DOLAR
32,5696
EURO
34,9113
ALTIN
2.423,36
BIST
9.722,09


İŞYERLERİNİN TEHLİKE SINIFLARINA İTİRAZLAR OCAK AYINDA DEĞERLENDİRİLECEK

İŞYERLERİNİN TEHLİKE SINIFLARINA İTİRAZLAR OCAK AYINDA DEĞERLENDİRİLECEK
20.08.2014 16:15
0
A+
A-

*İşyerlerinin tehlike sınıfına yapılacak itirazların Ocak ayında yapılacak komisyon toplantısından en az bir ay önce yapılmış ve kayda alınmış olması gerekiyor.

*İtirazlar, üst işveren kuruluşlarına yapılabiliyor.

*İtirazın  değerlendirmeye alınması için işyeri / sektör temsilcisinin mutlaka konuyla ilgili olarak Bakanlıkta yapılacak toplantıya alınması gerekiyor.

*MİTSO, işyerlerinin tehlike sınıflarının belirlenmesinin alınacak önlemler veya cezai durumlarda çok büyük önem taşıdığını vurgulayarak itiraz etmeyi düşünen üyelerinin Aralık ayına kadar mutlaka itiraz başvurusunu yapmaları gerektiğini hatırlattı.

İş Sağlığı ve Güvenliğine ilişkin işyerlerinin tehlike sınıflandırılmasına yapılacak itirazlar için düzenlenme getirildi. İşyerlerinin tehlike sınıfına yapılacak itirazların yöntemi ve değerlendirilmeye alınmasıyla ilgili olarak yapılan düzenlemeye ilişkin TOBB tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

TOBB tarafından yapılan açıklamaya göre, işyerlerinin tehlike sınıflandırılmasına yapılacak itirazlar için öncelikle başvuru formunun eksiksiz olarak doldurularak başvuru sahibinin bağlı olduğu TOBB, TİSK, KESK, Kamu-İş… gibi üst işveren kuruluşlarına verilmesi gerekiyor. Açıklamada ayrıca, işyeri /sektör temsilcisinin itirazla ilgili bakanlıkta yapılacak toplantıya mutlaka katılmasının gerektiği de belirtilirken tehlike sınıfına yapılan itirazın değerlendirileceği Ocak ayındaki toplantıya, işyeri / sektör temsilcisinin katılmaması durumunda itiraz değerlendirmeye alınmayacağı vurgulanıyor.

Açıklamada belirtildiğine göre; İşyeri Tehlike Sınıfına Yapılan İtirazların Değerlendirilmesi Prosedürü gereğince her yıl Ocak ayında yapılacak değerlendirme toplantısı tarihinden bir ay önce yapılmayan başvurular da değerlendirmeye alınmayacak ancak toplantı tarihinden 30 gün öncesine kadar gönderilen ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın evrak kayıt biriminde kayda alınmış başvurular değerlendirmeye alınacak.

Yapılan açıklamaya göre; İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliği gereğince TOBB’nin de üyesi bulunduğu iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin işyeri tehlike sınıflarının belirlenmesinde görevli Komisyonun Mart ayında bir toplantı yaptı. Yapılan toplantıda,  komisyonun çalışmalarının hızlı, etkin ve verimli sürdürülebilmesini sağlamak amacıyla “İşyeri Tehlike Sınıfına Yapılan İtirazların Değerlendirilmesi Prosedürü” imzalandığı hatırlatılarak prosedür gereği itirazların her yılın ocak ayında değerlendirileceği bildirildi. TOBB’nin konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“İşyeri Tehlike Sınıfına Yapılan İtirazların Değerlendirilmesi Prosedürü prosedürü gereğince komisyon her yıl ocak ayında toplanacaktır. İşyerleri tehlike sınıfına ilişkin itirazı taleplerini tehlike sınıfı değişikliğine ilişkin başvuru formunu eksiksiz olarak doldurularak bağlı oldukları üst işveren kuruluşları (TOBB, TISK, TESK,- Kamu-lş) aracılığı ile yapacaklardır. Formda ilgili alanda ismi bildirilmiş olan itiraz sahibi işyeri/sektör temsilcisinin Bakanlıkta yapılacak toplantıya mutlaka katılması gerekmektedir. Temsilcinin katılmaması halinde talep değerlendirilmeye alınmayacaktır. Toplantı tarihinden en geç 30 gün öncesine kadar gönderilen ve ÇSGB evrak biriminde kayda alınmış başvurular toplantı gündemine alınacaktır. Bu itibarla iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tehlike sınıflarına yapılacak itirazların, http://www.tobb.org.tr/MaliveSosyalPolitikalar  adresinde de yer alan prosedür çerçevesinde ekli form doldurularak odamız vasıtası ile TOBB’ne iletilmesi gerekmektedir.”

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, işyerlerinin tehlike sınıflandırılmasının işyerlerinde uygulanacak güvenlik önlemleri açısından büyük önem taşıdığını vurgulayarak “İşyerlerinin güvenlik düzeyinin belirlenmesi hem alınacak önlemler açısından çok büyük bir önem arzediyor, hem de alınmayan önlemler için uygulanacak cezalarda çok büyük farklar oluşturuyor. Bu nedenle ilgili üyelerimizin işyerlerinin tehlike durumlarını değerlendirerek eğer itiraz etmelerini gerektiren bir durum varsa bir an önce ilgili yönetmelik gereğince TOBB’ye itiraz etmeleri gerekiyor. İtirazların kesinlikle Ocak ayında yapılacak değerlendirme toplantısından bir ay önce yapılmış olması zorunluluğu var. Bu nedenle itirazı düşünen üyelerimizin Aralık ayına kadar itiraz başvurularını yapmaları gerekiyor” dedi.