DOLAR
33,0825
EURO
36,0542
ALTIN
2.560,68
BIST
11.064,85


Türk ve Yunan İşadamlarının Ortak Çağrısı

Türk ve Yunan İşadamlarının Ortak Çağrısı
06.08.2013 17:36
0
A+
A-

* Yunanistan’ın Sakız Adası Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Türkçe olarak hazırlatılan Sakız Adası Rehberi’nin tanıtımı İzmir Ticaret Odası’nda yapıldı.
* Tanıtım toplantısında Türk ve Yunan işadamları çeşitli iş görüşmelerinde bulunurlarken iki taraf arasındaki ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkartılması ve mavi pasaportlara vizenin kaldırılması istendi.
* Toplantıda MİTSO’yu temsil eden Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna ile Başkan Yardımcısı Hüseyin Mat, Alaşehir Ticaret ve Sanayi Odası ve Ayvalık Ticaret Odası yöneticileriyle birlikte Yunan işadamlarıyla iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi için görüşmeler yaptılar.

Sakız Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlatılan Türkçe Sakız Rehberi’nin tanıtımı ve Yunanistan’ın Sakız Adası ile Kardista bölgelerinden gelen Yunan işadamı heyetleriyle Ege Bölgesinden bazı oda yöneticilerinin iki taraf arasındaki işbirliği ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla İzmir’de bir toplantı yapıldı. İzmir Ticaret Odası ve Sakız Adası Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen toplantı İzTO Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Yunanlı ve Türk işadamları büyük ilgi gösterdi. Toplantıda MİTSO’yu Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna ile Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Mat temsil etti. Tuna ve Mat, toplantının ardından Alaşehir Ticaret ve Sanayi Odası ile Ayvalık Ticaret Odası Yöneticileri ile bir araya gelerek Yunan işadamlarıyla işbirliği görüşmeleri gerçekleştirdiler.
Toplantının açılışında konuşan İzTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Sakızlı işadamlarının Türkçe olarak bastırılan Sakız Adası Rehberiyle birlikte, Sakız’ı ve Sakız iş dünyasını anlatmayı hedeflediklerini belirterek, “Özellikle yeşil pasaporta vizenin kaldırılmasının ardından Sakız, Türklerin en fazla ilgi gösterdiği adaların başında geliyor. Bu Türkçe rehber, sadece başlangıç. Restoranlarınızda Türkçe menü de koyun, Gümrükte Türkçe bilen personel bulundurun” dedi. Demirtaş iki ülke arısındaki ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtirken Yunan tarafı da bu hedefin gerçekleştirilebilir bir hedef olduğunu ve ayrıca Türklere yönelik mavi pasaportlara vize uygulanmasının kaldırılmasını istediklerini söylediler.

VİZESİZ SEYAHAT İÇİN SONUNA KADAR MÜCADELE Ege’deki psikolojik bariyerlerin gelişen ilişkiler sonucunda ortadan kalktığını belirten Demirtaş, sıranın fiziksek bariyerleri kaldırmaya geldiğini belirterek, bu sorunların başında da vize sorununun geldiğini söyledi. Demirtaş, “Yunanistan diğer AB ülkelerinin aksine yeşil pasaporta da vize istiyordu. Mayıs’ta Başbakanların kararıyla Temmuz’dan itibaren Yunanistan’a yeşil pasaportlarla vizesiz girilmeye başlandı. Adaların çarşıları, otelleri, Atina Türklerle doldu. Bugün sizlerin de en az bizler kadar vizelerin kaldırılması konusunu desteklediğini çok iyi biliyorum. Türk vatandaşlarından Yunanistan’a 1 ile 3 gün olan girişlerinde vize uygulaması kaldırılıncaya kadar ortak mücadelemizi sürdürmeliyiz” diye konuştu.
ORTAKLIK VE İŞ İÇİN YARDIMA HAZIRIZ Avrupa’nın pek çok ülkesinin ekonomik olarak zor günler geçirdiğine dikkat çeken Demirtaş, krizlerin her zaman fırsatlar doğurduğunu belirterek “Bugün yaklaşık 60 Yunan firması çok sayıda Türk firmasıyla ikili görüşmeler gerçekleştirecek. Firmaların çoğu turizm sektöründe. Umarım ki Türk acentelerimizle birlikte artık Ege’yi dünyada ortaklaşa pazarlayacakları paket programlar oluştururlar” dedi. Türkiye’deki 350 Yunanlı firmanın 40 tanesinin İzTO üyesi olduğunu ve bu sayıyı arttırmak istediklerini kaydeden Demirtaş, daha çok Yunanlı firmanın İzmir’e ve Türkiye’ye yatırım yapmasını istediklerini söyledi.

HEDEF 10 MİLYAR DOLAR İki ülke arasında 1992 yılında 243 milyon dolar olan ticaret hacminin 2008 yılında 4 milyar seviyesine yaklaştığını belirten Demirtaş, kriz nedeniyle daha sonra bu rakamda doğal bir düşüş yaşandığını söyledi. Demirtaş, “Ancak karşılıklı ticarette de daha yolun yarısında bile değiliz, değerlendiremediğimiz büyük potansiyelimiz var. Ticaretteki engeller kalkarsa potansiyelimiz 10 milyar dolar. Bu noktada Kasimatis’e büyük görev düşüyor. Hedefe ulaşmak için destek olmalı” diye konuştu. Yüzyıllardır iki ulusun bu coğrafyada yan yana, iç içe birlikte yaşadığını hatırlatan Demirtaş “Ege Denizi’nde savaş uçakları yerine martıların, balıkçı teknelerinin ve yolcu uçaklarının seslerini duymak istiyoruz” dedi. Demirtaş, yıllardır sürdürdükleri ”Ege’de Savaş Uçakları Uçmasın” kampanyasını sürdüreceklerini sözlerine ekledi.
UÇAKLAR KORKUTMUYOR Sakız Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Andonis Zannikos da adanın tanıtımı için ilk defa bu şekilde Türkçe bir rehber hazırladıklarını belirterek rehberde ada ile ilgili her türlü bilginin yer aldığını söyledi. 10 yıl önce İzTO’da katıldığı bir toplantıda “Ticaretin geçmediği sınırları askerler” geçer dediğini ifade eden Zannikos, “Bugün ise artık sınırlarımızı ticaret geçiyor. Bunu dostum Demirtaş ile birlikte başardık kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır” dedi. Türk vatandaşlarına yeşil pasaportta vizenin kalkmasının çok faydalı olduğunu ve bunu ekonomide yaşadıklarını belirten Zannikos, “Şimdi sıra mavi pasaportta. Diğer pasaportlara vizenin kaldırılması için de elimden gelen çabayı sarf edeceğim. Türk uçaklarının üzerimizden uçması bile bizi korkutmuyor. Uçakların uçması sizin bileceğiniz iş, benzin harcıyorsunuz, bizi ilgilendirmiyor. Biz ileriye bakıp çeşitli ortaklıklar yapmalıyız. Daha fazla çalışmalıyız ve sorunların çözümü için baskı yapmalıyız Biz işadamları olarak artık dünyanın bir mahalle olduğunu düşünüyoruz. Komşumuzda bir sorun olursa bizde de olur. Komşular birbirine yardımcı olur, destek olur” dedi.
Sakız Belediye Başkanı Polidoros Lambrinoudis de Sakız’ın yeni internet sitesinde ilk defa Türkçe bilgilerin yer aldığı bir bölüm açtıklarını ifade etti. Mavi pasaporta vizenin kalkması için birlikte hareket etmeleri gerektiğini belirten Lambrinoudis, “Yeşil pasaporta vizenin kalkmasını nasıl sağladıysak bunu da başaracağımıza inanıyorum” dedi.
Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Hara Skolarikou, son yıllarda Türkiye ile Yunanistan’ın yakınlaşma fırsatı yakaladığını ifade etti. Skolarikou, “İki ülke arasındaki yakınlaşma halklar tarafından başlatıldı. Şu anda vize uygulaması her iki ülke için de engel oluşturuyor. Vize sorununu çözmeye çalışıyoruz” dedi.
10 MİLYAR DOLAR GERÇEKÇİ BİR HEDEF
Yunanistan Odalar Birliği Başkanı Yorgos Kasimatis ise iki ülke ilişkilerinin gelişimi için gösterdiği çabalar nedeniyle İzTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’a teşekkür ederken, “Yaptıklarınızı bir Odalar Birliği başkanı bile yapamazdı” dedi. Yeşil pasaporta vizenin kaldırılmasının çok önemli bir adım olduğunu belirten Kasimatis, “Şimdi ikinci adım mavi pasaporta vizenin kaldırılması. Ama bu sorun ikili ilişkilerle çözülemez. Avrupa Birliği var. Bunun değişmesi için Schengen Antlaşmasının değişmesi lazım. Bunun için Yunanistan Dışişleri Bakanlığı bir teklif hazırladı. Brüksel’den anlaşmanın değişeceği bilgileri geliyor. O bilgi gelir gelmez hemen bu teklif sunulacak” diye konuştu. Demirtaş’ın iki ülke ticareti için belirlediği 10 milyar dolar hedefinin son derece gerçekçi bir hedef olduğunu belirten Kasimatis, iki tarafta da bu hedef için istek olduğunu söyledi. Türkiye’deki Yunanistan yatırımlarının 6 milyar doları aştığına dikkat çeken Kasimatis, şöyle konuştu:
“Taşımacılık konusunda da işbirliği yapabiliriz. Türkiye’nin çok güçlü bir kara nakliye filosu var, Yunanistan’ın da deniz filosu var. Dünyanın en büyük lojistik işbirliği yapılabilir. Selanik -İzmir bağlantısı yapılabilir. Türkiye kalkınmasının dinamizmini Avrupa’ya taşımak istiyor. Bunun için aradığı kapı da Yunanistan. Fırsatları değerlendirelim, eskisi gibi ellerimizi bağlayarak beklemeyelim.”
İZMİR – SAKIZ – MİDİLLİ – SELANİK HATTI Toplantının ardından Türk ve Yunan işadamları ikili görüşmeler gerçekleştirirken Türk ve Yunan Oda Başkanları önümüzdeki dönemin yol haritasını çıkartmak amacıyla düzenlenen toplantıda bir araya geldi. İzTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş iki ülke arasındaki vize engelinin kalkması halinde ticaretin katlanarak artacağını söyledi. Demirtaş, “İzmir’den Çeşme’ye oradan da hep birlikte Sakız’a geçmeyi planlıyoruz. İki ülke Başbakanlarının da Çeşme – Sakız arasında Türk ve Yunan Bayraklı gemilerin oluşturacağı barış zincirini selamlayarak Sakız’a geçmelerini istiyoruz. Bunun için çalışmalarımız sürüyor” dedi.
Sakız Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Andonis Zannikos da Sakız’a gelen pek çok Yunanlı geminin boş döndüğünü belirterek; Demirtaş’a “Yunanlı armatörleri İzmir’e davet edin. Bu deniz pazarını nasıl birlikte paylaşacağımızı konuşalım. Bunun geçmişe nazaran zor durumda olan Yunanlı armatörlere de faydası olacaktır” dedi. Yunanistan Odalar Birliği Başkanı Yorgos Kasimatis ise İzmir – Sakız – Midilli – Selanik arasında bir deniz bağlantısı kurulabileceğini belirterek, “Bu yolla hem İzmir hem adalar birbirine bağlanacak. Aynı zamanda İzmir’den Selanik’e kadar mal taşımacılığı yapılacak. Oradan otoyol ile Balkanlara da hızlı bir bağlantı yapılabilir” dedi. Toplantıda ayrıca Yunan adalarında gıda laboratuarı olmaması nedeniyle Türkiye’den yaş sebze meyve ürünlerinin ihraç edilemediğini ve her iki tarafın da mağdur edildiği belirtilirken Kuzey Ege Bölgesi Vali Yardımcısı Litsa Liku da Midilli’de bir laboratuar kurulması konusunda çalışma yapacaklarını söyledi.
ENVER TUNA : “TÜRK YUNAN BARIŞI İKİ ÜLKENİN DE YARARINA”
İzmir Ticaret Odası ile Sakız Ticaret ve Sanayi Odası’nın birlikte düzenledikleri Sakız Adasının Türkçe tanıtım rehberinin tanıtımı toplantısında MİTSO’yu temsil eden Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna “İzmir’de Türk – Yunan barışında çok önemli bir mesaj niteliğinde yararlı bir toplantı gerçekleşti. Bu toplantıda her iki tarafın işadamları da barışın iki ülkenin de yararına olduğunu içtenlikle dile getirdiler. Dilerim, Türk ve Yunan işadamlarının dile getirdikleri barış mesajı iki tarafın politikacıları tarafından iyi bir şekilde alınır ve öncelikle vizeler kaldırılır. Bu arada toplantıda fırsat buldukça Yunan işadamlarına biz de Milas yöresinin özelliklerini ve ürünlerini anlattık” diye konuştu.