DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65


MUĞLA ODALARI FETHİYE’DE BULUŞTU

MUĞLA ODALARI FETHİYE’DE BULUŞTU
01.10.2013 10:48
0
A+
A-

*TOBB Üyesi Muğla odalarının Fethiye toplantısında Milas zeytin ve zeytinyağının tanıtımı konusunda diğer odaların da desteği sağlandı.

 

 

Muğla Odaları 3. Dönem 3. Toplantısı 20 Eylül Cuma Günü FTSO Likya Salonunda Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş’un başkanlığında yapıldı. Toplantıya AKP Muğla Milletvekili Ali Boğa, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Osman Çıralı, Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan, Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal, Bodrum Ticaret Odası Meclis Başkanı İlhan Ersan, Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Milas Ticaret Odası Başkanı Reşit Özer, Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Turgay Ertuğrul, Fethiye Deniz Ticaret Odası Başkan Şaban Arıkan, Marmaris Deniz Ticaret Odası Başkanı Hasan Mengi, Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hasan Gökmen, Meclis Başkanı Mehmet Merpez,  ticaret odaları yönetim kurulu üyeleri, İl ve İlçe Turizm müdürlüğü temsilcileri katıldılar.

 

TOBB üyesi Muğla Odalarının Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasının ev sahipliğinde yapılan 3. Dönem 3. toplantısında Muğla’da turizmde gereğinden çok işletme açılmasının yarattığı sorunlar tartışıldı. Muğla’da turizm işkolunda gereğinden çok işletme açılmasının önüne geçilmesi konusunda görüş birliği sağlanırken bu konuda bir komisyon oluşturulması ve belirlenecek önerilerin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na yazılı olarak iletilmesi kararlaştırıldı.

 

Toplantıda turizm işletmelerine ÖTV giderlerinin iade edilmesi, ticari teknelerden ÖTV alınmaması da istendi.

 

Kasım ayında Kültür ve Turizm Bakanı’nın katılımıyla turizm sezonunun değerlendirilmesi amacıyla Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde yapılacak toplantının hazırlıkları da ele alındı.

 

Toplantıda ayrıca Yunanistan ile Türkiye arasındaki alkol fiyatları arasında önemli bir fiyat farkı oluştuğuna dikkat çekilerek alkoldeki ÖTV oranlarının turizmde diğer ülkeler ile rekabeti olumsuz yönde etkilediği dile getirildi.

 

Gezi teknelerinden ÖTV alınmamasına karşılık ticari teknelerden çok yüksek miktarda ÖTV alındığı belirtilerek ticari teknelerden ÖTV alınmaması istendi.

 

Yöredeki denetimsiz turizm işletmesinin açılışına mutlaka önlem alınması vurgulanırken diğer yandan iç turizmin canlandırılmasının teşvik edilmesi, öğrencilere ve öğretmenlere yönelik turizm faaliyetlerinin desteklenmesi istendi.

 

Toplantıda MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas zeytin ve zeytinyağlarının tanıtımı konusunda ortaklaşa faaliyette bulunulmasını önerdi. MİTSO Başkanı Reşit Özer’in önerisi de toplantıda olumlu destek gördü.

 

 Toplantıda ayrıca, Marmaris Ticaret Odası personelinden Miray Apak, 12 Adalar ile Muğla ilinin yakınlaşmasını amaçlayan ve Muğla Odalarının ortak projesi olarak hazırlanan Kalimola Projesi’nin stratejisi, amaçları, proje paydaşları ve faaliyetleri ile ilgili slayt eşliğinde detaylı bilgi verdi. Miray Apak sunumunda, farklı yaş gruplarına göre faaliyetlerin düzenleneceği projenin Muğla ilinin turizm potansiyelini artıracağı ve Yunanistan ile Türkiye arasındaki önyargıların aşılmasına katkıda bulunacağını belirterek, On iki adalarda kimlerle görüşüleceğinin belirlenmesi gerektiği, bunun için de Yunan Adaları’ndaki bütün Odalara ve Atina’daki Odalar Birliği’ne bir yazı yazılmasının uygun olduğunu dile getirdi.

 

Toplantıda, kasım ayında Sarıgerme’de yapılacak Baltık İş Forumu Toplantısı hazırlıkları, yeni alkol yasasının getirdiği sorunlar, İzmir’in EXPO 2020  adaylığı ile ilgili İzmir Ticaret Odası’nın destek talebi,  Milas Zeytinyağı’nın tanıtımı, çam balında kodeksin yüzde 10’a yükseltilerek ihracatın önünün açılması konuları da görüşüldü.

 

Toplantının ardından Babadağ’a çıkan Muğla Ticaret Odaları ve Borsası yöneticileri, genç yaşta hayata veda eden çello sanatçısı Benyamin Sönmez adına düzenlenen Klasik Müzik Festivali kapsamında Babadağ’da verilen konsere katıldılar.

 

Toplantının ardından bir açıklama yapan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer “Muğla Odalarının sık sık bir araya gelmesini ve ilimizi yakından ilgilendiren sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulunmasını çok önemsiyoruz. Fethiye’deki toplantıda da yine çok önemli konular görüşüldü, bu konularla ilgili yapılacak çalışmalar belirlendi. Bizim için bu toplantının bir önemli yanı da, bir süredir yürütmekte olduğumuz Milas’ın zeytin ve zeytinyağının tanıtımı konusunda diğer Muğla Odalarının da desteğini sağlamış olmamızdır” diye konuştu.

fethiye odalar toplantısı1