı 33 bin 320 Euro hibe desteğiyle gerçekleştirilen işe şeni başlamış 10 kişiyle işsiz 10 kişi olmak üzere toplam 20 kişinin ihracat elemanı olarak yetiştirilmesini amaçlayan projeye 27 kişi başvuruda bulundu. Proje gereğince başvuruda bulunanlar önce Milas’ta toplam 60 saat süren ihracat temel eğitimi aldılar. Bu eğitimi başarıyla tamamlayan 16 katılımcı daha sonra eğitimin Almanya aşamasını gerçekleştirmek üzere MİTSO’nun projelerden sorumlu personeli Gülay Aytaç’ın rehberliğinde Milas – Bodrum Havalimanı’ndan Berlin Havalimanı’na uçtular.

MİTSO’nun, Milas’tan Milas Belediyesi, Milas Halk Eğitimi Merkezi, Özer Otomotiv Motorlu Araçlar Petrol Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketi, Almanya’dan Türk – Alman İşadamları Derneği (TDU) ile International Education & Service Consulting (IESC) adlı kuruluşlarla işbirliği yaparak gerçekleştirdiği projesi kapsamında 16 kişi Almanya’da kaldıkları 2 hafta boyunca toplam 40 saat eğitim gördüler.

Projenin Almanya’daki ortaklarının organizasyonu ve katkılarıyla sürdürülen eğitim sürecinde Berlin’de faaliyet gösteren Dappelpack paketleme firması ziyaret edildi. Kursa katılanlar, MİTSO’nun proje ortağı Türk – Alman İşadamları Derneği Başkanı Remzi Kaplan’ın Berlin’deki döner imalathanesini de gezdiler. Hollanda’dan et satın alarak Berlin’de günde 30 ton et işleyip döner haline getiren ve Almanya’nın yanı sıra Hollanda, Finlandiya, İngiltere, Fransa’ya pazarlayan Remzi Kaplan kursa katılanlara ihracatla ilgili bilgiler verdi. Firmasında 125 kişinin çalıştığını anlatan Remzi Kaplan ihracat konusunda da açıklamalarda bulundu.

MİTSO’nun ihracat elemanı yetiştirme kursuna katılanlar Birlin haline de giderek burada Deutschesee adlı balık işleme tesisini gezdiler ve yöneticilerinden bilgiler aldılar. Şirket yöneticileri, Deutschesee firmasının asıl merkezinin Hamburg’da olduğunu ve çeşitli yerlerden satın aldıkları balıkları işleyerek Almanya içinde pazarladıklarını anlattılar.

Berlin halinde meyve ithalatı ve pazarlamasıyla uğraşan Sonnenfrucht adlı bir firmayı da ziyaret eden MİTSO ekibi burada şirket yöneticisi Vedat Arukaslan’dan ihracat konusunda bilgiler aldılar.

MİTSO ekibi daha sonra Berlin Ticaret ve Sanayi Odası’nı da ziyaret ettiler. Burada Oda yöneticisi Sami Bettaieh Milaslı kursiyerlere uluslararası ticaret konusunda çeşitli bilgiler verdi. İhracatla ilgili gerekli belgeler hakkında açıklamalarda bulunan Sami Bettaieh, Milaslı ihracatçılara da her konuda yardımcı olacaklarını söyledi.

Berlin’deki Türk – Alman Ticaret Odaları (TD-İHK)’nı da ziyaret eten Milas ekibine TD-İHK Genel Sekreteri ihracatla ilgili çeşitli bilgiler aktardı. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna’ya bir plaket takdim eden Suat Bakır, TD-IHK’nın faaliyetlerini tanıttı. Suat Bakır, Almanya ile Türkiye arasında ticarette yaşanan güncel gelişmeler hakanda açıklamalarda bulunarak Milaslı ihracatçılara ihracat konusunda gereken desteği vereceklerini ve yardımcı olacaklarını bildirdi.

Öte yandan MİTSO’nun ihracat elemanı yetiştirme kursunun Almanya aşaması sürerken MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna, diğer proje ortaklarından Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Halk Eğitimi Müdürü Mehmet Kaplan, Özer Otomotiv Ltd. Şti. sahibi ve MİTSO Meclis Başkanı Reşit Özer, kursu denetlemek üzere Berlin’e gittiler. Burada iki gün boyunca eğitim çalışmalarını denetleyen ve kursa katılanlarla birlikte bazı kurumları ziyaret eden yöneticiler Türkiye’nin Berlin ve Hamburg Ticari Ataşeleriyle de görüşmeler yaptılar. Projenin Almanya’daki eğitim programının tamamlanmasından sonra proje yöneticileri ile kursa katılanlar birlikte Milas’a döndüler.

MİTSO’nun ihracat elemanı yetiştirme amaçlı projesi kapsamında eğitime katılanlar gerek Milas’taki, gerekse Almanya’daki eğitimin kendileri için çok yararlı geçtiğini ve ufuklarını açtığını bildirdiler. İhracat eğitimine katılanlardan Zafer Kus şunları söyledi:

“MİTSO’nun önderliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında, Almanya’da devam eden eğitimin beklentilerin üstünde bir şekilde verimli olması bizleri çok sevindirdi. Ticaret Ataşeliğimizde yaptığımız görüşmeler ve ihracat ile ilgili Alman firmalarla görüşmelerimiz çok olumluydu. Türk – Alman Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan ikili görüşme bize ciddi anlamda ışık tuttu. Özellikle Hamburg’da T.C.Başkonsolosluğu’nda bulunan Ataşemizin bizimle birebir ilgilenmesi, birlikte bir Cumartesi sabahı saat 04.00’te Hamburg limanında bulunan balık haline gelmesi, gerek bizim için, gerek ihracat için, daha önemlisi Milas için çok önemliydi. Milas’ta toprak havuzlarda üretilmekte olan balıklarımızın ihracatına her türlü konuda destek vereceklerini bildirdiler. Ve bunu dile getirirken çok içten oldukları her hallerinden belliydi. Ataşemizin bizimle ilgili şahsi düşüncelerini dile getirmesi bize önemli ölçüde yol haritası oldu… Başta MİTSO Başkanımız Enver Tuna olmak üzere tüm eğitim süresince bize her türlü yakınlığını esirgemeyen ve tüm ekibin sorunlarıyla ilgilenmeye çalışan Gülay Aytaç’a, kısacası emeği geçen herkese teşekkür ederim”.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna, Avrupa Birliği’nin Leonardo da Vinci Hareketlilik Projesi kapsamında sağlanan 33 bin 320 hibe desteğiyle 20 kişiye Almanya’nın Berlin kentinde iki hafta boyunca toplam 40 saat ihracat eğitimi verildiğini belirterek “Bu eğitimin ilk aşaması Milas’ta gerçekleştirildi ve katılanlara Milas’ta 60 saat ihracat eğitimi verildi. Berlin’de ise Milas’ta alınan teorik bilgilerin uygulamaları tanıtıldı. Bizce başarılı bir eğitim süreci oldu. Umarız bu eğitim sürecinde edinilen bilgiler uygulamaya geçirilir ve Milas’ın ürünü dünya pazarlarında kendisine yer bulur. MİTSO olarak bundan sonra da bu tür eğitsel çalışmalarımız, kurslarımız olacak. Fakat her çalışmamız mutlaka Milas’ta kaliteli üretimin arttırılması ve ihracata yöneltilmesini hedef alacak” dedi.