DOLAR
32,3565
EURO
34,4292
ALTIN
2.435,74
BIST
9.814,19


MİTSO’YA HALILARIN COĞRAFİ İŞARETİNDEN ÖNCE KİTABI GELDİ

MİTSO’YA HALILARIN COĞRAFİ İŞARETİNDEN ÖNCE KİTABI GELDİ
15.02.2018 14:18
0
A+
A-

*Milas Halılarının coğrafi işaret haklarını Sümer Holding’ten devralmaya hazırlanan MİTSO’ya halıların coğrafi işaretinden önce Kültür ve Turizm Bakanlığı  tarafından hazırlanmış kitapları geldi.

*Kitapları, Milas’ın tanınmış simalarından Halime Uçar, MİTSO’ya armağan etti.

Geçmişi yüzyıllara dayanan tarihi Milas el halılarının coğrafi işaret haklarını tasfiye sürecindeki Sümer Holding’ten devralmayı bekleyen MİTSO’ya aralarında Milas halılarının da olduğu Türk el halıları katalogları armağan edildi. Katalogları Milas’ın tanınmış simalarından Halime Uçar, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’e armağan etti.

Milas el halılarının coğrafi işaret patent haklarını tasfiye sürecindeki Sümer Holding’ten devralmak için yazılı başvuru yapan ve devir işlemleri ile ilgi kurumlar arası yazışmalar devam ederken MİTSO’nun bu girişimine ilk destek ilçenin tanınmış simalarından Halime Uçar’dan geldi. Uçar, elindeki tarihi Türk el halıları kataloglarını MİTSO’ya armağan etti. Uçar’ın armağan ettiği katalog kitaplar şunlar: Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk El Halıları katalogunun 1. ve 2. ciltlerinin İngilizce baskıları, Sanat Tarihçi ve Turist Rehberi Uğur Ayyıldız tarafından hazırlanan “Çağdaş Türk Halıları” katalog kitabının Almanca baskısı, Bazaar 54 – Türk Halıları katalogu.

Türk Halıları kataloglarını MİTSO’ya bağışlayan Halime Uçar “Sayın Başkanım; ben sizin Milas halılarının coğrafi işaretini almak için yaptığınız çalışmaları duydum. Ben de sizin bu güzel çalışmanıza böyle destek olmak istedim. Elimdeki tarihi Türk halılarının kataloglarının olduğu kitapları size bağışlıyorum. Sizin de en kısa sürede Milas halılarının coğrafi işaret hakkını Milas’a kazandıracağınıza inanıyorum ve size yolunuzda başarılar diliyorum” dedi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, halı kataloglarını MİTSO’ya bağışlayan Halime Uçar’a teşekkür ederek “Biz Milas halıcılığını yeniden canlandırmak istiyoruz. Bu amaçla öncelikle Sümer Holding’den coğrafi işaret haklarını devralmak için başvurularımızı yaptık. Şimdi Sümer Holding ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı arasındaki yazışmalar devam ediyor. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da bu konuda bizim yanımızda. Bizi destekliyor. Hatta Ankara’da beni Bakanla da görüştürdü ve Sayın Bakanımızın da sözlü desteğini almış durumdayız. Devir işlemlerinin en kısa sürede tamamlanacağını umuyorum. Sizin bu değerli kitaplarınızı MİTSO’nun kütüphanesinde koruyacağız ve yararlanmak isteyenlerin kullanımına açacağız” dedi.