DOLAR
33,0580
EURO
36,0954
ALTIN
2.571,95
BIST
11.064,85


Muğla Kent Gazetesi’nden MİTSO’ya büyük övgü;

Muğla Kent Gazetesi’nden MİTSO’ya büyük övgü;
07.11.2016 14:21
0
A+
A-

“TUTTUKLARI ALTIN OLSUN…”

*Muğla Kent Gazetesi yazarı Nejat Altonsoy büyük mağazaların raflarının yüzde 1’inin yerli markralı ürünlere tahsisi konusundaki başarısı nedeniyle MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve yönetim kurulunu överek “MİTSO’ya ödül önerisinde ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıktı…Tuttukları altın olsun” dedi.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın yerel ürün ve üreticilerin korunması amacıyla başlattığı girişimleri sonucunda 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun’un 12. maddesine, büyük mağaza ve zincir mağazaların toplam raf alanının en az yüzde 1’inin yerli ürün ve üreticilere tahsisi ile esnaf ve sanatkarlara alışveriş merkezinde en az yüzde 5 yer ayrılması ve geleneksel, kültürel veya sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri icra edenlere kiraya verilmek üzere, toplam satış alanının en az binde 3’ü oranında yer ayrılması hükmü girmişti.

6585 sayılı Perakende Ticaretin düzenlenmesi Hakkındaki Kanun ile ilgili yönetmeliğin de yayınlanmasının ardından Muğla Ticaret İl Müdürlüğü meslek odalarına yazı göndererek büyük mağaza ve zincir marketlerin raflarında yer almasını istedikleri coğrafi işaretli ürün veya yerel markalı ürünlerin bildirilmesini istemişti. Bunun üzerine MİTSO, Muğla Ticaret İl Müdürlüğü’ne Milas’ta üretilmekte olan 38 markalı ürünün adını bildirmişti.

Konuyla ilgili haberin çeşitli gazetelerin yanısıra Muğla Kent Gazetesi’nde de yer aldı. Gazetenin yazarlarından Nejat Altınsoy, konuyla ilgili yazmış olduğu köşe yazısında MİTSO’dan övgüyle söz ederek 3 Ocak 2016’da yazdığı köşe yazısında MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve yönetim kurulunun ödüllendirilmesini istediğini anlatarak “Milas Ticaret ve Sanayi Odası’ndan gelen bir ileti ile ödül önerisinde ne kadar haklı olduğumuz bir kez daha ortaya çıktı” diye yazdı. Nejat Atlınsoy yazısının devamında “Yerli, markalı ürün ve üreticinin korunması amacıyla büyük mağazaların raf alanının yüzde 10’unun tahsisini isteyen MİTSO, bu işi de başardı. MİTSO’nun isteği yasa taslağına yüzde 5, yasaya ise raf alanının yüzde 1’i olarak girdi” dedi. Altınsoy’un yazısında, MİTSO’nun Milas’taki mağazaların raf alanlarında yer alması için yasada belirtilen niteliklere uygun 38 markalı ürünü Muğla İl Ticaret Müdürlüğü’ne bildirdiği de belirtildi.

Nejat Altınsoy yazısının devamında daha sonra şunları yazdı;

“Yürürlüğe giren Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Yasasıyla MİTSO’nun önerdiği 38 ürdün büyüklü küçüklü alışveriş merkezlerinin raflarında yer alacak.

Ne diyelim;

Tuttukları altın olsun…

İfade etmek isteriz ki; Coğrafi işaretli veya markalı ürünlerin büyük mağazaların veya zincir mağazaların raflarında yer alması, alışveriş merkezlerinde esnaf ve sanatkarlarla yok olmaya yüz tutmuş meslek sahiplerine yer tahsisi yapılmasını sağlamak öyle kolay bir iş değildir

Ötesinde büyük bir başarıdır.

Bu başarının sahibi olan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve Oda yönetimi ayakta alkışlanmalıdır”

Muğla Kent Gazetesinden Nejat Altınsoy’un bu yazısının tamamını ve 03 Ocak 2016 tarihinde yazmış olduğu “Reşit Özer ve Akif Arıcan’ı ödüllendirmek” başlıklı yazısını aşağıda okuyabilirsiniz.

 

MİTSO BAŞARDI

Nejat ALTINSOY – Muğla KENT Gazetesi – 05.11.2016


Daha önce ifade etmiş, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer’i ve oda yönetimini ödüllendirmek gerek demiştik.


MİTSO Başkanı Reşit Özer ve oda yönetiminin yapımı yılan hikayesine dönen bir projeyi yeniden dirilttiğini, bununla kalmayıp iz sürdüklerini, ısrarcı olduklarını Milas Organize Sanayi Bölgesi projesini gerçekleştirdiklerini, bu nedenle ödüllendirilmeli gerektiğini ifade etmiştik.
Özer ve yönetiminin bölgesel kalkınma, istihdam yaratma ve güçlü ekonomiyi hedefleyen bir anlayışla görev yaptıklarına dikkat çekmiştik.


Milas Ticaret ve Sanayi Odası’ndan gelen bir ileti ile ödül önerisinde ne kadar haklı olduğumuz bir kez daha ortaya çıktı.


Yerli, markalı ürün ve üreticinin korunması amacıyla büyük mağazaların raf alanının yüzde 10’unun tahsisini isteyen MİTSO, bu işi de başardı.


MİTSO’nun isteği yasa taslağına yüzde 5, yasaya ise raf alanına yüzde 1’i olarak girdi.


***


Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın yerel üreticilerin korunması, markalı ürün üretiminin teşviki amacıyla büyük mağazaların toplam raf alanının yüzde 10’unun yerli ürünlere ayrılması için yapmış olduğu yazışmalar olumlu sonuç verdi.


6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Kanununda, büyük mağaza ve zincir mağazaların raf alanlarının en az yüzde 1’ine denk düşecek şekilde yerel ürünlerin bulunması hükmü de yer aldı.
Yine MİTSO’nun önerisiyle esnaf ve sanatkarlarının da korunması amacıyla alışveriş merkezlerinin toplam satış alanının en az yüzde 5’i oranında yer ayrılacak.


Kültür veya sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutmuş meslek erbablarına kiraya verilmek üzere toplam satış alanın en az binde 3’ü tahsis edilecek.


Yasanın uygulanmasına yönelik Muğla Ticaret İl Müdürlüğü, Eylül ayında meslek odalarından mağazaların raflarında yer alacak yerel ürünlerin bildirilmesi istedi.


MİTSO, Milas’taki mağazaların raflarında yer alması için yasada belirtilen niteliklere uygun 38 markalı ürünü Muğla Ticaret İl Müdürlüğü’ne bildirdi.


Yürürlüğe giren Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Yasasıyla MİTSO’nun önerdiği 38 ürün büyüklü-küçüklü alışveriş merkezlerinin raflarında yer alacak.


Ne diyelim;
Tuttukları altın olsun…


***


İfade etmek isteriz ki; Coğrafi işaretli veya markalı ürünlerin büyük mağazaların veya zincir mağazaların raflarında yer alması, alışveriş merkezlerinde esnaf ve sanatkarlarla yok olmaya yüz tutmuş meslek sahiplerine yer tahsisi yapılmasını sağlamak öyle kolay bir iş değildir.


Böylesi bir talebin Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un omurgasında yer almasını sağlamak; büyük bir iştir.


Ötesinde büyük bir başarıdır.


Bu başarının sahibi olan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve Oda yönetimi ayakta alkışlanmalıdır.


MİTSO Başkanı Reşit Özer’in ifade ettiği gibi “MİTSO’nun yasa haline gelen önerisi, aynı zamanda tüm dünya üreticilerinin korunması için bir örnek oluşturmaktadır”


Bu saatten sonra asıl önemli olan meslek odalarının, yerel üreticilerin bu yasanın getirdiği uygulamanın gereklerini yerine getirmesi, ötesinde uygulamanın takipçisi olması gerekmektedir.
Zira bu yasaya uymayanları bekleyen ciddi yaptırım ve cezalar vardır.


Kanunun yürürlüğe girmesiyle alış-veriş merkezlerinden istenen raf ve alan tahsisi için mağazalara bir yıl süre tanınmıştır.


Bu süre içinde yerel ürünlere ayrılan yer tahsisi ve alanlar mutlaka denetlenmelidir.
Yasa Ticaret ve Sanayi İl Müdürlükleri tarafından uygulanacak olsa da denetimi mutlaka odaların oluşturacağı komisyonlar tarafından denetlenmelidir.


Milas Ticaret ve Sanayi Odası, raflara 38 ürün önerirken, diğer odaların; Bodrum, Muğla, Marmaris ve Fethiye’nin Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü’ne hangi ürünleri önerdiği merak konusudur.

 

 

Gazeteci Nejat Altınsoy / Muğla Kent Gazetesi / 03 Ocak 2016

REŞİT ÖZER VE AKİF ARICAN’I ÖDÜLLENDİRMEK

Henüz bizde böyle bir uygulama yok. Geride bırakılan yılın iyilerini Hamle Gazetesi dışında belirleyen ve bunları kamuoyu önünde ödüllendiren bir mekanizmamız henüz yok.


En iyileri tespit etme ve ödüllendirme işi aslında kentin sivil hareketleri tarafından yerine getirilecek bir görev. Ancak kentin sivil hareketi henüz böyle bir ödevi fark etmiş değil.


Bir çok yerde uygulanan ve toplumsal yanı ağır basan bu uygulama kentin sivil hareketi tarafından benimsenmediği için belki de bu görev başka unsurlar tarafından yürütülüyor.


Kent adına değerlendirmek gerekirse; topluma hizmet, ekonomik değer ve istihdam yaratmak gibi kenti birinci dereceden ilgilendiren konularda çaba gösteren, emek harcayanlar arasında yılın iyilerini belirlemek ve bunları ödüllendirmek önemli bir iş.


Böyle bir imkanımız olsa geride bıraktığımız 2015 yılı, ‘yılın iyileri ilk 10’ listesinin başına iki hemşehrimizin adını yazmak isteriz.


İlki Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer, ikincisi de Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akif Arıcan…


Bize göre Özer ve Arıcan her ikisi ödülü de, ödüllendirilmeyi de hak ediyorlar.


Ödülü hak edenler sadece onlar değil, MİTSO’nun ve FTSO’nun yönetimleri de tıpkı başkanları gibi ödülü ve ödüllendirilmeyi hak ediyorlar…


Bilenler bilir ancak bu iki ismin, yani Reşit Özer ve Akif Arıcan’ın neden ödüllendirilmesi gerektiğini bilmeyenler olabilir.


Bilmeyenleri aydınlatalım.


Belirtelim ki
 MİTSO Başkanı Reşit Özer ve ekibi yapımı yılan hikayesine dönen bir projeyi yeniden diriltti, bununla kalmadı iz sürdü, yılmadı, ısrarcı oldu ve projeyi gerçekleştirdi.
Geride bıraktığımız yıl, 6 Kasım tarihinde Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) altyapı yapımı ihalesini kazanan firmaya yer teslimi yapıldı ve nihayet ilk kazma vuruldu.


Çalışmalar aralıksız sürüyor.


Gıda ve tarım ürünlerinin yanında bölgedeki diğer üretim değerleriyle önce ilin ve bölgenin sonra da ülkenin gıda depolarından birisi olan Milas, kendi kaderini değiştirecek OSB projesiyle yarınını garanti altına aldı.


Milas OSB, Reşit Özer dönemi yatırımı olarak yerel tarihimizde yerini alacak. Organize Sanayi Bölgesi ile Milas, tutulamaz noktaya gelecek.


Başkan Reşit Özer, Milas’ın kaderini değiştirecek bu projeden dolayı ödülü hak ediyor.


Ödülü hak eden ikinci isim de Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Akif Arıcan.


Arıcan’da tıpkı refiki Reşit Özer gibi, bölgesel kalkınmayı, istihdam yaratmayı ve güçlü ekonomiyi hedefleyen bir oda başkanı.


Arıcan başkanlığındaki Fethiye Ticaret Odasına yönelik en iyi tespiti MUTSO Başkanı Bülent Karakuş yaptı. Karakuş’un “Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, il odası gibi çalışan, önemli projeler üreten birkaç ticaret odasından birisi” açıklaması methiyenin ötesinde.


Karakuş haklı. Fethiye Ticaret Odası, il odası gibi çalışmanın ötesinde gerektiğinde siyaseti bir arada toplayabilen, kentin ortak hedeflerin oluşmasını sağlayan çalışmalara da imza atıyor.


Mesela Muğla’nın 6 milletvekilini sadece Fethiye Ticaret Odası bir araya getirebiliyor.


Başkan Arıcan’ın uzlaşmacı tavrı ilişkilerin sağlıklı kurulması anlamında önemli.


Arıcan ve ekibi bölgesel kalkınma adına, yaşadıkları topraklara değer katacak ne varsa bulup çıkarıyor ve önümüze koyuyorlar. Tarımdan turizme Fethiye’nin bir dünya markasına dönüşmesi için büyük çaba gösteriyorlar. Kruvaziyer liman, Babadağ teleferik projesi, Kaya Köy, Fethiye Üniversitesi Arıcan ve ekibinin yakın süreçteki hedefleri.


Yukarıda ifade ettik.


En iyileri tespit etme ve ödüllendirme işi aslında kentin sivil hareketleri tarafından yerine getirilecek bir görev. Bu görev yerine getirilir mi? Getirilirse ne zaman getirilir? bilinmez.
Bildiğimiz bu iki oda başkanının, Reşit Özer ve Akif Arıcan’ın topluma hizmet ödülünü hak ettiği.

ovgu-2