DOLAR
32,8977
EURO
35,8422
ALTIN
2.530,70
BIST
11.172,75


MİTSO SÜMER HOLDİNGE BAŞVURDU; “MİLAS HALILARININ COĞRAFİ İŞARET HAKLARINI DEVRALMAK İSTİYORUZ”

MİTSO SÜMER HOLDİNGE BAŞVURDU;  “MİLAS HALILARININ COĞRAFİ İŞARET HAKLARINI DEVRALMAK İSTİYORUZ”
23.05.2017 17:29
0
A+
A-

*MİTSO, tasfiye sürecindeki Sümer Holding’in elinde bulunan Milas halılarının coğrafi işaret patent haklarını devralmak için yazılı başvuruda bulundu.

Bir süre önce Milas zeytinyağının coğrafi işaret tescilini alan Milas Ticaret ve Sanayi Odası şimdi de Sümer Holding’in elinde bulunan Milas halılarının coğrafi işaret haklarını devralmak üzere başvuruda bulundu. TOBB’nin 73’üncü Genel Kurulu için Ankara’da bulunan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, tasfiye sürecindeki Sümer Holding’in yönetim kurulu başkanlığını ziyaret ederek MİTSO adına Milas halılarının coğrafi işaret haklarını devralmak için yazılı başvuru yaptı.

MİTSO, Sümer Holding’in elinde bulunan Milas halılarının coğrafi işaret tescil haklarını devralmak için başvurdu. TOBB’nin 73’üncü Genel Kurulu için Ankara’da bulunan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, tasfiye sürecindeki Sümer Holdingin Yönetim Kurulu Başkanlığını ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şükrü Doğan’a Milas halılarının coğrafi işaret haklarını devralmak için yazılı başvuruda bulundu. Sümer Holding’in tasfiye sürecinde olması nedeniyle coğrafi işaretin gerektirdiği denetimleri yapmasının mümkün olmadığını belirten Reşit Özer, “Biz Milas halılarına sahip çıkmak istiyoruz. Türkiye’nin birçok bölgesinde kötü kaliteli Milas halısı dokunuyor ve bunlar getirilip Milas’ta bile satılıyor. Bu da bizim halıcılığımıza, halı üreticilerimize zarar veriyor. Gerçek halı dokuyucusunun emeği değerini bulamazken piyasa kötü, taklit halılarla doluyor ve bunun zararını gerçek halı üreticisi çekiyor” dedi. Milas halılarının coğrafi işaret haklarını devralarak Milas halıcılığını yeniden canlandırmayı amaçladıklarını belirten Reşit Özer, “Kaliteli Milas halılarına sahip çıkıp koruyarak yüzlerce yıllık geleneksel halıcılığımızı yaşatmamız gerekiyor. Bugün tasfiye sürecinde olması nedeniyle Sümer Holding’in, yapması gereken denetimleri yapabilmesi mümkün değil. Biz MİTSO olarak bu denetimleri yapabiliriz. Milas halıcılığına sahip çıkabiliriz. Milas halıcılığının canlandırılması, istihdama da katkıda bulunacaktır” dedi.

Sümer Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şükrü Doğan da MİTSO’nun başvurusunu inceleyeceklerini ve Bakanlığın da görüşünü alarak değerlendireceklerini ifade etti.

Sümer Holding, aktif olarak faaliyette bulunmakta olduğu 1996 yılında, Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde dokunmakta olan ve yöreye özgü özelliklere sahip bulunan, aralarında Milas halılarının da olduğu 21 Türk el halısı ve 4 kilimi coğrafi işaret patentiyle tescilleyerek korumaya almıştı.

Fotoğraf : MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Ankara’da Sümer Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şükrü Doğan ile.