DOLAR
33,0605
EURO
36,1092
ALTIN
2.572,17
BIST
11.064,85


TİCARET BAKANLIĞI – TOBB İŞBİRLİĞİNDE TÜRKİYE TİCARET MERKEZİ ŞİKAGO’DA FAALİYETE GEÇTİ.

TİCARET BAKANLIĞI – TOBB İŞBİRLİĞİNDE   TÜRKİYE TİCARET MERKEZİ ŞİKAGO’DA FAALİYETE GEÇTİ.
07.07.2020 20:05
0
A+
A-

TOBB; Ticaret Bakanlığının da desteği ile ABD’nin Şikago kentinde Türkiye Ticaret Merkezi (TTM) kurdu. Geçen Haziran ayı itibariyle faaliyete geçen TOBB TTM Şikago, ABD’nin en yoğun hava kargo taşımacılığının yapıldığı O’hare Havalimanı yakınına kuruldu.  TOBB TTM Şikago’da, ABD’ye ihracat yapacak firmalara hizmet verilecek. 

Ticaret Bakanlığının desteği ile TOBB tarafından yurtdışında kurulması tasarlanan Türkiye Ticaret Merkezlerinin ilki ABD’nin Şikago kentinde kuruldu. ABD’nin imalat sanayinin merkezi konumundaki Illinois eyaletindeki Şikago kentinde kurulan TOBB TTM Şikago, geçen Haziran ayında faaliyete geçti. Kullanıcı şirketlere ABD’de özel olarak seçilmiş pazar alanlarında katma değerli hizmetler sunma ve sistemin tüm bileşenlerinin tek çatı altında toplandığı bir platform olma özelliği taşıdığı belirtilen TOBB TTM Şikago, 8 bin 100 metrekaresi depo alanı ve 1 160 metrekaresi ofis alanı olmak üzere 10 bin 300 metrekarelik bir kapalı alana sahip bulunuyor. ABD’nin en yoğun hava kargo taşımacılığının yapıldığı O’hare Havalimanı yakınına kurulan TOBB TTM Şikago, aynı zamanda dünyanın en büyük 5. metropol GSYİH’sına da sahip bulunuyor. TOBB TTM Şikago’nun faaliyete geçmesiyle birlikte 100 milyar ABD doları seviyesindeki Türkiye / ABD ticaret hacminin daha da arttırılması hedefleniyor. Covid – 19 sonrasında dünyada e-ticaret hacminde yüzde 20’lik bir artış olduğu belirtilen TOBB açıklamasında Şikago kentinde kurulan TTM ile Türkiye’nin e-ticaret  yöntemiyle ABD’ye olan ihracatının daha da artacağı belirtiliyor. 

TOBB TTM Şikago, ABD’ye ihracat yapacak firmalara tedarik grupları analizi, dağıtım yöntem ve kanalları, stok ve depo yönetim programları, bankacılık işlem ve prosedürleri ile online marketplace tutundurma konularıyla, gümrük mevzuatı, yerel mevzuat, lojistik mevzuat konularında da hizmet verecek. Bunların yanısıra satış sonrası hizmetlerle fuar sanal fuar ve tanıtım alanlarında da hizmet sunacak olan TOBB TTM Şikago, pazara giriş, şirket kuruluşları, pazarlama, iş planlaması ve hukuki alanlarda da hizmet sunacak.  

ÖNCELİKLİ ALANLAR 

TOBB TTM Şikago’nun hizmete girmesi üzerine ABD’ye ihracatta öncelikli olarak düşünülen alanlar şöyle sıralanıyor: makine ve teçhizat, elektrikli makine, otomotiv yan sanayi, mobilya ürünleri, plastik, kauçuk ve kimyasal ürünler, mermer, çimento ve diğer taşlar, testil ve hazır giyim, gıda ürünleri ve diğer hızlı tüketim malları, demir ve çelek ile demir ve çelikten eşyalar, hava taşıtları aksamı ve parçaları, alüminyumdan eşyalar.. 

MİTSO BALIKÇILARI VE MERMERCİLERİ ABD’YE İHRACATA ÇAĞIRIYOR 

TOBB TTM Şikago’nun Haziran ayı itibariyle faaliyete geçmesi üzerine ABD’ye ihracatta öncelik verilen ürünler arasında mermerin de olması üzerine MİTSO, Milas yöresindeki mermer üreticilerine TTM Şikago ile bağlantıya geçmeleri için çağrıda bulundu. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, “Ticaret Bakanlığının da desteği ile TOBB TTM Şikago’nun faaliyete geçmiş olması, Covid – 19 salgını nedeniyle durağanlık yaşayan dünya ekonomisinde çok ciddi bir ihracat hamlesi olmuştur. Bu, odamız üyeleri ve ihracatı düşünen yöremizdeki firmalar için iyi bir fırsat olmuştur. Özellikle Türkiye’nin levrek ve çipurada Türkiye’nin kültür balığının yüzde 60’ını üreten balıkçılarımız ve yöremizdeki mermerciler için mutlaka değerlendirilmesi gereken bir fırsattır. Özellikle bu alanlarda ABD’ye ihracatı düşünen üyelerimizi TOBB TTM Şikago ile iletişime geçmeye davet ediyoruz” dedi.