DOLAR
33,0104
EURO
36,0243
ALTIN
2.579,53
BIST
11.064,85


MİTSO’NUN ÇOK ÖZEL KONUKLARI

MİTSO’NUN ÇOK ÖZEL KONUKLARI
26.08.2014 10:20
0
A+
A-

M. Önol Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi MİTSO’ya konuk oldu.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası; T.C. Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, M. Önol Karadaveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bakımı yapılan ve rehabilitasyonu sürdürülen bireylerini konuk etti. Merkezde bakımları sürdürülmekte olanlardan gelebilecek durumda olan 51 birey, öğretmenlerinin eşliğinde MİTSO’da ağırlandılar. MİTSO lokalinde konuk edilen Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinin sakinlerine önce akşam yemekleri ikram edildi. Ardından müzik eşliğinde gönüllerince dans edip oyunlar oynayan MİTSO’nun konukları kendilerine böylesine sıradışı bir gün yaşatan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Başkan Yardımcısı Turgay Ertuğrul, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Koray Türkoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Halil İbrahim Gülen ile Oda Genel Sekreteri Kazım Sarıoğlu’na kendilerinin yaptığı ve rengarenk resimlerle süsledikleri tabaklar armağan ettiler. MİTSO yöneticileri de konuklarına içinde birer çift ayakkabı ve çeşitli oyuncaklar bulunan armağan paketleri verdiler.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, M. Ö. Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kalmakta olan bireyleri konuk etmekten çok büyük bir mutluluk duyduklarını belirterek “Bu öneriyi bize Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Turgay Ertuğrul getirdiğinde hepimiz heyecanlandık. Gidip kendilerini davet ettik. Odamızın lokalinde kendilerini misafir ettik. Onların maddi şeylerden önce manevi desteğe çok büyük ihtiyaçları olduğunu gördük. Hepimiz çok duygulandık. Onları birkaç saatliğine olsa da mutlu olduklarını görmekten bizler de çok büyük mutluluk duyduk” dedi. Zaman zaman konuk çocuklarla oyunlar da oynayan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer bundan sonra düzenli olarak bu etkinliği sürdüreceklerini belirterek “Hiç değilse ayda bir kez onları yine misafir edeceğiz. Yine onlarla birlikte yemekler yiyip, danslar edip, oyunlar oynayacağız. Onların gözlerinde mutluluk ışıltılarını görmek bizleri çok sevindirdi. Bunun arkasını mutlaka getireceğiz” diye konuştu.

Projenin ilk önerisini yapan MİTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Turgay Ertuğrul ise Ö.K. Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi bireylerini konuk etmekten çok etkilendiğini ve çok duygulandığını belirterek “Onların sevgiye, ilgiye ihtiyacı var. Yoksa birkaç hediyenin bir anlamı yok. Konuştuğum bir çocuğa bir ihtiyacı olup olmadığını sorduğumda bana; beni unutma, dedi. Yanıma gel, dedi. Çok duygulandım. Onların eksiği maddiyat değil. Sevgi bekliyorlar, ilgi bekliyorlar. En büyük eksikleri sevgi. Biz de bundan sonra onlara elimizden geldiğince bu sevgiyi ve ilgiyi verebilmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bunu hem bireysel olarak yapacağız hem de kurumsal olarak yapacağız. Çeşitli yerlere zaten yardımlar yapıyoruz. Onlara da yapmalıyız” dedi.

MİTSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Koray Türkoğlu da ziyaretten çok duygulandığını belirterek “Onlar için bir aile ortamı yaratabilmek çok önemli ve çok güzeldi. Olması gereken de bence buydu. Kendileri duygulandılar, bizleri duygulandırdılar. Yani bu tarif edilebilecek gibi bir şey değildi. Bu tür ziyaretlerin ve misafir etmelerin her zaman rutin olarak devam etmesi gerekiyor. Onları unutmamalıyız. Hep ilgi bekliyorlar. Zaman zaman onlara bazı insanlar gitmişler fakat sonra uzaklaşmışlar. Misafirlerimizle konuştuğumuzda böyle olmasını istemiyorlar. Unutulmak istemiyorlar. Biz de bundan sonra onları her zaman arayacağız. Onları unutmayacağız” dedi.

MİTSO Yönetim Kurulu Üyesi Halil İbrahim Gülen de duygularını şöyle ifade etti:

“Ben Milasspor başkanıyken de böyle bir şey yapmak istemiştim fakat o günkü koşullarda bunu yapamamıştık. İçimde bir ukte olarak kalmıştı. Açıkçası çok mutlu oldum. Keşke emeklerimiz hep böyle yerlere gitse. Bundan sonra da bu güzelliği sürdürmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız”.

T.C. Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı M. Ö.  Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bakımı ve rehabilitasyonu yapılmakta olan ve yaşları 9 – 60 arasında değişen 46’sı bayan, 51 birey kalıyor. Burada kalmakta olan 5 erkek bireyin ise yaşları ise 13’ün altında bulunuyor. Öte yandan M. Ö. Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde 1 öğretmen, 2 hemşire, 2 veri hazırlama görevlisi ve aynı zamanda kurumun müdürlü de olan 1 sosyal çalışma uzmanı görev yapıyor.

T.C. Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı M. Ö.  Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin Hemşiresi ve Müdür Vekili Hülya Baltutan, merkezde kalmakta olan bireylere günlük bakımlarının yanı sıra beden eğitimi, drama, el sanatları gibi eğitimler de verdiklerini ayrıca zaman zaman topluca geziye, sinemaya, zaman zaman denize götürdüklerini anlattı. Merkezde kalan bireylerin en çok ziyaret edilmekten hoşlandıklarını ve ziyaret edilmeyi beklediklerini söyledi. Merkeze zaman zaman ziyarete gelenler olduğunu, asker eşlerinin sık sık geldiğini ve bundan da kurumda kalmakta olanların son derece mutlu olduklarını ve her zaman ziyaret edilmek istediklerini ifade ederek “Ancak sık sık gelenler bir daha gelmez olunca merkezimizdeki bireylerimiz son derece üzülüyorlar. İçlerine kapanıyorlar. Kurumumuzu herkes ziyaret edebilir. Bireysel olarak da, gruplar olarak da gelebilirler. Ziyarete gelenler olduğunda bireylerimiz son derece mutlu oluyorlar, uysallaşıyorlar, daha kolay uyum gösteriyorlar” dedi.

 

IMG_2739  IMG_2771

IMG_2800  IMG_2795 IMG_2802

IMG_2799 IMG_2744

IMG_2790 IMG_2792 IMG_2797  IMG_2780  IMG_2789 IMG_2794