DOLAR
33,0837
EURO
36,1110
ALTIN
2.564,03
BIST
11.064,85


Muğla Valisi Çöllüoğlu Hanı ve Arastayı inceledi.

Muğla Valisi Çöllüoğlu Hanı ve Arastayı inceledi.
06.08.2013 17:28
0
A+
A-

Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, 22 Aralık 2009 Salı günü MİTSO Başkanı Enver TUNA, MİTSO Başkan Yardımcıları Muzaffer ATICI ve Hüseyin MAT, Milas Kaymakamı Mehmet Bahattin ATÇI, Milas Belediye Başkanı Muhammet TOKAT’ı makamında ziyaret ettiler.
Ziyaretin ardından Çöllüoğlu Han ve Arasta’da incelemelerde bulunan Vali Altıparmak, ‘Çöllüoğlu Han’ın ilçemiz için “simge bir yapı” ve bu bakımdan “kurtarılmasının çok önemli” olduğunu belirtti.

Çöllüoğlu Hanı ve Arasta için hazırlanmış olan projeleri inceleyen Muğla Valisi, Maddi olarak destek veriyoruz. Ama asıl işi yürütecek olan belediyelerdir. Önümüzde hangi eserler var onları tespit etmeye çalışıyoruz. Kaynağımız sınırlı. Bu kaynağı en acil olan, Milas için en ehemmiyetli olan yere harcamak istiyoruz. Çöllüoğlu Hanı Milas için önemli bir yer, simge bir yapı. Bu yapının kurtarılması çok önemli. Çalışmalarımız belirli bir yola girdi. Önümüzde Arasta gibi yerler var. Bütün bunlar bizlerin de desteğiyle yapılacak. Önemli olan başkanımızın bu işle ilgilendiğini görmekti. Kurmuş olduğu ekipte de yetenekli arkadaşlarımız var. Olmaması için bir neden yok. Arasta için de desteğimiz olacak” dedi.

Arasta’da proje hakkında projeyi yürüten görevlilerden ve Başkan Tokat’tan bilgi alan Vali Altıparmak daha sonra şunları söyledi:

“Taşınmaz kültür varlıklarının korunması amacıyla, çevre düzenleme, binaların restorasyonu, sokak iyileştirme projeleri üreten belediyelere, valilikçe katkı payı fonundan destek veriliyor. Ayrıca Turizm Alt Yapı Hizmet Birliği, bizim bölgemiz için hem kültürel değerleri koruma, hem turizmi geliştirme anlamında gerçekten önemli bir müessese. Bunu düşünen, mevzuat olarak yasallaştıran herkese teşekkür ediyoruz. Bu iki önemli müessese bölgemizin kurtuluşu olacak. Buraya ayrılan kaynağı düşünün. Bu kaynak böyle müesseseler olmasa kesinlikle ayrılamazdı. Başkanımız da ne kadar uğraşırsa uğraşsın hızlı bir şekilde çalışmalarını yapamazdı.

Çöllüoğlu Hanı’nı şimdi yerinde gördük. Nereye kaynak ayırdığımızı biliyoruz. İsabetli bir karar vermişiz. Buranın restore edilmesini sağlamış olacağız. Buranın otel mi, alışveriş merkezi mi olacağına zamanla karar verilecek. Her şeyden önce buranın kurtulması en önemli husustur. Diğer çalışmalara da örnek olması bizler için çok önemli. Bu çalışma bittikten sonra esnaf inanacak, vatandaş inanacak. Bu inançla beraber, Milas son derece önemli bir turizm yeri olan Bodrum’daki turizm pastasından payını alacak. İnsanlar bir yere turizm amaçlı gittiklerinde üç dört gün bulundukları yerlerde kalır, daha sonra çevreyi gezmek isterler. Bodrum’a gelen turistin gezmek istediği yerlerin önünde Çöllüoğlu Hanı ve Beçin gelecek.

Valilik olarak yapılan çalışmalara % 85’e kadar destek verebiliyoruz. Ama bunu bir anda vermek durumunda kalamıyoruz. Çünkü çok fazla talep var. Ben esere öncelik veriyorum. Eserin bir an önce hayata kazandırılması gerekiyor. Ayrıca ağırlıklı olarak yıkılmaya yüz tutmuş eserleri kurtarmak. Bunları bir an önce kurtarmamız gerekiyor ki böylece daha iyi olanları daha sonra da kurtarma imkanımız olsun.”

Vali Altıparmak, Çöllüoğlu Han ve Arasta’daki inceleme gezisinden sonra ilçemizden ayrıldı.