DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58


MUĞLA İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ DÜZENLİYOR: ZEYTİNYAĞI KALİTE YARIŞMASI

MUĞLA İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ DÜZENLİYOR: ZEYTİNYAĞI KALİTE YARIŞMASI
12.12.2019 15:45
0
A+
A-

*Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Zeytinyağı Kalite Yarışması”na son katılım tarihi 20 Aralık 2019 Cuma.

            T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca desteklenen “Zeytinin Zeytinyağına Kayıpsız ve Kaliteli Yolculuğu” projesi kapsamında Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Zeytinyağı Kalite Yarışması” düzenlendi. Yarışmaya katılmak için eksiksiz olarak doldurulmuş katılım formu ile birlikte 2 tane 500 ml. şişe içindeki zeytinyağı örneğinin 20 Aralık 2019 Cuma günü saat 17.00’ye kadar Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne teslim edilmesi gerekiyor.

            Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, yarışmaya ülkemizde yetişen tüm zeytin çeşitleriyle katılmak mümkün olacak. Yarışmada organik sertifikası olan zeytinyağları kendi arasında ayrıca yarışacak.

            Yarışmaya katılmak isteyenlerin, ürünleri piyasada fiilen satılmakta olan tescilli marka sahibi olmaları, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca verilmiş Kayıt Belgesine sahip olmaları veya söz konusu izne sahip bir işletmede fason üretim yaptıran ya da ihraç eden üretici, yağhaneci, tüccar, sanayici, firma veya İlçe Tarım Orman Müdürlüğü’nde çiftçi kayıt sistemine girmiş ve en az 3 dekar zeytin alanına sahip üretici ya da kişilerden olmaları ve durumlarını gösterir belgeleri de başvuru sırasında teslim etmeleri veya göndermeleri gerekiyor.

            Yarışmada öncelikle, örnek zeytinyağlarının duyusal analizleri yapılacak ve başarılı olanlar kimyasal analize alınacak.  Yarışmaya katılan zeytinyağları 100 puan üzerinden değerlendirilecek ve duyusal ve kimyasal analizde 85 – 100 puan alan zeytinyağlarına altın madalya beratı, 70 – 84 puan alanlara gümüş madalya beratı ve 55 – 69 puan alanlara ise bronz madalya beratı verilecek. Yarışmada duyusal analiz sonucu en yüksek puanı almış olan altın madalyalı katılımcı, ayrıca jüri özel ödülü ile de ödüllendirilecek.

MİTSO,YARIŞMADA MİLAS ZEYTİNYAĞLARIYLA İDDİALI

            Öte yandan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milaslı zeytinyağı üreticilerini, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Zeytinyağı kalite Yarışması”na katılmaya davet etti. Reşit Özer, “MİTSO olarak aldığımız coğrafi işaretle Milas zeytinyağımız Türkiye’de ve Dünyanın en saygın yarışmalarında ödüller kazandı. Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün yarışmasında da Milas zeytinyağı hak ettiği başarılı sonuçları alacaktır. Üreticilerimizi, bu yarışmaya katılmaya davet ediyorum” diye konuştu.