DOLAR
32,5104
EURO
34,5920
ALTIN
2.492,59
BIST
9.548,09


MİTSOnun konuğu olan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Kavranoğlu: MİLAS OSB, ÖRNEK BİR YER OLSUN

MİTSOnun konuğu olan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Kavranoğlu: MİLAS OSB, ÖRNEK BİR YER OLSUN
06.08.2013 17:41
0
A+
A-

*Prof. Dr. Kavranoğlu, Milas OSB’nin uzun süredir sürüncemede kalan altyapı projelendirme işi için Ankara’daki yetkililere talimat vererek bu sorunun çok kısa bir sürede çözümlenmesini istedi.
*Prof. Dr. Kavranoğlu zeytinyağı tesislerinde de incelemelerde bulunarak “Gördüğüm kadarıyla zeytin ve zeytinyağı çok ihmal edilmiş” dedi. Kavranoğlu süpermarketlerde markalaşmış yöre ürünlerinin pazarlanması için girişimde bulunacağını bildirdi.
*Balıkçılık tesislerini de ziyaret eden Prof. Dr. Kavranoğlu balıkçılara her türlü desteğin verileceğini söyledi.
Fizikçilerin katıldığı bilimsel bir toplantı için Bodrum’a gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Kavranoğlu, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna’nın daveti üzerine Milas’ı ziyaret etti. MİTSO Yönetiminin yanı sıra Milas Kaymakamı M. Bahattin Atçı ve Belediye Başkanı Muhammet Tokat tarafından MİTSO’da karşılanan Prof. Dr. Kavranoğlu yöremiz hakkında önemli mesajlar verdi. Milas yöresinin cennet gibi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kavranoğlu Milas OSB’nin çevreye örnek olacak bir tesis olmasını istedi.
Muğla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürü Haydar Ökten ile MİTSO’ya gelen Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, Kaymakam M. Bahattin Atçı, Belediye Başkanı Muhammet Tokat, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna ve MİTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muzaffer Atıcı ve Hüseyin Mat ile Yönetim Kurulu Üyeleri Cuma Bozkurt ve Mehmet Yiğit ile bir süre sohbet ederek yöre hakkında bilgiler edindi. Ardından MİTSO Toplantı Salonunda Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna tarafından Bakan Yardımcısı Kavranoğlu’na Milas OSB hakkında bir brifing sunuldu. Enver Tuna, OSB’nin altyapı projelendirme ihalesinin üç aylık bir süre kapsamasına karşın aradan geçen bir yılı aşkın süredir projelendirme işinin henüz bitirilemediğinden yakındı. Bunun üzerine Ankara’da ilgili daire başkanlığını telefonla arayan Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Kavranoğlu projelendirme işinin çabuklaştırılmasını, gerekirse işi üstlenen firmanın sözleşmesinin iptal edilerek yeniden ihaleye çıkılmasını ve bir an önce bu sorunun çözümlenmesi talimatını verdi.

Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu “Burası çok güzel, cennet gibi bir yer. OSB konusunda bir an önce harekete geçilmesi lazım. OSB bir an önce tamamlanmalı. Burası çevre için örnek bir tesis olmalı” dedi. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna, Milas OSB’ye demiryolu ve doğalgaz bağlantısı istediklerini belirtince Bakan Yardımcısı Kavranoğlu bu konuda Ankara’da her türlü desteği vereceğini söyledi.
Daha sonra MİTSO Yöneticileri ile birlikte Ağaçlıhöyük Köyünde Ali Osman Menteşe’nin çiftliğini ziyaret eden zeytinyağı tesisini gezen Bakan Yardımcısı Kavranoğlu, Menteşe’nin ikram ettiği Milas zeytini ve zeytinyağını çok beğendi. Kendisinin de sürekli zeytinyağı yediğini ve şu anda evinde en az 100 kg. zeytinyağı bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Kavranoğlu zeytinciliğin sorunları hakkında A.Osman Menteşe tarafından yapılan açıklamaları ilgiyle dinledikten sonra “Görülüyor ki, zeytincilik çok uzun zamandır ihmal edilmiş, sahipsiz kalmış. Bundan sonra ilgi göstermek lazım. Bunun için ne gerekiyorsa yapalım” dedi. Bakan Yardımcısı Kavranoğlu, Muğla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürü Haydar Ökten’e Halk Eğitimi Merkezi ve belediyelerle ilişkiye geçerek üreticilerin kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretimi konusunda bilinçlendirilmesi için kurslar açılmasını, eğitim çalışmaları yapılması talimatını verdi. A.Osman Menteşe’yi de zeytin ve zeytinyağı konusunda gösterdiği çaba nedeniyle kutlayan Bakan Yardımcısı Kavranoğlu “Sizi tebrik ediyorum, çok güzel bir iş yapıyorsunuz” dedi.
Kılıç Holding’i sahibi Orhan Kılıç’ı da ziyaret eden ve tesiste incelemelerde bulunan Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu balıkçılık sektörüne her türlü desteği vereceklerini söyledi. Orhan Kılıç’ın sektörün sorunları ve beklentileri konusundaki açıklamalarını ilgiyle dinleyen Kavranoğlu Türkiye’nin şu anda 130 milyar dolar ihracat yapmakta olduğunu, 2023’te hedefin 500 milyar dolarlık ihracat yapmak olduğunu belirterek “Bu konuda sizlere çok iş düşüyor. Biz sizlere elimizden gelen her desteği sağlayacağız” diye konuştu.
Daha sonra MİTSO yöneticileriyle birlikte toprak havuzlardaki balık üretim tesislerine geçen Bakan Yardımcısı Kavranoğlu, Milas İç Su Ürünleri Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cengiz Atilla ve İkinci Başkanı Mehmet Yiğit’ten bu sektördeki sorunlar ve beklentiler hakkında bilgi aldı. Toprak havuzlardaki balık üretiminin geliştirilmesi için destek vaat eden Bakan Yardımcısı Kavranoğlu sektörde yaşanmakta olan yer altı sularından Özel İdare tarafından harç alınması ve enerji fiyatlarının yüksekliği gibi sorunların aşılması için destek sözü verdi.
MİTSO Yöneticileri ile birlikte Zeybekler Zeytinyağı Fabrikası’nı da gezen Bakan Yardımcısı Kavranoğlu burada Fabrika Yöneticisi Cemil Zeybek’ten sektörde karşılaşılan sorunları dinledi. Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Kavranoğlu, markalaşmış yerel ürünlerin süper marketlerin raflarında yer alması için destek vereceğini bildirdi. Konuyla ilgili olarak KOSGEP Başkanını telefonla arayan Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Kavranoğlu gerekirse süper marketlere bu konuda baskı yapılmasını istedi.
Ziyaretlerin ardından MİTSO Yöneticileriyle birlikte oda lokalinde akşam yemeği yiyen Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Kavranoğlu Milas’ta gördüğü ilgi nedeniyle Başta Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna olmak üzere oda yöneticilerine teşekkür etti. Milas gezisinin kendisi için çok öğretici ve yararlı geçtiğini anlatan Prof. Dr. Kavranoğlu başta Milas OSB olmak üzere her konuda MİTSO’ya destek olacağını bildirdi.
MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. DR. Davut Kavranoğlu’nu Milas’ta konuk etmekten memnun olduklarını belirterek “Kendileri fizik bilimcilerin bir toplantısı için Bodrum’a gelmişlerdi. Biz de kendilerini ilçemize davet ettik. Yöremizdeki en önemli üretim ve ihracat potansiyelimiz olan zeytin ve zeytinyağı ile kültür balıkçılığı tesislerini gezdirdik. Milas OSB ile ilgili son durumu aktardık. Kendileri bu sorunlarımıza çok büyük bir ilgi gösterdi ve bize her konuda destek sözü verdi” diye konuştu.