DOLAR
32,5684
EURO
34,9408
ALTIN
2.418,72
BIST
10.391,89


TARIM VE ORMAN BAKANI PAKDEMİRLİ VE TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU 365 ODA VE BORSA BAŞKANIYLA VİDEO KONFERANSTA BULUŞTU

TARIM VE ORMAN BAKANI PAKDEMİRLİ VE TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU 365 ODA VE BORSA BAŞKANIYLA VİDEO KONFERANSTA BULUŞTU
04.06.2020 11:28
0
A+
A-

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, birliğe bağla 365 oda ve borsa başkanıyla video konferans yöntemiyle toplantı yaptı. Video konferansta konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Bakan Pakdemirli’nin Kovid-19 salgınının başladığı ilk günden itibaren TOBB ile devamlı istişare halinde olduğunu söyledi. Bakan Pakdemirli de konuşmasında salgın sürecinde sürdürülebilir üretim ve gıda arz – talep dengesi açısından küçük aile işletmelerinin varlığıyla, lisanslı depoculuğun öneminin bir kez daha hissedildiğini ifade etti.

            Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile birliğe bağlı 365 oda ve borsa başkanıyla birlikte MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de konferansı izledi. Video konferansta, Bakan Pakdemirli’nin salgın sürecinde sürekli TOBB ile devamlı istişare halinde olduğunu ifade etti ve “Ortak akla verdiğiniz önem, vizyonunuz ve sergilediğiniz bu dinamik çalışma tarzı, bize moral ve şevk verdi” dedi. Hisarcıklıoğlu konuşmasında salgın sürecinde tarım kredilerinin faizsiz ertelendiğini, üreticilerin ayakta kalmaları için destekleme ödemelerinin erkene çekildiğini ve geleneksel şekilde hayvansal, bitkisel üretim yapan işletmelere faizsiz kredi temin edildiğini, lisanslı depoların 2020’de süresi dolan lisanslarının 1 yıl daha uzatıldığını anlatarak Bakan Pakdemirli’ye teşekkür etti. Hisarcıklıoğlu salgın sürecinde Bakanlığın TOBB ile birlikte 2 önemli projeyi de hayata geçirdiğini belirterek “Önce Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) projesini ülkemize kazadırdık. Sona da giderek büyüyen bir soruna dönüşen gıda kaybını ve israfını önlemek üzere harekete geçtik. Gıdanı Koru Kapmanyası’nı başlattık” dedi.

            Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli de konuşmasında tarım ve orman alanında verilen destekleri anlattı ve “Son 18 yılda, 310 milyar lira tarımsal destek verdik. Tarımsal hasılatımızı 7.5 kat arttırarak 275 milyar liraya çıkardık. 585 baraj inşa ettik. 6.6 milyon hektar araziyi sulamaya açtık. 4.6 milyar fidanı toprakla buluşturduk. Tohumluk üretimimizi 8 kat, tohumluk ihracatımızı 10 kat arttırdık… Büyükbaş hayvan varlığımızı yüzde 80, küçükbaş hayvan varlığımızı yüzde 51 arttırdık. Süt üretimimizi de yüzde 173 yükselttik. Ayrıca 18 milyar dolarlık tarımsal ihracatımız ve 5.3 milyar dolarlık dış ticaret fazlamız ile tarımda net ihracatçı konumuna geldik. İhracatımızı nasıl 2, 3, 10 katına çıkartırı, onun altyapısını ve çalışmalarını yapıyoruz” dedi.

REŞİT ÖZER : “TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

            Öte yandan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte aralarında MİTSO’nun da olduğu 365 oda ve borsa başkanının izlediği video konferans için MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Bakan Pakdemirli ile TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na düzenledikleri video konferans ve burada paylaştıkları bilgiler için teşekkür etti.